Պոլսի հայոց պատրիարք Սահակ Մաշալյանը ԱՄՆ կատարած այցն ավարտելուց հետո Ստամբուլում տված մամուլի ասուլիսում անդրադարձել է նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Ստամբուլ կատարած այցի ընթացքում պատրիարքարանի փակ լինելուն և Թուրքիայի հայ համայնքում արձագանքներին։ Պատրիարքը պարզաբանել է նաև, թե ինչու որևէ հոգևորական ներկա չի գտնվել վարչապետի՝ Գումգափը այցի ժամանակ։
Փաշինյանի՝ Ստամբուլ այցի ժամանակ տեղի հայ համայնքի հետ հանդիպմանը հայոց պատրիարքարանը հոգևոր մասնակցություն չէր ունեցել, իսկ Պատրիարքարանի շենքն այդ օրը փակ էր։
«Պարոն Փաշինյանի՝ Գումգափը կատարած այցի ժամանակ հոգևորականի բացակայությունը գիտակցված դիրքորոշում է։ Պատճառը նրա կողմից Գարեգին Բ կաթողիկոսի նկատմամբ օգտագործված վիրավորական և ագրեսիվ լեզուն է»,–ասել է նա, հայտնում է Factor.am-ը՝ Agos-Ի վրա հղումով։
Մաշալյանը հավելել է, որ այլ եկեղեցիներ նույնպես նույն կերպ են արձագանքել։
«Կիլիկիայի կաթողիկոս Արամ Ա-ն նույնպես հայտարարել է, որ ինքը Էջմիածնի հետ է։ Նմանապես՝ Երուսաղեմի պատրիարք Նուրհան Մանուկյանը։ Իմ հոգևոր եղբայրները, որոնք ինձ հետ էին ծառայում, չէին ցանկանում այնտեղ տեսնել վարչապետի հետ։ Սա քաղաքական բանավեճ է և քաղաքական բախում։ Մենք չենք ուզում, որ սա արվի Ամենայն հայոց կաթողիկոսության միջոցով, մենք չենք ուզում, որ եկեղեցու ներքին գործերին միջամտեն քաղաքական պատճառներով, և մենք չենք ուզում, որ հարցերը լուծվեն վիրավորական լեզվով։ Եվ մենք ցույց տվեցինք մեր ամենաբնական արձագանքը։ Սա մեր հստակ արձագանքն է»,–նշել է նա։
Մաշալյանը նշել է նաև, որ վարչապետ Փաշինյանի Ստամբուլ կատարած այցի հետ կապված շփոթմունք կար։
«Հայաստանի Հանրապետությունը հաստատություն է, բայց Թուրքիայի հայոց պատրիարքարանը նույնպես հաստատություն է։ ՀՀ-ն ունի 35 տարվա պատմություն։ Սակայն Թուրքիայի հայոց պատրիարքարանն ունի ավելի քան 500 տարվա պատմություն։ Փաշինյանի Ստամբուլի հայ համայնք կատարած այցի համար կա արարողակարգ։ Մենք նախկինում պատրիարքարանում հյուրընկալել էինք Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին։ Սակայն այս վերջին այցի վերաբերյալ պաշտոնական գրություն չի եղել։ Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Նաիրի Պետրոսյանը հայտնել է, որ վարչապետ Փաշինյանը կգա Ստամբուլ, բայց չի այցելի պատրիարքարան, այլ կգա Գումգափըիի Աստվածածին պատրիարքական եկեղեցի և մոմ կվառի»,- ասել է պատրիարք Մաշալյանը։
Նրա խոսքով՝ մեղավոր չէ ոչ թե պատրիարքարանը, այլ հենց Հայաստանի պետական կառույցները, որոնք չեն պահել անհրաժեշտ արարողակարգը։
Պատրիարքին հիշեցվել է նաև այն հանգամանքը, որ կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն ինքը նույնպես քաղաքական դիրքորոշում է ունեցել և երկար ժամանակ կանգնել է ընդդիմադիրների կողքին՝ Փաշինյանի դեմ։ Ի պատասխան՝ Մաշալյանը նշել է, որ վարչապետը փորձում է ազդել եկեղեցու գործերի վրա և ձգտում է այնպիսի կաթողիկոս ունենալ, որը համահունչ կլինի իր պատկերացումներին ու կարող է փոխվել ըստ քաղաքական անհրաժեշտության։
«Եթե ես այստեղ լինեի, կընդունեի նրան և անձամբ կասեի իմ առարկությունները։ Բայց ես այստեղ չէի։ Բայց սա այնպիսի խնդիր չէ, որը կարող է վստահվել ուրիշին։ Մենք այս վերաբերմունքը ճիշտ համարեցինք։ Մենք լուռ բողոքի ակցիա անցկացրինք, և պարոն Փաշինյանը հասկացավ դա»,–ասել է Մաշալյանը։
Պատրիարքը հավելել է, որ երբ հոգևորականը մտնում է քաղաքական դաշտ, պետք է պատրաստ լինի հետևանքներին։
«Երբ հոգևորականը մտնում է քաղաքականություն, կա վճարելու գին։ Ճիշտ է նա, թե սխալ՝ կտեսնենք»,–նշել է նա։
Նա նաև արձագանքել է որոշ հոգևորականների՝ Էջմիածնի շուրջ քաղաքական գործընթացների վերաբերյալ արված հայտարարություններին։
«Որպես Թուրքիայի հայեր՝ մենք ցանկանում ենք, որ Թուրքիա-Հայաստան հարաբերությունները բարելավվեն։ Փաշինյանը սխալ քաղաքականություն չի վարում, մենք աջակցում ենք նրան։ Բայց սա ասելով՝ չենք կարող անտեսել նրա կողմից մեր եկեղեցու նկատմամբ ցուցաբերված քաղաքական դիրքորոշումը»,- հայտարարել է պատրիարքը։
Պատրիարք Մաշալյանը անդրադարձել է նաև իր անունից արված որոշ հայտարարությունների մասին հնչող քննարկումներին։
«Իմ անունը՝ որպես Ստամբուլի պատրիարք, որոշ մարդկանց կողմից սկսել է հիշատակվել որպես որոշակի ուժերի կողմից որոշված «նոր կաթողիկոսի» թեկնածու։ Մեր հազարամյա եկեղեցական ավանդույթներն ու հոգևորականական կարգապահությունը պահանջում են, որ մենք երբեք չցանկանանք կամ նույնիսկ չմտածենք նոր կաթողիկոս ընտրելու մասին, քանի դեռ գահին է ներկայիս կաթողիկոսը»,-ասել է նա։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ստամբուլում հանդիպել է տեղի հայ համայնքի ու հայկական մամուլի ներկայացուցիչների հետ՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի հետ իր հանդիպումից առաջ։ Այդ հանդիպմանը, սակայն, պատրիարքարանից որևէ հոգևորական ներկա չի եղել։

4 Июль 2025 - 14:48 AMT
Патриарх Константинопольский, Саак Машалян, по возвращении в Стамбул после поездки в США на пресс‑конференции прокомментировал визит премьер‑министра Николa Пашиняна в Стамбул и закрытие Патриархии во время его церковного визита. Он пояснил, почему ни один священнослужитель не присутствовал: это была сознательная позиция протеста из‑за обидной и агрессивной речи премьер‑министра по отношению к Католикосу Гарегину II. сообщает «Factor.am » со ссылкой на Agos.
Во время встречи с армянской общиной в Стамбуле не было духовного участия; здание Патриархии было закрыто в этот день.
Машалян подчеркнул, что аналогично отреагировали и другие церкви: Католикос Киликийский Арам I также заявил, что он находится на стороне Эчмиадзина, как и патриарх Иерусалима Нурхан Манукян. Его духовные братья, служившие вместе с ним, не хотели присутствовать на встрече с премьер‑министром. «Это политический спор. Мы не хотим, чтобы это происходило через Всеармянский католикосат, не хотим вмешательства политики в церковные дела, не хотим разрешения вопросов агрессивной речью. Мы проявили естественную реакцию — наш чёткий ответ», — отметил он.
Он рассказал о путанице в протоколе: Республика Армения существует 35 лет, а Турецкая Патриархия — более 500 лет. В отличие от прежних высоких визитов — например, с Леоновым Тера‑Петросяном — по поводу визита Пашиняна не было официального уведомления. Вместо этого посол-устойчивый представитель Армении при Организации Чёрноморского экономического сотрудничества сообщил, что Пашинян не посетит Патриархию, а придёт только в Богородичный патриарший храм в Кумкапы, чтобы зажечь свечу. Машалян считает, что вина лежит на государственных органах Армении, которые не обеспечили соблюдение надлежащего церемониального порядка.
Когда ему сказали, что сам Католикос Гарегин II занял политическую позицию и поддерживал оппозицию, Машалян ответил, что премьер‑министр пытается влиять на дела церкви и желает иметь такое лицо на посту католикоса, которое соответствовало бы его представлениям и было бы гибким в политических целях. «Если бы я был там, я бы принял его и лично выразил свою позицию. Но меня там не было. Это не дело, которое можно было делегировать. Мы сочли правильным такое отношение. Мы провели молчаливую акцию протеста, и пан Пашинян это понял», — сказал патриарх.
Он добавил, что когда духовное лицо вступает в политику, ему придётся заплатить цену. «Правильно это или неправильно — увидим», — отметил он. Также патриарх прокомментировал заявления некоторых священнослужителей о политических процессах вокруг Эчмиадзина. «Как армяне Турции, мы хотим улучшения отношений между Турцией и Арменией. Мы поддерживаем политику Пашиняна, но это не значит, что мы должны игнорировать его политический подход к нашей церкви», — заявил он.
Отвечая на слухи о том, что его рассматривали в качестве кандидата на нового католикоса, Машалян заявил: «Наши тысячелетние церковные традиции и дисциплина требуют, чтобы пока действует текущий Католикос, мы не желали и даже не думали о выборах нового».
Премьер-министр Никол Пашинян встретился в Стамбуле с армянской общиной и СМИ перед встречей с президентом Реджепом Эрдоганом. Однако ни один священнослужитель Патриархии на этой встрече не присутствовал.