Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Միխայիլ Գալուզինն ԱԳՆ–ում Հայաստանի դեսպան Գուրգեն Արսենյանին է փոխանցել Մոսկվայի դիրքորոշումը՝ Հայաստանում ՌԴ–ի վերաբերյալ «կառուցողական տեղեկատվական ֆոնի պահպանման անհրաժեշտւթյան» մասին։ Քննարկման ընթացքում կողմերը համաձայնեցրել են Մոսկվայի և Երևանի միջև սպասվող շփումների օրակարգը, հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ–ն, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Քննարկվել են երկկողմ և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցեր։ Ճշգրտումներ են արվել առաջիկա ռուս-հայկական շփումների ժամանակացույցի շուրջ։ Զրույցի ընթացքում դիվանագիտական առաքելության ղեկավարին փոխանցվել է ռուսական կողմի դիրքորոշումը՝ Հայաստանում անհրաժեշտ է պահպանել Ռուսաստանի և երկկողմ հարաբերությունների շուրջ կառուցողական տեղեկատվական ֆոնը», – նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Բացի այդ, ռուսական կողմը վերահաստատել է Մոսկվայի առաջարկը՝ մոտ ապագայում անցկացնել երկու երկրների ոլորտային կառույցների հերթական խորհրդակցությունների փուլը։
Հուլիսի 7–ին հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի դեսպան Գուրգեն Արսենյանը ժամանել է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության շենք։ Այլ մանրամասներ չէին ներկայացվել։

Заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин провёл встречу с послом Армении в Москве Гургеном Арсеняном, в ходе которой передал позицию Москвы о необходимости «сохранения конструктивного информационного фона в отношении России» в Армении. Об этом сообщается в заявлении МИД России, которое цитирует РИА Новости.
«Обсуждены вопросы двусторонней и региональной повестки. Уточнён график предстоящих российско-армянских контактов. Во время беседы главе дипломатической миссии была передана позиция российской стороны о том, что в Армении необходимо сохранять конструктивный информационный фон по вопросам, касающимся России и двусторонних отношений», — говорится в сообщении.
Кроме того, российская сторона подтвердила предложение о проведении в ближайшее время очередного этапа консультаций между профильными структурами двух стран.
7 июля стало известно, что посол Армении Гурген Арсенян прибыл в здание Министерства иностранных дел России. Подробности визита тогда не сообщались.