Եվրոպական խորհրդարանի անդամ Նատալի Լուազոն հայտարարել է, որ լիովին սատարում է Հայաստանի գործադրած ջանքերը՝ ուղղված Ադրբեջանի հետ խաղաղության հաստատմանը, միաժամանակ հույս հայտնելով, որ Բաքուն նույնպես նույն մոտեցումը կցուցաբերի։
ԵԽ պատգամավորը կարևոր հանգրվան է համարել Երևանի ու Բաքվի միջև խաղաղության հաստատմանն ուղղված համաձայնագրի վերջնականացումը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Ես վճռականորեն աջակցում եմ Հայաստանի իշխանությունների կողմից խաղաղության օգտին ձեռնարկվող շարունակական ջանքերին։ Ադրբեջանի հետ ձեռք բերված համաձայնագիրը շատ կարևոր հանգրվան է։ Ես ակնկալում եմ Բաքվի կողմից հստակ հանձնառություն՝ գործընթացն ավարտին հասցնելու և համաձայնեցված խաղաղության պայմանագիրը ստորագրելու համար»,– շեշտել է Նատալի Լուազոն։
Լուազոն անդրադարձել է նաև Հայաստան–ԵՄ հարաբերությունների խորացմանը և երկխոսության ընդլայնված օրակարգին։ Այս համատեքստում նա նշել է, որ 2024 թվականի հունիսի 29-30-ին Հայաստան այցելած Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի այցը վկայում է այդ ամրապնդման մասին։
«Հայաստանը և Եվրոպական Միությունն ակնհայտորեն ամրապնդում են հարաբերությունները։ Նրանք դա անում են, քանի որ երկու կողմն էլ մեծապես աջակցում են ամուր գործընկերությանը։ Սա ժողովուրդների կամքով պայմանավորված դիվանագիտական քայլի հազվագյուտ և հստակ օրինակ է։ Կայա Կալասի այցը Երևան այս միտման բնական հետևանքն է»,– ընդգծել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորը։
Մարտի 13-ին Հայաստանը և Ադրբեջանը հայտարարել են խաղաղության համաձայնագրի նախագծի տեքստի շուրջ վերջնական համաձայնության հասնելու մասին։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել է իր պատրաստակամության մասին՝ Բաքվի հետ սկսել բանակցություններ համաձայնագրի ստորագրման ժամկետի ու վայրի շուրջ։ Սակայն համաձայնություն հայտնելուց հետո Ադրբեջանը հանդես է եկել նոր նախապայմաններով։
Մասնավորապես, Բաքուն պնդում է, թե Հայաստանի Սահմանադրության մեջ առկա են տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ, այդ իսկ պատճառով այն անհրաժեշտ է փոխել։ Բացի այդ, ադրբեջանական կողմը պահանջում է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի պաշտոնական լուծարում։

Member of the European Parliament Nathalie Loiseau expressed strong support for Armenia’s efforts to establish peace with Azerbaijan, while voicing hope that Baku will take a similarly constructive approach.
Loiseau described the agreement reached with Azerbaijan as a significant milestone and emphasized the need for a clear commitment from Baku to finalize the process and sign the peace treaty.
“I firmly support the ongoing efforts by the Armenian authorities in favor of peace. The agreement reached with Azerbaijan is a very important milestone. I expect a clear commitment from Baku to complete the process and sign the agreed peace treaty,” she stated.
Loiseau also addressed the deepening Armenia–EU relations and a broader dialogue agenda. She highlighted the June 29–30 visit by EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas as further evidence of this strengthening relationship.
“Armenia and the European Union are clearly deepening their ties. They do so because both sides strongly support a solid partnership. This is a rare and clear example of diplomacy driven by the will of the people. Kaja Kallas’s visit to Yerevan is a natural outcome of this trend,” she added.
On March 13, Armenia and Azerbaijan announced they had reached final agreement on the text of a peace treaty. Armenia’s Foreign Ministry confirmed its readiness to begin talks with Baku on the time and location for signing. However, after this announcement, Azerbaijan introduced new preconditions, demanding changes to Armenia’s Constitution, claiming it includes territorial claims against Azerbaijan, and insisting on the official dissolution of the OSCE Minsk Group.