Եվրոպական խորհրդարանի անդամ Նատալի Լուազոն հայտարարել է, որ լիովին սատարում է Հայաստանի գործադրած ջանքերը՝ ուղղված Ադրբեջանի հետ խաղաղության հաստատմանը, միաժամանակ հույս հայտնելով, որ Բաքուն նույնպես նույն մոտեցումը կցուցաբերի։
ԵԽ պատգամավորը կարևոր հանգրվան է համարել Երևանի ու Բաքվի միջև խաղաղության հաստատմանն ուղղված համաձայնագրի վերջնականացումը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Ես վճռականորեն աջակցում եմ Հայաստանի իշխանությունների կողմից խաղաղության օգտին ձեռնարկվող շարունակական ջանքերին։ Ադրբեջանի հետ ձեռք բերված համաձայնագիրը շատ կարևոր հանգրվան է։ Ես ակնկալում եմ Բաքվի կողմից հստակ հանձնառություն՝ գործընթացն ավարտին հասցնելու և համաձայնեցված խաղաղության պայմանագիրը ստորագրելու համար»,– շեշտել է Նատալի Լուազոն։
Լուազոն անդրադարձել է նաև Հայաստան–ԵՄ հարաբերությունների խորացմանը և երկխոսության ընդլայնված օրակարգին։ Այս համատեքստում նա նշել է, որ 2024 թվականի հունիսի 29-30-ին Հայաստան այցելած Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի այցը վկայում է այդ ամրապնդման մասին։
«Հայաստանը և Եվրոպական Միությունն ակնհայտորեն ամրապնդում են հարաբերությունները։ Նրանք դա անում են, քանի որ երկու կողմն էլ մեծապես աջակցում են ամուր գործընկերությանը։ Սա ժողովուրդների կամքով պայմանավորված դիվանագիտական քայլի հազվագյուտ և հստակ օրինակ է։ Կայա Կալասի այցը Երևան այս միտման բնական հետևանքն է»,– ընդգծել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորը։
Մարտի 13-ին Հայաստանը և Ադրբեջանը հայտարարել են խաղաղության համաձայնագրի նախագծի տեքստի շուրջ վերջնական համաձայնության հասնելու մասին։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել է իր պատրաստակամության մասին՝ Բաքվի հետ սկսել բանակցություններ համաձայնագրի ստորագրման ժամկետի ու վայրի շուրջ։ Սակայն համաձայնություն հայտնելուց հետո Ադրբեջանը հանդես է եկել նոր նախապայմաններով։
Մասնավորապես, Բաքուն պնդում է, թե Հայաստանի Սահմանադրության մեջ առկա են տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ, այդ իսկ պատճառով այն անհրաժեշտ է փոխել։ Բացի այդ, ադրբեջանական կողմը պահանջում է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի պաշտոնական լուծարում։

8 Июль 2025 - 09:59 AMT
Член Европарламента Натали Луазо выразила полную поддержку действиям армянской стороны, направленным на мирное урегулирование, и выразила надежду, что Баку также проявит готовность завершить процесс.
«Я решительно поддерживаю продолжающиеся усилия армянских властей в пользу мира. Соглашение, достигнутое с Азербайджаном, — это очень важный этап. Я ожидаю от Баку четкой приверженности завершению процесса и подписанию согласованного мирного договора», — заявила Луазо.
Она также отметила углубление армяно-европейских отношений и расширенную повестку диалога. В этом контексте Луазо подчеркнула, что визит высокого представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Каи Каллас в Армению 29–30 июня 2024 года свидетельствует об укреплении связей.
«Армения и Европейский союз явно укрепляют отношения. Они делают это, потому что обе стороны глубоко привержены прочному партнерству. Это редкий и яркий пример дипломатии, продиктованной волей народов. Визит Каи Каллас в Ереван — естественное продолжение этой тенденции», — добавила она.
13 марта Армения и Азербайджан объявили о достижении окончательной договоренности по тексту мирного соглашения. Министерство иностранных дел Армении подтвердило готовность начать переговоры с Баку по поводу даты и места подписания. Однако после этого Азербайджан выдвинул новые предварительные условия, включая требование изменить Конституцию Армении из-за предполагаемых территориальных претензий, а также официальную ликвидацию Минской группы ОБСЕ.