Երուսաղեմի քաղաքային իշխանությունները քաղաքի հրապարակներից մեկն անվանակոչել են հայազգի լուսանկարիչ Էլիա (Եղիա) Կահվեջյանի անունով։ Այդ մասին X–ի իր միկրոբլոգում հայտնել է Երուսաղեմի հայ համայնքի անդամ Գեղամ Բալյանը։
«Էլիա Կահվեջյանի անվան հրապարակ. Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած լուսանկարիչ, Երուսաղեմի սիրահար», – գրված է ցուցանակի վրա։
Էլիա Կահվեջյանը ծնվել է Ուրֆայում։ 1915ն, երբ նա ընդամենը 5 տարեկան էր, ականատես է եղել Ուրֆայի հայերի ընդվզմանը թուրքական բանակի դեմ, որի պատճառը հայերի սպանությունների մասին լուրերն էին։ Նրա հայրը և եղբայրներից մեկը սպանվել են, իսկ ողջ մնացած հայ բնակիչները, այդ թվում՝, երեխաներն ու կանայք, ստիպված են եղել անցնել Դեր Զորի անապատով։ Էլիայի մայրը, փորձելով փրկել որդուն, նրան հանձնել է մի անծանոթ քրդի, որը տղային երկու ոսկով վաճառել է դարբնի։
Առաջին համաշխարհային պատերազմի ավարտից հետո Էլիան, ինչպես շատ հայ որբեր, հայտնվել է Նազարեթում գործող ամերիկյան Մերձավոր Արևելքի օգնության կոմիտեի մանկատներից մեկում։ Այդտեղ հայ աշխատակիցներից մեկը նրան ծանոթացրել է լուսանկարչության արվեստին, որն էլ դարձել է Էլիայի կյանքի գործը։ Մանկատնից դուրս գալուց հետո նա հաստատվել է Երուսաղեմում և հիմնել սեփական լուսանկարչատունը։
Նրա ստեղծած ժառանգությունը մինչ օրս պահպանվում է թոռան՝ Էլիա Կահվեջյանի կողմից Երուսաղեմի Հին քաղաքում գործող «Elia Photo Service» անվանումով լուսանկարչատանը։

Municipal authorities in Jerusalem have named a city square in honor of Armenian photographer Elia (Yeghia) Kahvedjian. The announcement was shared on X by Gegham Balyan, a member of the Armenian community in Jerusalem.
A plaque at the site reads: “Elia Kahvedjian Square – Armenian Genocide survivor, lover of Jerusalem.”
Born in Urfa, Kahvedjian witnessed the Armenian resistance against the Turkish army in 1915 at the age of five, following news of mass killings. His father and one brother were killed. Along with other Armenian survivors, including women and children, he was forced to cross the Deir ez-Zor desert. In an effort to save him, his mother entrusted him to a Kurdish stranger, who later sold him for two gold coins to a blacksmith.
After World War I, Kahvedjian ended up in an orphanage run by the American Near East Relief Committee in Nazareth. There, an Armenian staff member introduced him to photography, which became his lifelong passion. Upon leaving the orphanage, he settled in Jerusalem and established his own photo studio.
His photographic legacy lives on through his grandson, who continues to operate “Elia Photo Service” in Jerusalem’s Old City.