ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Անդրեա Բրյուսը, անդրադառնալով ՀՀ–Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի «լավ ավարտի» հնարավորության մասին ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի դիտարկմանը, չի ժխտել ԱՄՆ ներգրավվածությունը միջնորդական ջանքերում։
«Դա լավ հարց է, և մենք որոշ մանրամասներ դեռ կհաղորդենք, բայց, իհարկե, բավականաչափ կարևոր էր, որ պետքարտուղարն անձամբ դա հիշատակեց։ Ուրախ ենք, որ մասնակից ենք եղել բազմաթիվ պայմանավորվածությունների, հրադադարի ռեժիմների ու փոփոխությունների հաստատմանը։ Պետքարտուղարը դա հատուկ ընդգծել է, և երբ ունենանք հավելյալ մանրամասներ՝ ձեզ կտեղեկացնենք»,–ասել է նա։
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հույս է հայտնել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը շուտով կստորագրվի, սակայն այլ մանրամասներ չի ներկայացրել։ Այդ մասին նա ասել է Սպիտակ տանը տեղի ունեցած խորհրդակցության ժամանակ։ Թրամփի նախագահության ժամանակվա արտաքին քաղաքական հաջողություններից մեկն, ըստ Ռուբիոյի, լինելու է «խաղաղության համաձայնագիրը ՀՀ և Ադրբեջանի միջև»:

The U.S. State Department spokesperson Andrea Bruce, addressing Secretary of State Marco Rubio’s comment about the possibility of a “positive outcome” in the Armenia-Azerbaijan peace process, did not deny U.S. involvement in mediation efforts.
“That’s a good question, and we’ll share more details later, but it was certainly significant enough for the Secretary to personally mention it. We are pleased to have participated in several agreements, ceasefire arrangements, and confirmed changes. The Secretary made a point of emphasizing that, and when we have additional information, we will let you know,” Bruce stated.
U.S. Secretary of State Marco Rubio has expressed hope that a peace agreement between Armenia and Azerbaijan will soon be signed, though he provided no further details. He made the statement during a briefing at the White House. According to Rubio, one of the foreign policy achievements of the Trump administration will be “a peace agreement between Armenia and Azerbaijan.”