ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Անդրեա Բրյուսը, անդրադառնալով ՀՀ–Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի «լավ ավարտի» հնարավորության մասին ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի դիտարկմանը, չի ժխտել ԱՄՆ ներգրավվածությունը միջնորդական ջանքերում։
«Դա լավ հարց է, և մենք որոշ մանրամասներ դեռ կհաղորդենք, բայց, իհարկե, բավականաչափ կարևոր էր, որ պետքարտուղարն անձամբ դա հիշատակեց։ Ուրախ ենք, որ մասնակից ենք եղել բազմաթիվ պայմանավորվածությունների, հրադադարի ռեժիմների ու փոփոխությունների հաստատմանը։ Պետքարտուղարը դա հատուկ ընդգծել է, և երբ ունենանք հավելյալ մանրամասներ՝ ձեզ կտեղեկացնենք»,–ասել է նա։
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հույս է հայտնել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը շուտով կստորագրվի, սակայն այլ մանրամասներ չի ներկայացրել։ Այդ մասին նա ասել է Սպիտակ տանը տեղի ունեցած խորհրդակցության ժամանակ։ Թրամփի նախագահության ժամանակվա արտաքին քաղաքական հաջողություններից մեկն, ըստ Ռուբիոյի, լինելու է «խաղաղության համաձայնագիրը ՀՀ և Ադրբեջանի միջև»:

Пресс-секретарь Госдепартамента США Андреа Брюс, комментируя заявление госсекретаря Марко Рубио о «хороших перспективах» завершения мирного процесса между Арменией и Азербайджаном, не опровергла участие США в посреднических усилиях.
«Это хороший вопрос, и некоторые подробности мы еще сообщим, но, конечно, это было достаточно важно, чтобы госсекретарь лично это отметил. Мы рады, что участвовали в заключении ряда соглашений, установлении режимов прекращения огня и подтверждении изменений. Госсекретарь особо это подчеркнул, и когда будут дополнительные сведения — мы вас проинформируем», — сказала она.
Госсекретарь США Марко Рубио выразил надежду, что мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном будет подписано в ближайшее время, однако дополнительных деталей не представил. Об этом он заявил в ходе совещания в Белом доме. По словам Рубио, одним из внешнеполитических достижений администрации Трампа станет «мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном».