Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Ռուսաստանի քաղաքացիների մուտքի արգելքը ՀՀ հակասում է երկու երկրների միջև դաշնակցային հարաբերությունների բնույթին։
«Մենք դիտարկում ենք Ռուսաստանի քաղաքացների մուտքի արգելքը որպես ոչ բարեկամական քայլ, որը հակասում է ռուս-հայկական դաշնակցային հարաբերությունների բնույթին։ Մենք բազմիցս կոչ ենք արել հայ գործընկերներին դադարեցնել այս արատավոր պրակտիկան», — հայտարարել է նա, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Զախարովան նշել է, որ այս հարցը քննարկվել է մայիսին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի՝ Հայաստան կատարած այցի ընթացքում։
«Հայկական կողմին առաջարկվել են կոնկրետ քայլեր, այդ իսկ պատճառով մենք սպասում ենք Երևանի արձագանքին», — ընդգծել է Զախարովան։
Հունիսի վերջին Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային խորհրդի նախկին սենատոր Ֆրանց Կլինցևիչին թույլ չեն տվել մուտք գործել ՀՀ։ Իսկ հուլիսի 5-ին մերժվել է ռուսաստանցի պրոֆեսոր-կովկասագետ Կաենլ Իգիթյանի մուտքը ՀՀ, որը վերջին 16 տարիներին ապրել և աշխատել է Հայաստանում:

Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила, что запрет для российских граждан на въезд в Армению противоречит союзническому характеру двусторонних отношений.
«Мы рассматриваем запрет на въезд российским гражданам как недружеский шаг, который противоречит союзническому характеру российско‑армянского взаимодействия. Мы неоднократно призывали армянских партнёров прекратить эту порочную практику», — сказала она, сообщает РИА Новости .
Захарова отметила, что данный вопрос обсуждался в мае во время визита министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова в Армению, и добавила: «Армянской стороне были предложены конкретные шаги, поэтому мы ждём реакции Еревана» .
Также она напомнила, что в конце июня бывшему сенатору Францу Клинцевичу было отказано во въезде в Ереван, при этом пограничная служба не предоставила объяснений