Բաքուն անընդունելի է անվանել ՀՀ–ում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանիի հայտարարությունները՝ հայաթափված Ստեփանակերտում անցկացված Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՏՀԿ) գագաթնաժողովի արդյունքներով ընդունված կոմյունիկեի դրույթների վերաբերյալ։ Այդ մասին ասվում է Ադրբեջանի Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայության ղեկավար Այհան Հաջիզադեի մեկնաբանության մեջ։
Սոբհանին հայտարարել է, որ ՏՀԿ գագաթնաժողովի արդյունքներով ընդունված կոմյունիկեի որոշ դրույթներ, որտեղ օգտագործվել են ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը խախտող շինծու հասկացություններ, չեն համապատասխանում Իրանի դիրքորոշմանը։ Իրանը պաշտոնական գրությամբ իր վերապահումներն է հայտնել Տնտեսական համագործակցության կազմակերպությանը այս հայտարարության վերաբերյալ։
Ըստ Հաջիզադեի՝ «կոմյունիկեն, որն արտացոլում է գագաթաժողովի արդյունքները, կազմվել է նախագահող երկրի կողմից, առանց անդամ պետությունների հետ համաձայնեցման, ինչպես նախապես համաձայնեցված էր, և ըստ նախորդ գագաթնաժողովներում ընդունված կարգ, իսկ փաստաթուղթը հրապարակված է ՏՀԿ պաշտոնական կայքում, գրում է Trend.az-ը։
«Իրանի դեսպանի հայտարարությունն այն մասին, որ Իրանն իր վերապահումն է հայտնել կոմյունիկեի վերաբերյալ, չի համապատասխանում իրականությանը։ Դիվանագիտական պրակտիկայում վերապահումներ արվում են միայն բանակցությունների ընթացքում համաձայնեցված որոշումների վերաբերյալ»,–ասվում է Հաջիզադեի հայտարարության մեջ։
Հաջիզադեն նշել է, որ OEC‑ի բոլոր անդամները, և Իրանը ևս, անդամակցում են նաև Իսլամական համագործակցության կազմակերպությանը (ԻՀԿ), և հունիսի 21–22-ին Ստամբուլում կայացած ԻՀԿ ԱԳՆ նախարարների 51-րդ «նստաշրջանում ընդունել են «Հայաստանի ներկայիս տարածքից բռնի արտաքսված ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքի մասին» բանաձևը և Ստամբուլի համատեղ հայտարարությունը, որոնք հաստատում են Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի իրավունքները և դատապարտում են այդ իրավունքների մերժումը Հայաստանի կողմից»:
Ըստ Հաջիզադեի, Ստեփանակերտում ընդունված կոմյունիկեն հղում է անում ԻՀԿ-ի բանաձևին, որն ընդունվել է կոնսենսուսով։
«Իրանի դեսպանի հայտարարությունները ոչ այլ ինչ են, քան քաղաքական մանիպուլյացիա և կեղծավորություն»,–ասել է Հաջիզադեն։
ՀՀ ԱԳՆ–ն կոչ է արել վերոնշյալ հռչակագրին և բանաձևերին միացած ԻՀԿ անդամ երկրներին՝ վերանայել և վճռականորեն հրաժարվել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը թիրախավորող և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման գործընթացը վտանգող կողմնակալ նախաձեռնություններից:

Azerbaijan has denounced as unacceptable the statements made by Iranian Ambassador to Armenia Mehdi Sobhani regarding the communiqué adopted at the Economic Cooperation Organization (ECO) summit held in depopulated Stepanakert. The Azerbaijani Foreign Ministry's spokesperson, Ayhan Hajizadeh, issued a comment addressing the matter.
Sobhani had stated that some parts of the ECO communiqué—specifically those using terms that undermine Armenia’s territorial integrity—do not reflect Iran’s position. According to him, Iran has officially submitted its reservations about the statement to the ECO Secretariat.
However, Hajizadeh countered that “the communiqué, which reflects the summit’s outcomes, was drafted by the presiding country without consulting member states, in line with prior summit practices,” as published on the ECO’s official website, according to Trend.az.
He further dismissed the Iranian envoy’s claim that Iran expressed formal reservations. “Such a statement is factually incorrect. In diplomatic practice, reservations are only recorded during negotiations on agreed decisions,” Hajizade stated.
Hajizadeh emphasized that all ECO members, including Iran, are also members of the Organization of Islamic Cooperation (OIC). During the OIC Council of Foreign Ministers' 51st session on June 21–22 in Istanbul, they adopted a resolution affirming the right of Azerbaijanis forcibly expelled from present-day Armenia to return, as well as the Istanbul Joint Declaration. These documents recognize the rights of the Western Azerbaijan community and condemn Armenia for rejecting them.
He noted that the Stepanakert communiqué references this OIC resolution, which was adopted by consensus.
“The Iranian ambassador’s remarks are nothing but political manipulation and hypocrisy,” said Hajizadeh.
Armenia’s Ministry of Foreign Affairs has called on OIC member states that joined the above-mentioned resolution and declaration to reconsider and decisively reject any biased initiatives that target Armenia’s sovereignty and territorial integrity, and jeopardize the Armenia-Azerbaijan peace process.