Բաքուն անընդունելի է անվանել ՀՀ–ում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանիի հայտարարությունները՝ հայաթափված Ստեփանակերտում անցկացված Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՏՀԿ) գագաթնաժողովի արդյունքներով ընդունված կոմյունիկեի դրույթների վերաբերյալ։ Այդ մասին ասվում է Ադրբեջանի Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայության ղեկավար Այհան Հաջիզադեի մեկնաբանության մեջ։
Սոբհանին հայտարարել է, որ ՏՀԿ գագաթնաժողովի արդյունքներով ընդունված կոմյունիկեի որոշ դրույթներ, որտեղ օգտագործվել են ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը խախտող շինծու հասկացություններ, չեն համապատասխանում Իրանի դիրքորոշմանը։ Իրանը պաշտոնական գրությամբ իր վերապահումներն է հայտնել Տնտեսական համագործակցության կազմակերպությանը այս հայտարարության վերաբերյալ։
Ըստ Հաջիզադեի՝ «կոմյունիկեն, որն արտացոլում է գագաթաժողովի արդյունքները, կազմվել է նախագահող երկրի կողմից, առանց անդամ պետությունների հետ համաձայնեցման, ինչպես նախապես համաձայնեցված էր, և ըստ նախորդ գագաթնաժողովներում ընդունված կարգ, իսկ փաստաթուղթը հրապարակված է ՏՀԿ պաշտոնական կայքում, գրում է Trend.az-ը։
«Իրանի դեսպանի հայտարարությունն այն մասին, որ Իրանն իր վերապահումն է հայտնել կոմյունիկեի վերաբերյալ, չի համապատասխանում իրականությանը։ Դիվանագիտական պրակտիկայում վերապահումներ արվում են միայն բանակցությունների ընթացքում համաձայնեցված որոշումների վերաբերյալ»,–ասվում է Հաջիզադեի հայտարարության մեջ։
Հաջիզադեն նշել է, որ OEC‑ի բոլոր անդամները, և Իրանը ևս, անդամակցում են նաև Իսլամական համագործակցության կազմակերպությանը (ԻՀԿ), և հունիսի 21–22-ին Ստամբուլում կայացած ԻՀԿ ԱԳՆ նախարարների 51-րդ «նստաշրջանում ընդունել են «Հայաստանի ներկայիս տարածքից բռնի արտաքսված ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքի մասին» բանաձևը և Ստամբուլի համատեղ հայտարարությունը, որոնք հաստատում են Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի իրավունքները և դատապարտում են այդ իրավունքների մերժումը Հայաստանի կողմից»:
Ըստ Հաջիզադեի, Ստեփանակերտում ընդունված կոմյունիկեն հղում է անում ԻՀԿ-ի բանաձևին, որն ընդունվել է կոնսենսուսով։
«Իրանի դեսպանի հայտարարությունները ոչ այլ ինչ են, քան քաղաքական մանիպուլյացիա և կեղծավորություն»,–ասել է Հաջիզադեն։
ՀՀ ԱԳՆ–ն կոչ է արել վերոնշյալ հռչակագրին և բանաձևերին միացած ԻՀԿ անդամ երկրներին՝ վերանայել և վճռականորեն հրաժարվել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը թիրախավորող և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման գործընթացը վտանգող կողմնակալ նախաձեռնություններից:

Баку назвал неприемлемыми заявления посла Ирана в Армении Мехди Собхани о положениях итогового коммюнике, принятого по результатам саммита Организации экономического сотрудничества (ECO), прошедшего в Степанакерте. Об этом говорится в комментарии руководителя пресс-службы МИД Азербайджана Айхана Гаджизаде.
Собхани ранее заявил, что отдельные положения коммюнике, в которых использованы, по его мнению, надуманные термины, нарушающие территориальную целостность Армении, не соответствуют позиции Ирана. Иран, по словам дипломата, направил в адрес ECO официальное письмо с изложением своих оговорок по данному вопросу.
В ответ Гаджизаде отметил: «Коммюнике, отражающее итоги саммита, составлено страной-председателем без согласования с государствами-членами, как это было согласовано заранее и как принято на предыдущих саммитах. Документ размещён на официальном сайте ТХК», — передаёт Trend.az.
Он также подчеркнул, что заявление посла Ирана о наличии официальных оговорок не соответствует действительности. «В дипломатической практике оговорки возможны только по согласованным в процессе переговоров решениям», — заявил представитель МИД Азербайджана.
Хаджизаде добавил, что все страны-члены ECO, включая Иран, входят также в Организацию исламского сотрудничества (ОИС). На 51-й сессии Совета министров иностранных дел ОИС, прошедшей 21–22 июня в Стамбуле, была принята резолюция, подтверждающая право азербайджанцев, насильственно изгнанных с территории современной Армении, на возвращение, а также Стамбульская совместная декларация. Эти документы подтверждают права Западноазербайджанской общины и осуждают отказ Армении признать эти права.
По словам Гаджизаде, коммюнике, принятое в Степанакерте, ссылается на эту резолюцию ОИС, которая была одобрена консенсусом.
«Заявления посла Ирана — это не что иное, как политическая манипуляция и лицемерие», — заявил Хаджизаде.
МИД Армении в свою очередь призвал страны-члены ОИС, присоединившиеся к вышеупомянутой декларации и резолюции, пересмотреть свою позицию и решительно отказаться от предвзятых инициатив, угрожающих суверенитету и территориальной целостности Армении, а также процессу урегулирования армяно-азербайджанских отношений.