ՀՀ Վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է պարենային առանձին ապրանքախմբերի գների փոփոխությունների վերջին տվյալները մայիսի դրությամբ։
Ըստ ցուցանիշների 2025 թվականի մայիսին 2024 թվականի մայիսի համեմատ սննդամթերք և ոչ ալկոհոլային խմիչքը թանկացել է 7.4 %-ով, հացաբուլկեղենը և ձավարեղենը՝ 3.3 %-ով, միսը 1.1%-ով, հայտնում է Panorama.am-ը։
Բանջարեղենը թանկացել է 29 %-ով, ձուկն ու ծովամթերքը՝ 20 %-ով, սուրճը, թեյը և կակաոն՝ 13.8 %-ով, միրգը 13.4 %-ով, յուղերը և ճարպերը՝ 12.9 %-ով, ոչ ալկոհոլային խմիչքը՝ 10 %-ով, իսկ ալկոհոլային խմիչքը, ծխախոտային արտադրատեսակները՝ 5.8 %-ով։
Նվազել են միայն շաքարի, շաքարավազի գները (3.1%-ով) և կաթնամթերքի, պանրի ու ձվի ենթախմբի ապրանքները՝ 2.3 %-ով։

Vegetable prices jumped by 29% in May, and fish and seafood rose by 20%, making them the leading contributors to food price inflation in Armenia.
According to the Statistical Committee of Armenia, food and non-alcoholic beverage prices increased by 7.4% in May 2025 compared to May 2024. Bread and cereals rose by 3.3%, and meat prices edged up 1.1%, as reported by Panorama.am .
The price of coffee, tea, and cocoa increased by 13.8%, fruit prices climbed by 13.4%, oils and fats went up by 12.9%, non-alcoholic beverages rose by 10%, and alcoholic beverages and tobacco products saw a 5.8% increase.