ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամ Բրեդ Շերմանը մտահոգված է Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններով։ Այդ մասին նա գրառում է արել X սոցիալական ցանցում։
Նա նշել է, որ իր անհանգստությունը փոխանցել է ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցին։
«Որպես ԱՄՆ Կոնգրեսի Հայկական հարցերով հանձնախմբի փոխնախագահ, ես խորապես մտահոգված եմ հայ այլախոհների, այդ թվում՝ պարոն Սամվել Կարապետյանի և Հայ եկեղեցու հոգևորականների վերջերս կատարված ձերբակալություններով։
Մեր հարաբերությունները Հայաստանի հետ կառուցված են ժողովրդավարության նկատմամբ մեր համատեղ նվիրվածության վրա։ Այսօր ավելի վաղ այս մտահոգությունները հայտնել եմ Հայաստանի դեսպան Լիլիթ Մակունցին»,–գրել է նա։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ «ՀԱԵ–ն պետք է ունենա նորընտիր կաթողիկոս», և կոչ է արել եկեղեցու հետևորդներին համախմբվել «Վեհարանը սիրով և քրիստոնեաբար ազատելու և որևէ իրապես սրբազան հոգևորականի Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս ընտրելու օրակարգի շուրջ»։
Հունիսի 18-ին Սամվել Կարապետյանը կալանավորվել է երկու ամսով և տեղափոխվել «Արմավիր» ՔԿՀ` ՀՀ կառավարության լիազորություններին տիրանալnւն ուղղված հրապարակային կոչի համար։ Դրանից մի քանի ժամ առաջ Կարապետյանը հանդես էր եկել Հայ Առաքելական եկեղեցուն աջակցող հայտարարությամբ․«Ես մեր եկեղեցու, մեր ժողովրդի կողքին եմ: Ինչքան էլ փորձեն սևացնել, ոչ մի էլեկտրական ցանց… թքած ունեմ իրենց վրա էլ, իրենց էլցանցի վրա էլ: Ամեն ինչ լավ է լինելու, ժողովուրդը մեկ է իր խոսքն ասելու է, իրենք հասկանալու են, որ սխալվեցին»։

10 Июль 2025 - 07:35 AMT
Член Конгресса США Брэд Шерман выразил обеспокоенность событиями, происходящими в Армении. Об этом он сообщил в социальной сети X.
Он отметил, что передал свои опасения послу Армении Лилит Макунц.
«В качестве заместителя председателя Армянского комитета Конгресса США я глубоко обеспокоен недавними арестами армянских инакомыслящих, включая господина Самвела Карапетяна и духовенство Армянской церкви.
Наши отношения с Арменией основаны на нашей общей приверженности демократическим принципам. Сегодня я сообщил об этих опасениях послу Армении Лилит Макунц», — написал он.
Премьер-министр Никол Пашинян ранее заявил, что Армянская апостольская церковь должна избрать нового Католикоса. Он призвал последователей Церкви объединиться «в любви и христианстве, чтобы освободить Католикосат и избрать поистине святого духовного лидера Католикосом всех армян».
18 июня Самвел Карапетян был арестован на два месяца и помещён в уголовно-исполнительное учреждение «Армавир» за публичные призывы к захвату властных полномочий. За несколько часов до этого он выступил с заявлением в поддержку Армянской апостольской церкви: «Я рядом с нашей церковью, с нашим народом. Сколько бы ни пытались очернить … Всё будет хорошо, народ всё равно скажет своё слово, они поймут, что ошиблись».