Հուլիսի 8-ին ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցը հանդիպում է ունեցել կոնգրեսական Դարել Իսայի հետ (Հանրապետական), քննարկել ՀՀ-ԱՄՆ երկկողմ օրակարգը, հայտնում է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը։
Քննարկվել են տարածաշրջանային զարգացումները, ԱՄՆ հնարավոր աջակցությունը առկա խնդիրների հաղթահարման հարցում, ինչպես նաև երկկողմ փոխգործակցության զարգացման ուղղությամբ հետագա քայլերը։
Հանդիպմանը դեսպանը երախտագիտություն է հայտնել կոնգրեսականին՝ ՀՀ-ին աջակցող բանաձևերին և հայտարարություններին միանալու համար։
ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամ Բրեդ Շերմանը մտահոգված է Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններով։ Այդ մասին նա գրառում է արել X սոցիալական ցանցում։ Նա նշել է, որ իր անհանգստությունը փոխանցել է ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցին։

8 июля посол Армении в США Лилит Макунц встретилась с конгрессменом-республиканцем Даррелом Иссой. Как сообщает посольство Армении в США, в ходе встречи обсуждалась повестка армяно-американских отношений.
Стороны рассмотрели региональные события, возможную помощь США в преодолении существующих проблем, а также дальнейшие шаги по развитию двустороннего сотрудничества.
Во время встречи посол выразила благодарность конгрессмену за поддержку Армении и присоединение к соответствующим резолюциям и заявлениям.
Ранее член Конгресса США Брэд Шерман выразил обеспокоенность событиями, происходящими в Армении. Об этом он написал в социальной сети X, отметив, что передал свои опасения послу Лилит Макунц.