Կառավարությունը մոտ 1 միլիարդ 849 միլիոն դրամ կուղղի՝ 11 համայնքում 15 սուբվենցիոն ծրագրի համաֆինանսավորման համար։
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը կառավարության նիստում ներկայացրել է ՀՀ համայնքների ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված սուբվենցիոն ծրագրերը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Դրանցից երեքը նախատեսված են Արարատի մարզում, երկուսը՝ Արմավիրի մարզում, մեկը՝ Գեղարքունիքի մարզում, երեքը՝ Լոռու մարզում, չորսը՝ Կոտայքի մարզում, իսկ երկու ծրագիր էլ իրականացվելու է Սյունիքի մարզում։
Խուդաթյանն ընդգծել է, որ տվյալ որոշման ընդունմամբ՝ 2025 թվականի պետական բյուջեից համայնքներին ուղղված սուբվենցիոն ծրագրերի համաֆինանսավորման ընդհանուր ծավալը կկազմի 9 միլիարդ 439 միլիոն դրամ:
Կառավարության նիստը նախագահող Տիգրան Խաչատրյանը ներկայացրել է, թե մարզերից յուրաքանչյուրին որքան գումար է հատկացվելու ծրագրերի իրականացման նպատակով։
Քանի որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա չի եղել նիստին, Դավիթ Խուդաթյանն անձամբ է մանրամասն ներկայացրել՝ ինչ աշխատանքներ են նախատեսվում իրականացնել սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակում։

10 Июль 2025 - 11:18 AMT
Правительство Армении направит около 1 миллиарда 849 миллионов драмов на софинансирование 15 субсидийных программ в 11 общинах.
Как сообщает «Panorama.am », министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян представил на заседании правительства программы, направленные на развитие инфраструктуры общин Армении.
Из этих программ три реализуют в Араратской области, две — в Армавирской, одну — в Гегаркуникской, три — в Лорийской, четыре — в Котайкской и две — в Сюникской области.
Худатян подчеркнул, что в результате принятия этого решения общий объем софинансирования субвенционных программ из госбюджета на 2025 год составит 9 миллиардов 439 миллионов драмов.
Председательствующий на заседании вице-премьер Тигран Хачатрян представил суммы, которые будут направлены каждой области на реализацию программ.
Поскольку премьер-министр Никол Пашинян отсутствовал на заседании, Давид Худатян лично представил детали предстоящих работ в рамках субсидийных программ.