Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ԱբուԴաբիում տեղի ունեցած հանդիպման հիմնական թեման, ըստ ՏԱՍՍ–ի աղբյուրի, խաղաղության համաձայնագրի շուրջ հակասությունների վերացումն է՝ մինչև տարեվերջ այն ստորագրելու ակնկալիքով։
Նշվում է, որ մոտ 2 ժամ տևել է պատվիրակությունների մասնակցությամբ հանդիպումը, հետո Փաշինյանն ու Ալիևը շարունակել են «դեմ առ դեմ» ձևաչափով։
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը, ըստ Մոսկվայի, կարող է կարևոր դեր ունենալ տարածաշրջանում կայունության ամրապնդման գործում։ Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանը լիովին սատարում է ընթացող բանակցային գործընթացը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Մենք բազմիցս ասել ենք տարբեր մակարդակներում, որ կաջակցենք հնարավորինս շուտ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը։ Հենց այդպիսի պայմանագրի ստորագրումը կլինի չափազանց կարևոր գործոն, որը կավելացնի կանխատեսելիությունը, կայունությունը և խաղաղությունը տարածաշրջանում։ Մենք ամբողջությամբ սատարում ենք այս գործընթացը», – ասել է Պեսկովը լրագրողներին։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև բանակցությունները տեղի են ունեցել Աբու Դաբիում և տևել են մոտ 5 ժամ։

The main topic of discussion during the recent meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev in Abu Dhabi was eliminating disagreements over a peace agreement, according to a source cited by TASS. The sides aim to sign the agreement by the end of the year.
The talks reportedly lasted about two hours in the presence of delegations, followed by a one-on-one discussion between the two leaders.
Dmitry Peskov, spokesperson for the President of the Russian Federation, stated that Moscow sees the signing of a peace treaty between Armenia and Azerbaijan as a key factor for reinforcing stability in the region. He emphasized that Russia fully supports the ongoing negotiation process, as reported by RIA Novosti.
“We’ve repeatedly stated at various levels that we will support the signing of a peace treaty as soon as possible. Such a treaty would be an extremely important factor in enhancing predictability, stability, and peace in the region. We fully support this process,” Peskov told reporters.
Negotiations between President Ilham Aliyev of Azerbaijan and Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia took place in Abu Dhabi and lasted nearly five hours.