Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ԱբուԴաբիում տեղի ունեցած հանդիպման հիմնական թեման, ըստ ՏԱՍՍ–ի աղբյուրի, խաղաղության համաձայնագրի շուրջ հակասությունների վերացումն է՝ մինչև տարեվերջ այն ստորագրելու ակնկալիքով։
Նշվում է, որ մոտ 2 ժամ տևել է պատվիրակությունների մասնակցությամբ հանդիպումը, հետո Փաշինյանն ու Ալիևը շարունակել են «դեմ առ դեմ» ձևաչափով։
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը, ըստ Մոսկվայի, կարող է կարևոր դեր ունենալ տարածաշրջանում կայունության ամրապնդման գործում։ Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանը լիովին սատարում է ընթացող բանակցային գործընթացը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Մենք բազմիցս ասել ենք տարբեր մակարդակներում, որ կաջակցենք հնարավորինս շուտ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը։ Հենց այդպիսի պայմանագրի ստորագրումը կլինի չափազանց կարևոր գործոն, որը կավելացնի կանխատեսելիությունը, կայունությունը և խաղաղությունը տարածաշրջանում։ Մենք ամբողջությամբ սատարում ենք այս գործընթացը», – ասել է Պեսկովը լրագրողներին։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև բանակցությունները տեղի են ունեցել Աբու Դաբիում և տևել են մոտ 5 ժամ։

Основной темой встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева, состоявшейся в Абу-Даби, стало устранение разногласий по мирному соглашению с целью его подписания до конца текущего года. Об этом сообщил источник ТАСС.
По данным агентства, переговоры с участием делегаций продолжались около двух часов, после чего Алиев и Пашинян провели беседу в формате «тет-а-тет».
Пресс-секретарь президента Российской Федерации Дмитрий Песков заявил, что, по мнению Москвы, подписание мирного договора между Арменией и Азербайджаном может сыграть важную роль в укреплении стабильности в регионе. Он подчеркнул, что Россия полностью поддерживает текущий переговорный процесс, сообщает РИА Новости.
«Мы неоднократно заявляли на разных уровнях, что будем поддерживать подписание мирного договора в кратчайшие сроки. Подобное соглашение станет важнейшим фактором, способствующим повышению предсказуемости, стабильности и мира в регионе. Мы полностью поддерживаем этот процесс», — сказал Песков журналистам.
Переговоры между президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном прошли в Абу-Даби и продолжались около пяти часов.