Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Աբու Դաբիում ԱՄԷ նախագահ, շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ Ալ Նահյանի հետ հանդիպմանը քննարկել է տնտեսական համագործակցությունն ու տարածաշրջանային զարգացումները։
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ համագործակցության հիմնական ուղղությունները՝ ընդգծելով փոխադարձ վստահության բարձր մակարդակն ու տնտեսական, ներդրումային և հումանիտար ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման լայն հնարավորությունները։
Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի և ԱՄԷ-ի միջև ձևավորված բարեկամական հարաբերությունները շարունակաբար զարգանում են, և այդ կապերը մեծ ներուժ ունեն թե՛ տնտեսության, թե՛ ներդրումների և հումանիտար համագործակցության առումներով։
ԱՄԷ նախագահն ընդգծել է, որ Էմիրությունները կարևորում են Հայաստանի հետ գործընկերային հարաբերությունները և պատրաստ են համատեղ ջանքերով իրականացնել փոխշահավետ նախաձեռնություններ։
Երկուստեք վերահաստատվել է կառուցողական երկխոսության ու գործակցությունը շարունակելու պատրաստակամությունը՝ երկու երկրների ժողովուրդների բարօրությանը նպաստելու նպատակով։
ՀՀ վարչապետը և ԱՄԷ նախագահը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի վերաբերյալ, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության առաջ քաշած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության շուրջ։
Շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ Ալ Նահյանը դրական է արձագանքել հայ-ադրբեջանական խաղաղության համաձայնագրի նախագծի շուրջ ձեռք բերված առաջընթացին և հույս հայտնել, որ այն հնարավորինս շուտ կստորագրվի։ Վարչապետ Փաշինյանն իր հերթին գնահատել է ԱՄԷ-ի դերը տարածաշրջանային կայունության ամրապնդման և համաշխարհային անվտանգության պահպանման հարցում։
Քննարկման շրջանակում անդրադարձ է կատարվել նաև մի շարք տարածաշրջանային հարցերի, որոնք փոխադարձ հետաքրքրություն են ներկայացնում։

Prime Minister Nikol Pashinyan met with United Arab Emirates President Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan in Abu Dhabi to discuss economic cooperation and regional developments.
The leaders reviewed key areas of bilateral collaboration, emphasizing the high level of mutual trust and the broad potential for expanded partnerships in economic, investment, and humanitarian fields.
Pashinyan noted that friendly relations between Armenia and the UAE continue to grow, underlining the strong prospects for cooperation across various sectors.
The UAE president reaffirmed his country’s commitment to its partnership with Armenia and expressed readiness to implement mutually beneficial initiatives through joint efforts.
Both sides reiterated their commitment to maintaining constructive dialogue and cooperation for the welfare of their peoples.
They also exchanged views on the peace process between Armenia and Azerbaijan, including the Armenian government’s Crossroads of Peace initiative. Sheikh Mohammed welcomed progress on a draft Armenia-Azerbaijan peace agreement and expressed hope it would be signed soon. Pashinyan appreciated the UAE's role in promoting regional stability and global security.
The talks also covered several other regional issues of mutual interest.
On July 10, Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev held a five-hour meeting in Abu Dhabi, discussing aspects of normalizing interstate relations. Both sides affirmed that direct negotiations are the most effective format and agreed to continue this results-oriented dialogue.