Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Միխայիլ Գալուզինը հայտարարել է, որ ՌԴ–ն պատրաստակամ է իր ներդրումն ունենալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում։
Նա նշել է, որ հիմնական ուղղությունները սահմանվել են 2020 և 2022 թթ․ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև ստորագրված եռակողմ համաձայնագրերով, հայտնում է »Իզվեստինա»։
«Մենք համարում ենք, որ անհրաժեշտ է շարժվել այդ ուղղություններով՝ խաղաղ պայմանագրի պատրաստում, տարածաշրջանում տնտեսական կապերի ու տրանսպորտային հաղորդակցության ապաշրջափակում, սահմանների սահմանազատում և հետագա սահմանագծում, Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակությունների ու խորհրդարանների միջև երկխոսության հաստատում։ Եվ, իհարկե, ռուսական կողմը՝ որպես եռակողմ պայմանավորվածությունների մասնակից, պատրաստ է շարունակել իր ներդրումը դրանց իրականացման մեջ։ Իհարկե՝ այն ձևաչափով, որը հարմար կլինի երկու կողմերի համար», –ասել է Գալուզինը։

11 Июль 2025 - 09:19 AMT
Заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин заявил, что Москва готова внести свой вклад в процесс урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.
Он подчеркнул, что ключевые направления определены в трехсторонних соглашениях, подписанных руководителями России, Армении и Азербайджана в 2020 и 2022 годах, передаёт «Известия».
«Мы считаем необходимым двигаться в этих направлениях — подготовка мирного договора, разблокировка экономических связей и транспортных коммуникаций в регионе, делимитация и последующая демаркация границы, установление диалога между гражданскими обществами и парламентами Армении и Азербайджана. И, конечно, российская сторона как участник трехсторонних договорённостей готова продолжить своё участие в их реализации — в том формате, который будет удобен обеим сторонам», — отметил Галузин.
10 июля премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев провели встречу в Абу-Даби, обсудив различные аспекты нормализации межгосударственных отношений. Стороны подтвердили, что двусторонние переговоры являются наиболее эффективным форматом для обсуждения всех вопросов, касающихся урегулирования, и договорились продолжить диалог, ориентированный на результат. Встреча длилась пять часов.