Հայաստանի առաջատար թվային վճարային հարթակ Իդրամը հայտարարում է աշխարհի խոշորագույն թվային դրամապանակների ցանց, Ant International ընկերության կողմից կառավարվող AliPay+-ի հետ համագործակցության մասին։ Այս համագործակցությամբ Alipay+-ի օգտատերերին հնարավորություն է ընձեռնվում Հայաստանում իրականացնել միջսահմանային QR-վճարումներ Իդրամ QR ենթակառուցվածքի միջոցով։ Սա Alipay+-ի առաջին մուտքն է Կովկասի տարածաշրջան, ինչը զգալիորեն ուժեղացնում է Հայաստանի թվային վճարային ենթակառուցվածքը և բարձրացնում երկրի վճարային պատրաստվածությունը համաշխարհային զբոսաշրջության համար։
· Համաշխարհային զբոսաշրջիկներն այժմ կարող են կատարել արագ և անվտանգ QR-վճարումներ Հայաստանում Իդրամ QR ենթակառուցվածքի միջոցով՝ օգտագործելով Alipay+ հավելվածը, ինչն իր հերթին թույլ կտա հայաստանյան առևտրային կետերի ավելի քան 85%-ին ընդունել վճարումներ նաև զբոսաշրջիկներից։
· Թողարկման պահին 13 հայտնի թվային դրամապանակների օգտատերեր կկարողանան կատարել անհպում QR-վճարումներ, իսկ ապագայում աշխարհագրությունը կընդլայնվի՝ ընդգրկելով Alipay+-ի գործընկեր այլ դրամապանակներ և բանկային հավելվածներ։
· Իդրամի և Alipay+-ի ռազմավարական համագործակցությունը կդիրքավորի Հայաստանը գլոբալ թվային վճարային էկոհամակարգում՝ կապելով տեղական բիզնեսը միջազգային զբոսաշրջիկների հետ։
Այս ինտեգրման շնորհիվ Alipay+-ի օգտատերերը կկարողանան հեշտությամբ սքանավորել Իդրամի QR-կոդերը՝ Հայաստանի հազարավոր վաճառակետերում կատարել իրենց նախընտրած դրամապանակով վճարումներ՝ միաժամանակ օգտվելով տեղական առաջարկներից և լոյալության ծրագրերից։
«Այս գործընկերությունը վկայում է Իդրամի նորարարության և միջազգային համագործակցության հանդեպ հանձնառության մասին: Alipay+-ի համար բացելով մեր QR ենթակառուցվածքը՝ մենք ոչ միայն ընդունում ենք միջազգային վճարումների ապագան, այլև ստեղծում ենք հյուրընկալ և հարմարավետ միջավայր միլիոնավոր գլոբալ օգտատերերի համար, ովքեր առնչվելու են հայկական բիզնեսների հետ»,- ասել է Իդրամի տնօրեն Արսեն Քդենյանը։
Առաջիկա ամիսներին AliPay+-ի օգտատերերի համար փուլ առ փուլ հասանելի կդառնա Իդրամի գործընկեր վաճառակետերի ամբողջ ցանցը, այն է՝ 25,000 վաճառակետ, որոնք ընդգրկում են սուպերմարկետներ, զբոսաշրջային հայտնի կետեր, հյուրանոցներ, ռեստորաններ և այլն։ Ժամանակի ընթացքում կընդլայնվի նաև Alipay+-ի գործընկեր դրամապանակների և բանկային հավելվածների ցանկը՝ ավելացնելով միջազգային այցելուների հարմարավետությունը։ Միջազգային օգտատերերի համար վաճառակետերում կտեղադրվեն բրենդավորված պիտակներ, որոնք կհուշեն, որ վաճառակետում կարելի է վճարել AliPay+-ով։
Արսեն Քդենյանն ընդգծել է, որ գործընկերության շրջանակում Իդրամը շարունակելու է համագործակցել Alipay+-ի հետ՝ բացելու հնարավորություններ Idram&IDBank հավելվածի օգտատերերի համար՝ վճարումներ կատարելու Alipay+-ի ցանցում։
Alipay+-ով հնարավոր է կատարել վճարումներ աշխարհի 70 երկրների և տարածաշրջանների 100 միլիոն առևտրային կազմակերպություններում՝ սպասարկելով աշխարհի մոտ 1.7 միլիարդ օգտատերերի։
Այս համագործակցությունը Հայաստանը դիրքավորում է հզոր գլոբալ թվային վճարային էկոհամակարգում՝ կապելով տեղական բիզնեսները միջազգային զբոսաշրջիկների հետ և օգնելով տեղական բիզնեսներին ապահովել միջսահմանային ներառական աճ։
Alipay+-ի Եվրոպայի, Մերձավոր Արևելքի և Աֆրիկայի տարածաշրջանի գլխավոր տնօրեն Պիետրո Կանդելան նշել է․ «Մենք ուրախ ենք համագործակցել Իդրամի հետ՝ մեկնարկելու Alipay+-ով վճարումները Հայաստանում և բարելավելու զբոսաշրջիկների փորձառությունը։ Այսուհետ Alipay+-ի միջոցով Հայաստանի ցանկացած չափի բիզնես կարող է օգտվել թվայնացման ներառական հնարավորություններից՝ բացելով գլոբալ զբոսաշրջության տնտեսական օգուտները այս սիրված ուղղության համար»։
Ant International-ի կողմից կառավարվող Alipay+-ը միջսահմանային բջջային վճարումների և թվայնացման լուծումների հարթակ է։ Այն կապում է համաշխարհային վաճառակետերը տարբեր բջջային դրամապանակների և թվային բանկային հավելվածների հետ՝ ապահովելով անխոչընդոտ գործարքներ, տեղայնացված առաջարկներ և բիզնեսների համար հաճախորդների ներգրավվածություն ամբողջ աշխարհում։

Idram, ведущая цифровая платформа Армении, заключила партнёрство с Alipay+, глобальным шлюзом цифровых кошельков, управляемым Ant International, официально запустив трансграничные QR-платежи для международных пользователей в Армении. Это первый рынок в регионе Кавказа, где доступна приёмка Alipay+. Партнёрство основано на существующей цифровой инфраструктуре Idram и направлено на соединение туристов с местными торговыми точками, стимулируя рост туристического сектора и цифровизацию бизнеса в Армении.
Благодаря интеграции пользователи Alipay+ теперь смогут сканировать QR-коды Idram и оплачивать покупки в тысячах торговых точек по всей Армении с помощью своих привычных цифровых кошельков, а также получать доступ к местным акциям и программам лояльности.
«Это партнёрство — подтверждение стремления Idram к инновациям и международному сотрудничеству», — отметил Арсен Кденян, директор компании Idram. — «Открыв нашу QR-инфраструктуру для Alipay+, мы не только принимаем будущее международных платежей, но и создаём комфортные условия для миллионов пользователей со всего мира при взаимодействии с армянскими торговыми точками».
В ближайшие месяцы более 85% армянских торговых и гостиничных предприятий, включая крупнейшие супермаркеты и популярные туристические точки, начнут принимать трансграничные платежи через партнёрские банковские приложения и цифровые кошельки Alipay+. После завершения внедрения 25 000 торговых точек по всей стране будут поддерживать Alipay+ через сеть Idram. Видимость бренда будет усилена с помощью новых POS-материалов Alipay+, направляющих иностранных клиентов к торговым точкам, принимающим QR-платежи.
Арсен Кденян также добавил, что в рамках партнёрства Idram продолжит работу с Alipay+ над тем, чтобы пользователи кошелька Idram могли оплачивать покупки в глобальной сети продавцов, принимающих Alipay+. Alipay+ обслуживает 1,7 миллиарда пользовательских аккаунтов через 36 партнёрских мобильных платёжных приложений, соединяя их с 100 миллионами торговых точек в 70 странах.
Это сотрудничество укрепляет позиции Армении в глобальной цифровой платёжной системе, соединяя местные компании с международными путешественниками и способствуя инклюзивному росту бизнеса за пределами границ.
«Мы рады объединить усилия с Idram для запуска Alipay+ в Армении, улучшая опыт путешественников со всего мира», — прокомментировал Пьетро Кандела, генеральный директор Alipay+ по региону EMEA. — «С Alipay+ армянские компании любого масштаба могут воспользоваться преимуществами цифровизации и получить экономическую выгоду от глобального туризма».
Основанная в 2004 году, Idram является ведущей цифровой финансовой платформой Армении, предлагающей широкий спектр услуг, включая электронный кошелёк, QR/NFC-платежи, денежные переводы и другие финансовые инструменты для частных и корпоративных клиентов.
Alipay+, решение от Ant International, представляет собой единый шлюз для цифровых кошельков, предоставляющий услуги по трансграничным платежам и цифровизации, соединяя международных продавцов с потребителями. Пользователи получают возможность совершать удобные платежи, пользоваться выгодными предложениями и цифровыми услугами через свои привычные платёжные приложения/кошельки во время путешествий. Уже сегодня многие малые и средние компании используют цифровые инструменты Alipay+ для повышения эффективности и всестороннего роста.