Մարդու իրավունքների՝ Միացյալ Նահանգների կազմակերպության գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը տեղյակ է Հայ առաքելական եկեղեցու շուրջ ծավալվող լարվածությունից, սակայն չունի բավարար տվյալներ, որպեսզի կարողանա լիարժեք մեկնաբանել իրավիճակը: Այդ մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ հղում անելով կազմակերպության պաշտոնական ներկայացուցիչ Էլիզաբեթ Թրոսսելի վրա:
«Մենք տեղյակ ենք այս իրադարձություններից, սակայն, քանի որ Հայաստանում չունենք ներկայացուցչություն, այս պահին չունենք բավարար ինֆորմացիա, որպեսզի կարողանանք մեկնաբանել դրանք», — ասել է նա, արձագանքելով հարցին՝ ինչպե՞ս կմեկնաբանի եկեղեցու և Հայաստանի իշխանությունների հարաբերությունների սրումը:
Եկեղեցու և իշխանության միջը հարաբերությունները սրվել էին մայիսին, երբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Facebook–ում հրապարակեց եկեղեցու հասցեին վիրավորական մեկնաբանություններ՝ անպարկեշտ ձևակերպումներով:
Արդեն հուլիսին Փաշինյանը հայտնել էր, որ պատրաստ է անձամբ առաջնորդել Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածնի «ազատագրումը»: Բացի այդ, նա նաև հայտարարել էր, որ Վաղարշապատ խոշորացված համայնքի որևէ տարածք չի կարող իրավապահների գործունեությունից զերծ մնալ։

The UN High Commissioner for Human Rights is aware of the growing tensions surrounding the Armenian Apostolic Church but says it does not have enough information to provide a full assessment. This was reported by RIA Novosti, citing the organization's official spokesperson, Elizabeth Throssell.
“We are aware of these developments, but since we don’t have a presence in Armenia, we currently lack sufficient information to comment,” Throssell stated in response to a question about how the UN views the worsening relationship between Armenia's authorities and the church.
Tensions between the Armenian government and the church escalated in May after Prime Minister Nikol Pashinyan posted offensive comments about the church on Facebook, using inappropriate language.
In July, Pashinyan declared his readiness to personally lead the “liberation” of the Mother See of Holy Etchmiadzin. He also asserted that every part of the enlarged Vagharshapat community must be open for law enforcement activities.