«ՀայաՔվե»-ն անդրադարձել է Հայաստանի էլեկտրացանցերի (ՀԷՑ) շուրջ ստեղծված իրավիճակին և դրա հնարավոր հետևանքներին ներդրումային միջավայրի համար՝ նշելով, որ ՀԷՑ-ն արդեն հայտարարել է, որ դիմելու է միջազգային արբիտրաժային դատարան ու «գրեթե վստահաբար հաղթելու է»:
«ՀԷՑ-ի խլումը սեփականատիրոջից կբերի մեր ներդրումային միջավայրի ոչնչացմանը:
• Պարզ է, որ երբ տեսնեն, թե ինչպես են անօրինական ճանապարհով սեփականաշնորհում ուրիշի ընկերությունը, ոչ ոք այլևս չի ցանկանա Հայաստանում ներդրում անել, իսկ այն մարդիկ, ովքեր արդեն արել են այդ ներդրումը, կսկսեն իրենց ներդրումները հանել Հայաստանից։
• Որքան էլ իշխանությունն ուզում է փոփոխված օրենքով զավթել ՀԷՑ-ը, միևնույն է՝ շատ դժվար է լինելու, որովհետև այն պաշտպանված է միջազգային պայմանագրերով:
Ավելին, ՀԷՑ-ն արդեն հայտարարել է, որ միջազգային արբիտրաժային դատարան է դիմելու ու գրեթե վստահաբար հաղթելու է:
Բացի դրանից, այդ համակարգը գնել են բավականին մեծ գնով:
Արժեքը եղել է մոտավորապես 220 մլն դոլար, եւ դեռ 680 մլն դոլարի էլ ներդրում է իրականացվել: Ինչ-որ մեկը պե՞տք է փոխհատուցի այդ գումարները։ Եթե պետությունն է փոխհատուցելու, նշանակում է` մեր եւ ձեր գրպանից են տալու։
Եթե չեն փոխհատուցելու, ապա լրջագույն արբիտրաժային գործընթացների մեջ ենք մտնելու, որը բերելու է Հայաստանում տնտեսական իրավիճակի վատթարացման», – ասվում է հրապարակման մեջ, որը տարածվել է նախաձեռնության տելեգրամյան ալիքում:
Հրապարակման մեջ շեշտվում է, որ ՀԷՑ-ի նկատմամբ պետական մակարդակով հնարավոր զավթման քայլերը կարող են առաջացնել լուրջ միջազգային վեճեր և վնասել Հայաստանի տնտեսական հեղինակությանը։ Նշվում է նաև, որ եթե պետությունը որոշի փոխհատուցել ներդրումային կորուստները, այդ բեռը կընկնի հարկատուների վրա, իսկ եթե հրաժարվի փոխհատուցել, ապա Հայաստանը կարող է ներքաշվել տարիներ տևող իրավական գործընթացների մեջ, որոնք, ըստ «ՀայաՔվե»-ի՝ սպառնում են երկրի տնտեսության կայունությանը։
ԱԺ-ն օրերս իշխանության ձայների մեծամասնությամբ ընդունել է ՀԷՑ-ն ազգայնացնելու օրինագիծը, որով ընկերության կառավարումը պետք է փոխանցվի պետությանը:

Hayakve initiative has addressed the current situation surrounding the Armenian Electricity Networks (ENA) and its possible repercussions on the investment climate. The initiative claims that ENA has already announced its intent to take the case to an international arbitration court and is “almost certain to win.”
“The seizure of ENA from its rightful owner will destroy our investment environment:
- Clearly, when people see how a company is expropriated unlawfully, no one will want to invest in Armenia anymore. And those who already have will begin withdrawing their investments.
- No matter how much the government wants to take over ENA through a changed law, it will be very difficult because the company is protected by international agreements.
Moreover, ENA has stated it will go to arbitration and is almost certain to win.
In addition, the system was purchased for a substantial price—about $220 million—and another $680 million has been invested. Who is supposed to compensate this amount? If it’s the state, then it comes out of our pockets.
If no compensation is given, we will face serious arbitration proceedings that will worsen Armenia’s economic conditions,” reads a statement released via Hayakve’s Telegram channel.
The publication emphasizes that any state-level attempts to seize ENA could provoke serious international disputes and damage Armenia’s economic credibility. It also notes that if the state opts to compensate investment losses, the burden will fall on taxpayers. Otherwise, Armenia risks being drawn into lengthy legal battles that, according to Hayakve, threaten the country’s economic stability.
The National Assembly recently passed a bill to nationalize ENA, transferring its management to the state, with the ruling party’s majority support.