«ՀայաՔվե»-ն անդրադարձել է Հայաստանի էլեկտրացանցերի (ՀԷՑ) շուրջ ստեղծված իրավիճակին և դրա հնարավոր հետևանքներին ներդրումային միջավայրի համար՝ նշելով, որ ՀԷՑ-ն արդեն հայտարարել է, որ դիմելու է միջազգային արբիտրաժային դատարան ու «գրեթե վստահաբար հաղթելու է»:
«ՀԷՑ-ի խլումը սեփականատիրոջից կբերի մեր ներդրումային միջավայրի ոչնչացմանը:
• Պարզ է, որ երբ տեսնեն, թե ինչպես են անօրինական ճանապարհով սեփականաշնորհում ուրիշի ընկերությունը, ոչ ոք այլևս չի ցանկանա Հայաստանում ներդրում անել, իսկ այն մարդիկ, ովքեր արդեն արել են այդ ներդրումը, կսկսեն իրենց ներդրումները հանել Հայաստանից։
• Որքան էլ իշխանությունն ուզում է փոփոխված օրենքով զավթել ՀԷՑ-ը, միևնույն է՝ շատ դժվար է լինելու, որովհետև այն պաշտպանված է միջազգային պայմանագրերով:
Ավելին, ՀԷՑ-ն արդեն հայտարարել է, որ միջազգային արբիտրաժային դատարան է դիմելու ու գրեթե վստահաբար հաղթելու է:
Բացի դրանից, այդ համակարգը գնել են բավականին մեծ գնով:
Արժեքը եղել է մոտավորապես 220 մլն դոլար, եւ դեռ 680 մլն դոլարի էլ ներդրում է իրականացվել: Ինչ-որ մեկը պե՞տք է փոխհատուցի այդ գումարները։ Եթե պետությունն է փոխհատուցելու, նշանակում է` մեր եւ ձեր գրպանից են տալու։
Եթե չեն փոխհատուցելու, ապա լրջագույն արբիտրաժային գործընթացների մեջ ենք մտնելու, որը բերելու է Հայաստանում տնտեսական իրավիճակի վատթարացման», – ասվում է հրապարակման մեջ, որը տարածվել է նախաձեռնության տելեգրամյան ալիքում:
Հրապարակման մեջ շեշտվում է, որ ՀԷՑ-ի նկատմամբ պետական մակարդակով հնարավոր զավթման քայլերը կարող են առաջացնել լուրջ միջազգային վեճեր և վնասել Հայաստանի տնտեսական հեղինակությանը։ Նշվում է նաև, որ եթե պետությունը որոշի փոխհատուցել ներդրումային կորուստները, այդ բեռը կընկնի հարկատուների վրա, իսկ եթե հրաժարվի փոխհատուցել, ապա Հայաստանը կարող է ներքաշվել տարիներ տևող իրավական գործընթացների մեջ, որոնք, ըստ «ՀայաՔվե»-ի՝ սպառնում են երկրի տնտեսության կայունությանը։
ԱԺ-ն օրերս իշխանության ձայների մեծամասնությամբ ընդունել է ՀԷՑ-ն ազգայնացնելու օրինագիծը, որով ընկերության կառավարումը պետք է փոխանցվի պետությանը:

12 Июль 2025 - 08:14 AMT
Инициатива «Айакве» прокомментировала ситуацию вокруг Электрических сетей Армении (ЭСА) и возможные последствия для инвестиционной среды, отметив, что компания уже заявила о намерении обратиться в международный арбитраж и «почти наверняка выиграет дело».
«Изъятие ЭСА у собственника приведет к разрушению нашей инвестиционной среды:
Очевидно, что если увидят, как незаконно отчуждают частную компанию, больше никто не захочет инвестировать в Армению. А те, кто уже вложился, начнут выводить средства.
Сколько бы власти ни стремились захватить ЭСА через изменение законодательства, это будет крайне сложно, поскольку компания защищена международными соглашениями.
Более того, ЭСА уже заявила, что обратится в международный арбитраж и почти уверена в победе.
Кроме того, система была приобретена за крупную сумму — около 220 млн долларов, и в нее дополнительно вложили еще 680 млн. Кто должен компенсировать эти средства? Если государство — значит, из наших с вами карманов.
Если же компенсации не будет, нас ожидают масштабные арбитражные процессы, которые ухудшат экономическую ситуацию в Армении», — говорится в заявлении, опубликованном в телеграм-канале инициативы.
В публикации подчеркивается, что возможные действия по отчуждению ЭСА на государственном уровне могут привести к серьезным международным спорам и навредить экономической репутации Армении. Указывается также, что если государство решит компенсировать потери инвестиций, нагрузка ляжет на налогоплательщиков, а в случае отказа — страна может оказаться втянутой в многолетние судебные тяжбы, которые, по мнению «Айакве», угрожают стабильности экономики.
На днях Национальное собрание большинством голосов правящей фракции приняло законопроект о национализации ЭСА, согласно которому управление компанией перейдет государству.