Թուրքիան ուշադիր հետևել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող խաղաղ բանակցություններին, որոնք մեկնարկել են Աբու Դաբիում տեղի ունեցած երկխոսությամբ։ Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ԱՄԷ նախագահ Մուհամմեդ բին Զայիդ Ալ Նահյանի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում։
Նրա խոսքով՝ Անկարան շարունակելու է աջակցել Հարավային Կովկասում կայունություն հաստատելու ուղղությամբ տարվող նախաձեռնություններին։
Թուրքիայի նախագահի վարչակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, զրույցի ընթացքում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր։
Հուլիսի 10-ին Փաշինյանը և Ալիևն Աբու Դաբիում քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան միջպետական հարաբերությունների կարգավորման օրակարգի տարբեր ասպեկտներ։ Կողմերը հաստատել են, որ երկկողմ բանակցությունները հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող բոլոր հարցերը հասցեագրելու ամենաարդյունավետ ձևաչափն է, և այդ հիմքով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել արդյունքին միտված այդպիսի երկխոսությունը: Հանդիպումը տևել է մոտ 5 ժամ։

Турция внимательно следит за ходом мирных переговоров между Арменией и Азербайджаном, которые начались в Абу-Даби, сообщил президент Реджеп Тайип Эрдоган в ходе телефонного разговора с президентом Объединённых Арабских Эмиратов Мухаммедом бен Зейдом Аль Нахайяном.
По его словам, Анкара продолжит поддерживать инициативы, направленные на укрепление стабильности на Южном Кавказе.
Как сообщает управление по связям с общественностью администрации президента Турции, во время беседы также были обсуждены вопросы, касающиеся региональной безопасности.
10 июля премьер-министр Никол Пашинян и президент Ильхам Алиев провели встречу в Абу-Даби, в ходе которой обсудили различные аспекты нормализации межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном. Стороны подтвердили, что двусторонние переговоры являются наиболее эффективным форматом для обсуждения всех связанных вопросов, и договорились продолжить такой диалог, ориентированный на результат. Встреча длилась около пяти часов.