ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ հայ – ադրբեջանական հակամարտության լուծումը շատ մոտ է։
Սպիտակ տանը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ հանդիպման ժամանակ, թվարկելով աշխարհի մի շարք հակամարտություններ, Թրամփը հիշատակել է նաև հայ – ադրբեջանականը և կարծիք հայտնել, որ Երևանն ու Բաքուն մոտենում են տարաձայնությունների կարգավորմանը, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Մենք մի հարց ևս լուծել ենք։ Հայաստանի և Ադրբեջանի հակամարտությունը կարծես թե մոտենում է հաջող հանգուցալուծման», – հայտարարել է ԱՄՆ նախագահը։
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն ավելի վաղ հույս էր հայտնել, որ շուտով խաղաղության համաձայնագիր կստորագրվի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև։
Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Թոմաս Բարաքը հայտարարել է, որ ԱՄՆ–ն առաջարկում է 100 տարով վարձակալել Հայաստանի այն հատվածը, որ Ադրբեջանի արևելյան շրջանները կապում է Նախիջևանին։
«Հայաստանն ու Ադրբեջանը վիճում են 32 կիլոմետր երկարություն ունեցող ճանապարհի շուրջ։ Մեկ տասնամյակ է վիճում են 32-կիլոմետրանոց ճանապարհի շուրջ։ Եվ ահա թե ինչ է տեղի ունենում։ Միացյալ Նահանգները գալիս է և ասում. – «Շատ լավ, մենք վերցնում ենք այն։ Տվեք մեզ վարձակալությամբ այդ 32-կիլոմետրանոց ճանապարհը և բոլորով օգտվեք դրանից», – ասել է նա։

U.S. President Donald Trump stated that the Armenia–Azerbaijan conflict seems to be approaching a successful resolution. Speaking at the White House during a meeting with NATO Secretary General Mark Rutte, Trump listed several global conflicts and remarked, “And we solved another one — Armenia and Azerbaijan. It looks like that’s going to come to a conclusion, a successful conclusion.”
Trump’s comments come amid ongoing diplomatic momentum between Yerevan and Baku, including recent meetings in Abu Dhabi that signal progress toward a potential peace agreement.
Previously, U.S. Secretary of State Marco Rubio expressed hope that a formal peace treaty between Azerbaijan and Armenia could be signed soon.
U.S. Ambassador Thomas Barrett in Turkey suggested the U.S. could lease a 32‑km route connecting Azerbaijan to Nakhichevan via Armenia for 100 years, proposing Washington manage it.