ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ հայ – ադրբեջանական հակամարտության լուծումը շատ մոտ է։
Սպիտակ տանը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ հանդիպման ժամանակ, թվարկելով աշխարհի մի շարք հակամարտություններ, Թրամփը հիշատակել է նաև հայ – ադրբեջանականը և կարծիք հայտնել, որ Երևանն ու Բաքուն մոտենում են տարաձայնությունների կարգավորմանը, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Մենք մի հարց ևս լուծել ենք։ Հայաստանի և Ադրբեջանի հակամարտությունը կարծես թե մոտենում է հաջող հանգուցալուծման», – հայտարարել է ԱՄՆ նախագահը։
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն ավելի վաղ հույս էր հայտնել, որ շուտով խաղաղության համաձայնագիր կստորագրվի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև։
Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Թոմաս Բարաքը հայտարարել է, որ ԱՄՆ–ն առաջարկում է 100 տարով վարձակալել Հայաստանի այն հատվածը, որ Ադրբեջանի արևելյան շրջանները կապում է Նախիջևանին։
«Հայաստանն ու Ադրբեջանը վիճում են 32 կիլոմետր երկարություն ունեցող ճանապարհի շուրջ։ Մեկ տասնամյակ է վիճում են 32-կիլոմետրանոց ճանապարհի շուրջ։ Եվ ահա թե ինչ է տեղի ունենում։ Միացյալ Նահանգները գալիս է և ասում. – «Շատ լավ, մենք վերցնում ենք այն։ Տվեք մեզ վարձակալությամբ այդ 32-կիլոմետրանոց ճանապարհը և բոլորով օգտվեք դրանից», – ասել է նա։

15 Июль 2025 - 07:18 AMT
Президент США Дональд Трамп заявил, что конфликт между Арменией и Азербайджаном «похоже, приближается к успешному завершению». Во время встречи в Белом доме с генеральным секретарём НАТО Марком Рютте Трамп отметил: «И мы решили ещё одну — Армению и Азербайджан. Похоже, это приведёт к успешному завершению».
Заявления Трампа последовали на фоне дипломатического импульса: недавно в Абу-Даби состоялись встречи между Ереваном и Баку, сигнализирующие о прогрессе в направлении подписания мирного соглашения.
Ранее госсекретарь США Марко Рубио выразил надежду, что мирный договор между Азербайджаном и Арменией будет подписан в ближайшее время.
Посол США в Турции Томас Барретт предложил арендовать на 100 лет участок дороги длиной 32 км через армянскую территорию, соединяющий Азербайджан с Нахичеванью, чтобы США управляли им.