ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ գործերով կոմիտեի փոխնախագահ Կոնստանտին Զատուլինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի հետ Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների սրումը կարող է ոչ պատահական լինել և բխել ԱՄՆ կողմից «Զանգեզուրի միջանցքը» վարձակալելու մասին Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Թոմ Բարաքի խոսքերի տրամաբանությունից։
Ավելի վաղ Թոմաս Բարաքը թույլ էր տվել մի սցենար, ըստ որի՝ ԱՄՆ-ն կարող է երկարաժամկետ վարձակալությամբ ստանձնել վերահսկողությունը այն ճանապարհի նկատմամբ, որը դարձել է վեճի առարկա Երևանի և Բաքվի միջև։ Նա այդ ճանապարհը բնութագրել էր որպես «32 կիլոմետրանոց վեճ», առանց հստակեցնելու, որ խոսքը վերաբերում է Սյունիքի մարզին՝ ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված տարածքին։
Կոնստանտին Զատուլինը նշել է, որ ԱՄՆ նախաձեռնությունը կարող է ոչ թե բլեֆ լինել, այլ իրական ծրագիր, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Կարծում եմ՝ սա լիովին իրատեսական հեռանկար է։ Եվ նույնիսկ կարծում եմ, որ վերջին շրջանում սրված հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ՝ թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ադրբեջանի կողմից, արհեստականորեն խթանվել են հենց այն նպատակով, որպեսզի Մոսկվային չհարցնեն Զանգեզուրի միջանցքի մասին», — նշել է նա։
Զատուլինը հիշեցրել է, որ նախկինում նման ճանապարհի վերահսկողությունն ակնկալվում էր հանձնել ռուսական զորքերին կամ ներկայացուցիչներին։ Բայց այսօր, ըստ նրա, այդ հարցը չի մտահոգում ո՛չ Երևանին, ո՛չ Բաքվին։ Նա կարծում է, որ կողմերն ակնկալում են նոր ուժերի մուտք այդ տարածաշրջան, և այդ պայմաններում Մոսկվայի հետ խորհրդակցելու կարիք պարզապես չեն տեսնում։
«Կարծում եմ՝ ԱՄՆ դեսպանն իրականում բարձրաձայնել է այն, ինչի շուրջ արդեն պայմանավորվում են», — ամփոփել է պատգամավորը։
Հունիսի 30-ին Քարնեգի հիմնադրամը հրապարակել էր մի հոդված, որտեղ նշվում էր, որ ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը Բաքվին առաջարկել էր տրանսպորտային ճանապարհի ստեղծում, որը Հայաստանի տարածքով կկապի Ադրբեջանն ու Նախիջևանը։
Հուլիսի 10-ին ԱՄԷ-ում տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպումը։ ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳՆ-ների հաղորդագրություններում մանրամասներ չէին նշվում, սակայն ադրբեջանական մամուլը նշել էր, որ քննարկվող հարցերից մեկն էլ «Զանգեզուրի միջանցքի բացումն ու զարգացումն» է եղել։ ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Մնացական Սաֆարյանը նշել է, որ Հայաստանի համար ընդունելի է «ճանապարհԸ միջազգային կազմակերպությանը արտապատվիրակելու» տարբերակը։
Բարաքի հայտարարությանն արձագանքել էր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը՝ նշելով, որ «հայաստանյան տարածքի մի հատվածի փոխանցումը երրորդ կողմի հսկողությանն ուղղակիորեն անընդունելի և իրավական տեսակետից անհնար է»։

Заместитель председателя комитета Госдумы РФ по делам СНГ Константин Затулин заявил, что обострение отношений России с Арменией и Азербайджаном может быть не случайным и объясняется логикой, озвученной послом США в Турции Томом Барреттом о намерении арендовать «Зангезурский коридор».
По мнению Затулина, речь идёт не о блефе, а о вполне реальной инициативе Вашингтона. Об этом он заявил в интервью «Спутник Армения»: «Считаю, что это абсолютно реалистичная перспектива. И даже думаю, что обострение отношений с Россией — как со стороны Армении, так и Азербайджана — целенаправленно стимулируется для того, чтобы не консультироваться с Москвой по вопросу Зангезурского коридора».
Он напомнил, что ранее предполагалось передать контроль над этим маршрутом российским войскам или представителям. Однако сегодня, по его словам, этот вопрос не интересует ни Ереван, ни Баку: «Стороны ожидают появления новых сил в регионе и не видят необходимости советоваться с Москвой».
Затулин сделал вывод, что посол США «возможно, озвучил то, о чём уже есть договорённость».
30 июня Фонд Карнеги опубликовал статью, в которой говорилось, что администрация бывшего президента США Дональда Трампа предлагала Баку создать транспортный маршрут через территорию Армении, соединяющий Азербайджан и Нахичевань.
10 июля в ОАЭ прошла встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева. Официальные заявления не содержали деталей, однако азербайджанские СМИ сообщили, что обсуждалось открытие и развитие Зангезурского коридора. Замглавы МИД Армении Мнацакан Сафарян заявил, что Ереван допускает международный контроль над маршрутом. Однако пресс-секретарь премьер-министра Назели Багдасарян позже подчеркнула, что передача контроля над частью армянской территории третьей стороне невозможна и неприемлема с правовой точки зрения.