Բրիտանական The Telegraph-ը գրել է, որ «ՀՀ–ն ու Ադրբեջանը, լինելով երդվյալ թշնամիներ, միավորվում են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի դեմ՝ դուրս մղելու համար ՌԴ–ին Հարավային Կովկասից»։
Ըստ պարբերականի, թեև պատերազմը քիչ հավանական է, բայց դիվանագիտական իրավիճակը լուրջ է, և վտանգավոր Մոսկվայի համար, «քանի որ Հայաստանն այժմ միանում է իր նախկին թշնամուն՝ ռուսական ազդեցությունը սահմանափակելու ջանքերում»:
Հուլիսի 10-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հանդիպել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ քննարկելու «Զանգեզուրի միջանցքին» առնչվող հարցերը, որը կապելու է Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ։
Նշվում է, որ ըստ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև 2020–ի հրադադարի համաձայնագրի, երթուղին պետք է վերահսկվեր Ռուսաստանի Դաշնային անվտանգության ծառայության (ԱԴԾ) կողմից, սակայն այդ պայմանավորվածությունն այժմ սպառնալիքի տակ է, քանի որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ցանկանում է Մոսկվային դուրս մղել գործարքից և այն ամբողջությամբ դնել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։
Թագավորական Միացյալ ծառայությունների ինստիտուտի միջազգային անվտանգության տնօրեն Նիլ Մելվինն ասել է, թե դա Մոսկվայի վերջին խաղաքարտն է տարածաշրջանում։
«Մենք դեռ չենք տեսել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև վերջնական խաղաղության պայմանագիր, բայց կան դրական նշաններ։ Վերջնական խաղաղության պայմանագիրը լուրջ հարված կլինի Ռուսաստանի դիրքերին Հարավային Կովկասում»,–նշել է նա։
Նշվում է, որ հուլիսի 10–ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Թուրքիա այցից հետո, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ասել էր, թե Հայաստանն այժմ ցուցաբերում է «ավելի ճկուն մոտեցում Զանգեզուրի միջանցքի վերաբերյալ, մինչդեռ նախկինում դեմ էր դրան»:
«Արևմուտքի ներկայացուցիչները, միաժամանակ, առաջ են քաշել միջանցքը չեզոք միջազգային կառավարման տակ դնելու գաղափարը՝ ինչպիսիք են շվեյցարական կամ ամերիկյան ընկերությունները, ամբողջությամբ բացառելով ՌԴ–ին»,–ասվում է հոդվածում։
Նշվում է, որ Ռուսաստանի ազդեցությունը տարածաշրջանում սկսել է թուլանալ 2023 թվականից, երբ ռուս խաղաղապահները Ղարաբաղում չեն միջամտել Ադրբեջանի ռազմական գործողություններին, և Ղարաբաղի գրեթե ամբողջ հայ բնակչությունը ստիպված է եղել լքել տարածաշրջանը, իսկ Ադրբեջանը մեղադրվել է էթնիկ զտումների մեջ։
Ըստ պարբերականի, դրանից հետո Փաշինյանը հայացքն ուղղել է դեպի Արևմուտք և Բաքվի հետ հաշտության ուղիներ փնտրել՝ համարելով, որ Հայաստանի երկարաժամկետ ապագան վտանգված է, եթե թշնամանքն Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ պահպանվի։
«Այս դիրքորոշումը Հայաստանում ժողովրդականություն չի վայելում, իսկ Փաշինյանի վարկանիշը աշխարհի առաջնորդների թվում ամենացածրերից մեկն է․․․
Այս ֆոնին Հայաստանն ու Ադրբեջանը, որոնք ժամանակին խորհրդային արբանյակներ են եղել, նոր ուղի են ընտրում՝ առանց Ռուսաստանի»,–ասվում է հոդվածում։
Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Թոմաս Բարաքը հայտարարել է, որ ԱՄՆ–ն առաջարկում է 100 տարով վարձակալել Հայաստանի այն հատվածը, որ Ադրբեջանի արևելյան շրջանները կապում է Նախիջևանին։
«Հայաստանն ու Ադրբեջանը վիճում են 32 կիլոմետր երկարություն ունեցող ճանապարհի շուրջ։ Մեկ տասնամյակ է վիճում են 32-կիլոմետրանոց ճանապարհի շուրջ։ Եվ ահա թե ինչ է տեղի ունենում։ Միացյալ Նահանգները գալիս է և ասում. – «Շատ լավ, մենք վերցնում ենք այն։ Տվեք մեզ վարձակալությամբ այդ 32-կիլոմետրանոց ճանապարհը և բոլորով օգտվեք դրանից», – ասել է նա։

The Telegraph has published an article stating that leading analysts warn Azerbaijan’s and Armenia’s steps toward cooperation may reduce Moscow’s hold in the South Caucasus. On July 10, President Ilham Aliyev met with Prime Minister Nikol Pashinyan to discuss the so-called “Zangezur corridor” linking Azerbaijan with Nakhchivan. The article notes that under the 2020 ceasefire, Russia’s Federal Security Service was to monitor the route—but Aliyev now seeks full Azerbaijani control, excluding Moscow.
The article cites Nil Melvin, international security director at the Royal United Services Institute, who said this marks “Moscow’s last card in the region.” The Telegraph highlights that no final peace treaty exists between Armenia and Azerbaijan, yet positive signs are emerging; a formal agreement would significantly undercut Russia’s position in the South Caucasus.
The article also references Pashinyan’s July 10 visit to Turkey, after which President Recep Tayyip Erdogan noted that Armenia now shows “more flexibility on the Zangezur corridor,” despite earlier opposition. According to The Telegraph, Western envoys propose placing the corridor under neutral international management—perhaps Swiss or American firms—explicitly excluding Russia.
The Telegraph recalls that Russia’s influence in the region began declining in 2023 when its peacekeepers did not intervene during Azerbaijani military operations in Karabakh, prompting nearly all of the region’s Armenian population to leave and accusations of ethnic cleansing against Baku.
In response, the article states, Pashinyan has pivoted westward and pursued détente with Baku, warning that Armenia’s long-term future is at risk unless enmity with Azerbaijan and Turkey ends. Though this shift remains unpopular domestically and has cost Pashinyan global approval, The Telegraph concludes that Armenia and Azerbaijan—former Soviet satellites—are charting a new path without Russia.
U.S. ambassador Thomas Barrett announced Washington’s plan to lease the 32‑km passage for 100 years, posing as a neutral manager for Armenian‑Azerbaijani regional transit.