Հայկական կոնյակի զգալի մասնաբաժինը ռուսական շուկայում չի համապատասխանել ՌԴ օրենսդրությամբ և պետական չափորոշիչներով սահմանված պահանջներին՝ հասնելով 85 տոկոսի։ Այս տվյալները ներկայացրել են «Սոյուզկոնյակ» կոնյակի, սպիրտի և ալկոհոլային արտադրության միությունը և «Անտիկոնտրաֆակտ» միջազգային կազմակերպությունը։
«Սոյուզկոնյակի» և «Անտիկոնտրաֆակտի» դիտարկումների արդյունքում պարզվել է, որ մի շարք հայաստանյան ընկերություններ բուրավետիչներ են խառնել ռուսաստանյան շուկային հասցվող կոնյակին, իսկ արտադրանքի կեսում օգտագործվել է ոչ խաղողի ծագման սպիրտ։ Փորձագետների գնահատմամբ՝ նման արտադրանքը չի կարող համարվել կոնյակ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նշվում է, որ 2024 թվականի օգոստոսին ՌԴ-ում վաճառվող ստանդարտներին չհամապատասխանող հայկական կոնյակի մասնաբաժինը կազմել է 90 տոկոս։ Կանոնների խստացման արդյունքում այս ցուցանիշը 2025 թվականի մայիսին նվազել է մինչև 80 տոկոս, սակայն խախտումների թիվը կրկին աճել է։ «Սոյուզկոնյակը» հայտնել է, որ այս վատթարացման պատճառն այն է, որ արտադրողները շատ արագ հարմարվել են վերահսկողության տարբեր մեխանիզմներին։
«Անտիկոնտրաֆակտի» ղեկավար Վլադիսլավ Ռեզնիկը տեղեկացրել է, որ իրենց կազմակերպությունը հանդիպել է Հայաստանի էկոնոմիկայի փոխնախարարի հետ։ Նրա խոսքով, հայկական իշխանությունները տեղյակ են խնդրին և ներկայացրել են ռուսական կողմին լուծումների իրենց տարբերակները, սակայն արդյունքը առայժմ տեսանելի չէ։
«Դրա փոխարեն աճում է ինչպես Հայաստանից Ռուսաստան ուղարկվող անորակ կոնյակի արտադրանքի ծավալը, այնպես էլ մատակարարումների ընդհանուր քանակում դրա մասնաբաժինը»,– ասել է Ռեզնիկը։
Վերլուծության արդյունքները ներկայացվել են ՌԴ Ալկոհոլային շուկայի վերահսկողության դաշնային ծառայությանը, Դաշնային մաքսային ծառայությանը, գլխավոր դատախազությանը, ինչպես նաև Հայաստանի և Վրաստանի համապատասխան նախարարություններին։
Սեպտեմբերից Հայաստանում նախատեսվում է գործարկել կոնյակի իզոտոպային լաբորատորիա, որը հնարավորություն է տալու պարզել՝ արդյոք արտադրանքը հիմնված է միայն խաղողի սպիրտի վրա, թե պարունակում է նաև այլ աղբյուրներից ստացված բաղադրիչներ։
Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ Հայաստանում կոնյակի արտադրությունը 2025 թվականի առաջին եռամսյակում գրեթե 40 տոկոսով նվազել է՝ կազմելով 3 միլիոն 249 հազար լիտր։

Armenian brandy sold in the Russian market often does not comply with Russian legislation or state standards, reaching a share of 85 %, according to data presented by the Soyuzkonyak association for cognac, spirits and alcohol production and the international organization Antikontrafakt.
Their analysis shows several Armenian producers have added flavoring agents to the brandy shipped to Russia, and in about half of those cases, non‑grape-based alcohol was used. Experts argue that such products cannot be classified as true cognac, Sputnik Armenia reports.
In August 2024, the share of non‑compliant Armenian brandy in Russia reached 90 %. Stricter regulations reduced it to 80 % by May 2025, but violations have since risen again. According to Soyuzkonyak, producers adapted quickly to the control mechanisms.
Antikontrafakt’s head, Vladislav Reznik, said the organization met with Armenia’s Deputy Minister of Economy. He noted Armenian authorities are aware of the issue and have proposed solutions to Russian counterparts, but results remain unseen.
“Instead, both the volume of poor-quality brandy shipped from Armenia to Russia and its share in overall exports are growing,” Reznik said.
The results of the analysis were submitted to Russia’s Federal Service for Alcohol Market Regulation, Federal Customs Service, the Prosecutor General’s Office, and the relevant ministries in Armenia and Georgia.
From September, Armenia plans to launch an isotopic laboratory capable of determining whether brandy contains only grape-based ethanol or also components from other sources. Official data show Armenia’s brandy production fell nearly 40 % in the first quarter of 2025, totaling 3,249,000 litres.