Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը հաղորդում է ներկայացրել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին ՀԷՑ-ի կողմից թույլ տրված խախտումների վերաբերյալ։ Այդ մասին հայտնել են նախարարության լրատվականից, տեղեկացնում է «Ազատությունը»։
Հանձնաժողովը պետք է որոշի վարույթ հարուցել և ուսումնասիրել հաղորդումը: Հանձնաժողովի մամուլի խոսնակ Լիանա Ազիզյանն ասել է, որ դեռ որոշում չկա։
«Ազատության» տեղեկություններով՝ ՀԷՑ կառավարչի թեկնածուն «Քաղաքացիական պայմանագրի» անդամ Ռոմանոս Պետորսյանն է, որն ազատվել է Պետական վերահսկողության ծառայության ղեկավարի պաշտոնից: Լիանա Ազիզյանն այս հարցին չի պատասխանել, ասել է՝ տեղեկություններ չունի:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասուլիսում հայտարարել էր, որ այս փուլում պետք է վերցնեն ՀԷՑ-ի կառավարումը և կվերցնեն: ՀԷՑ-ը պետականացնելու գործընթացը վարչապետը սկսել է, երբ ՀԷՑ-ի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանը Հայ Առաքելական եկեղեցին պաշտպանել է Փաշինյանի արշավից ու երկու ամսով կալանավորվել։

18 Июль 2025 - 07:36 AMT
Министерство территориального управления и инфраструктур направило в Комиссию по регулированию общественных услуг доклад о нарушениях, допущенных Электрическими сетями Армении (ЭСА). Об этом сообщает пресс-служба министерства, передает «Азатутюн».
Комиссии предстоит принять решение о возбуждении производства и изучении представленного доклада. По словам пресс-секретаря комиссии Лианы Азизян, решение пока не принято.
По информации «Азатутюн», на должность управляющего ЭСА рассматривается кандидатура члена партии «Гражданский договор» Романоса Петросяна, ранее освобожденного от должности главы Службы государственного контроля. Азизян отказалась комментировать это, заявив об отсутствии информации.
Премьер-министр Никол Пашинян ранее на пресс-конференции заявил, что на данном этапе государство намерено взять управление ЭСА под свой контроль. Процесс национализации ЭСА начался после того, как владелец компании Самвел Карапетян выступил в защиту Армянской Апостольской Церкви от критики со стороны Пашиняна и был арестован на два месяца.