ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Հայաստանում ԵՄ կողմից «ներդրումներ անելու» հետևում ազդեցությունը տարածելու ցանկությունն է։ Նա հավելել է, որ դա պայմանավորված է ոչ թե երկիրը զարգացնելու ցանկությամբ, այլ նրա ներքին գործերին միջամտելու մղումով։
«Ֆինանասատնտեսական աջակցությունն արդեն վաղուց դարձել է Եվրոպական միության համար ոչ թե օգնություն, այլ լծակ ազդեցության համար երրորդ երկրների քաղաքականության վրա, ինչպես արտաքին, այնպես էլ ներքին գործերում։ Մենք համոզված ենք, որ աջակցությունը երրորդ երկրների սոցիալ‑տնտեսական զարգացմանը և կարևոր ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացմանը պետք է արվի բոլորովին այլ հիմունքներով»,–հայտարարել է նա ճեպազրույցում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Զախարովան հավելել է, որ օգնություն ցուցաբերելիս անհրաժեշտ է հարգել պետությունների ինքնիշխանությունը, պահպանել նրանց մշակութային ինքնատիպությունը և հաշվի առնել նրանց արտաքին և տնտեսական շահերը։
Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հաստատել է Ազգային ժողովի կողմից ընդունված օրենքը՝ ԵՄ–ին Հայաստանի անդամակցության նպատակի մասին՝ չնայած, որ ԵՄ–ն պաշտոնապես չի առաջարկել անդամակցություն։ ՀՀ փոխարտգործնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը նշել է, որ այս օրենքը չի ենթադրում անդամակցության հայտ, այլ միայն արտահայտում է միության հետ հարաբերությունները խորապես զարգացնելու նպատակ։
ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է. Հայաստանի կողմից ԵՄ–ին անդամակցելու օրինագծի քվորումը դիտվում է որպես ԵԱՏՄ–ից դուրս գալու կիրառելի նշան, և Ռուսաստանը կկառուցի իր տնտեսական քաղաքականությունը՝ հաշվի առնելով այդ հանգամանքը։

18 Июль 2025 - 07:40 AMT
Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила, что за инвестициями Европейского союза в Армению стоит стремление расширить влияние, а не способствовать развитию. По её словам, это продиктовано стремлением вмешиваться во внутренние дела страны.
«Финансово-экономическая поддержка давно перестала быть для Евросоюза инструментом помощи — она стала рычагом воздействия на политику третьих стран, как во внешней, так и во внутренней сферах. Мы уверены, что поддержка социально-экономического развития и инфраструктурных проектов должна осуществляться на совершенно иных основах», — сказала она на брифинге, передаёт «РИА Новости».
Захарова добавила, что при оказании помощи необходимо уважать суверенитет государств, сохранять их культурную самобытность и учитывать их внешнеполитические и экономические интересы.
Ранее президент Армении Ваагн Хачатурян подписал принятый Национальным собранием закон о намерении страны вступить в ЕС — несмотря на то, что Евросоюз официально не предлагал членство. Замминистра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян пояснил, что закон не означает подачи заявки, а лишь отражает стремление углубить отношения с ЕС.
В свою очередь, вице-премьер России Алексей Оверчук заявил, что законопроект об интеграции в ЕС может рассматриваться как сигнал к возможному выходу Армении из ЕАЭС, и Россия выстроит свою экономическую политику с учетом этого.