Շվեդիայի Հայ ազգային միության փոխնախագահ Անահիտ Ասատրյանը ասել է, որ հայտնի գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ իրականացվող հետապնդումը համարում է անթույլատրելի՝ ընդգծելով, որ նման քայլերը վնաս են հասցնում համազգային միասնությանը։
«Անթույլատրելի է Սամվել Կարապետյանի հետապնդումը, նա հսկայական ներդրում է ունեցել ինչպես Արցախի, այնպես էլ Հայաստանի զարգացման գործում։ Նրա աջակցությունը մարդասիրական և ենթակառուցվածքային նախագծերին, դժվարին ժամանակներում ցուցաբերված օգնությունը և հայկական ազգային արժեքներին անսասան նվիրվածությունը արժանի են հարգանքի, այլ ոչ թե քրեական հետապնդման», – նշել է Ասատրյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան ՌԻԱ Նովոստիի վրա հղումով։
Ասատրյանի դիտարկմամբ՝ իշխանությունների նման գործելակերպը խաթարել է հանրային վստահությունը պետական կառույցների հանդեպ։
Սամվել Կարապետյանի բնակարանում խուզարկություն է իրականացվել հունիսի 17-ին՝ նրա կողմից Հայ առաքելական եկեղեցու հանդեպ հրապարակային աջակցություն հայտնելուց հետո։ Կարապետյանն այն ժամանակ նշել է, որ որոշ փոքրաթիվ շրջանակներ, մոռանալով ազգային անցյալն ու եկեղեցու բազմադարյա պատմությունը, թիրախավորել են թե՛ եկեղեցին, թե՛ ամբողջ հայ ազգը։
Դրանից հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սոցիալական ցանցերում Սամվել Կարապետյանին հասցեագրված վիրավորական և սպառնալից գրառումներ է կատարել։ Քննչական կոմիտեն հետագայում հաղորդել է, որ գործարարի դեմ քրեական վարույթ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ այն հիմնավորմամբ, որ նա զանգվածային լրատվամիջոցների միջոցով հարցազրույցի ընթացքում հրապարակավ կոչ է արել պետության իշխանությունն իրենց չվերապահված եղանակով վերցնելու։
Հունիսի 18-ին Սամվել Կարապետյանը կալանավորվել է երկու ամսով և ներկայում պահվում է «Երևան–Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկում։ Գործարարի փաստաբանական թիմը պնդում է, որ նրա դեմ առաջադրված մեղադրանքները որևէ հիմնավորում չունեն, իսկ կալանավորման որոշումը դիտարկում է որպես անօրինական։

Anahit Asatryan, Vice President of the Armenian National Union of Sweden, stated that the ongoing prosecution of prominent businessman and philanthropist Samvel Karapetyan is unacceptable, emphasizing that such actions harm pan-Armenian unity.
“It is unacceptable to persecute Samvel Karapetyan. He has made immense contributions to the development of both Artsakh and Armenia. His support for humanitarian and infrastructure projects, the aid provided in difficult times, and his unwavering dedication to Armenian national values deserve respect, not criminal charges,” Asatryan stated, as reported by Sputnik Armenia citing RIA Novosti.
According to Asatryan, the authorities’ conduct has eroded public trust in state institutions.
On June 17, Karapetyan’s home was searched after he publicly voiced support for the Armenian Apostolic Church. At the time, Karapetyan remarked that certain small groups, having forgotten the national past and the centuries-old history of the Church, had targeted both the Church and the Armenian nation.
Following this, Prime Minister Nikol Pashinyan made offensive and threatening posts on social media directed at Karapetyan. Later, the Investigative Committee announced that a criminal case had been launched under Article 422, Part 2 of Armenia’s Criminal Code, alleging that Karapetyan had publicly called for the unlawful seizure of state power during a media interview.
On June 18, Samvel Karapetyan was arrested for two months. His legal team insists the charges are unfounded and considers the detention unlawful.