Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատը հուլիսի 17-ի լիագումար նիստի ընթացքում բանաձև է ընդունել ՝ դատապարտելով Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ իրականացված ռազմական հարձակումը, միջազգային իրավունքի խախտումները։
Բանաձևն ընդունվեց միաձայն, հայտնում է Արմենպրեսը։
Փաստաթղթում հստակ արձանագրվել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի ու այնտեղ բնակվող հայերի նկատմամբ հակասում են միջազգային իրավունքի հիմքերին։ Պատգամավորները շեշտել են, որ հարատև խաղաղության հաստատումը տարածաշրջանում հնարավոր կլինի միայն այն դեպքում, երբ Հայաստանը և Ադրբեջանը փոխադարձաբար հարգեն միմյանց տարածքային ամբողջականությունը։
Բանաձևը հստակորեն դատապարտել է Ադրբեջանի իշխանությունների՝ «Արևմտյան Ադրբեջան» խոսույթի համատեքստում հնչող սպառնալիքներն ու հռետորաբանությունը։
Բանաձևում անդրադարձ կա նաև Բաքվի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարների ապօրինի պահմանն ու անհասկանալի դատավարություններին։ Խստորեն դատապարտելով Ադրբեջանի այս քաղաքականությունը՝ վերջինին կոչ է արվում ազատ արձակել բոլոր հայ գերիներին և երաշխավորել արդար դատավարություն։
Ներկայացուցիչների պալատը Ադրբեջանից պահանջում է ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանումը և կոչ է անում թույլատրել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելությանը մուտք գործել տարածք՝ վնասների գնահատման նպատակով։
Բանաձևը ողջունում է խաղաղության պայմանագրի նախաձեռնությունը և ընդգծում դրա ստորագրման հրատապությունը։ Կոչ է արվում բոլոր կողմերին հարգել այդ պայմանագրի դրույթները։
Ներկայացուցիչների պալատը Բելգիայի կառավարությանը հորդորում է աջակցել ռազմական հանցագործությունների միջազգային հետաքննությանը, ընդլայնել Բելգիայի հյուպատոսական ներկայությունը Հայաստանում, խորացնել մարդասիրական և ռազմական համագործակցությունը պաշտոնական Երևանի հետ։
Ընդունված բանաձևով ԵՄ-ին ևս կոչ է արվում կիրառել թիրախային պատժամիջոցներ մարդու իրավունքներ խախտողների նկատմամբ, ընդլայնել ԵՄ դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում, վերանայել ԵՄ-Ադրբեջան հարաբերությունները, եթե Բաքուն չցուցաբերի իրական պատրաստակամություն խաղաղության հասնելու ուղղությամբ։
Բանաձևի համահեղինակ, Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր Միշել դը Մաեգդը, խոսելով բանաձևի կարևորության մասին, նշել է, որ մի կողմից կա Ադրբեջանը, որն անընդհատ նոր նախապայմաններ է առաջ քաշում խաղաղության համար, մյուս կողմից կա Հայաստանը, որը բաց է երկխոսության համար և պահանջում է միայն մեկ բան՝ հարգել իր ինքնիշխանությունը։
«Մենք պետք է մնանք օրենքի և արդարության կողմում։ Բելգիան պետք է շարունակի աջակցել Հայաստանին և ավելի խորացնի իր համագործակցությունը նրա հետ։ Այս տեքստի քվեարկությունն այս գործընթացում կարևոր փուլ է, մեր երկու ժողովուրդների միջև բարեկամության ևս մեկ ապացույց»,- ասել է Մաեգդը։

On July 17, the Belgian Chamber of Representatives unanimously passed a resolution condemning Azerbaijan’s military attack on Nagorno-Karabakh’s Armenian population and violations of international law, Armenpress reports.
The resolution states that Azerbaijan’s actions against Nagorno-Karabakh and its Armenian residents contradict the foundations of international law. Lawmakers emphasized that lasting peace in the region is only possible if Armenia and Azerbaijan mutually respect each other’s territorial integrity.
The resolution explicitly condemned the rhetoric and threats made by Azerbaijani authorities in the context of the "Western Azerbaijan" narrative.
It also addressed the unlawful detention and opaque trials of former Nagorno-Karabakh leaders by Baku. The resolution strongly denounces these actions and calls for the release of all Armenian prisoners and the guarantee of fair trials.
The Chamber demanded that Azerbaijan ensure the protection of Nagorno-Karabakh’s cultural and religious heritage and called on Baku to allow a UNESCO mission to assess damages in the region.
The resolution welcomed peace treaty efforts and underlined the urgency of signing such an agreement. It called on all parties to respect the treaty’s provisions.
It further urged the Belgian government to support international investigations into war crimes, expand consular presence in Armenia, and deepen humanitarian and defense cooperation with Yerevan.
The resolution also called on the European Union to impose targeted sanctions on human rights violators, expand the EU monitoring mission in Armenia, and reassess EU-Azerbaijan relations if Baku fails to show genuine commitment to peace.
Co-author of the resolution, MP Michel De Maegd, emphasized that Azerbaijan continues to impose new preconditions for peace, while Armenia remains open to dialogue and demands only one thing—respect for its sovereignty.
“We must remain on the side of law and justice. Belgium must continue supporting Armenia and strengthen bilateral cooperation. This vote marks a crucial step in that direction and a testament to the friendship between our peoples,” he said.
On September 19, 2023, Azerbaijan launched a full-scale offensive on Artsakh (Nagorno-Karabakh), bombarding the region. A day later, local authorities agreed to a ceasefire under Russian peacekeepers’ mediation, meeting Baku’s conditions for disarmament and the dissolution of the Artsakh Republic. Forced displacement began on September 24, with over 100,000 Armenians fleeing to Armenia. By some accounts, fewer than 20 Armenians remained in Artsakh. On September 28, Artsakh’s President Samvel Shahramanyan signed a decree on dissolution, effective January 1, 2024.