Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատը հուլիսի 17-ի լիագումար նիստի ընթացքում բանաձև է ընդունել ՝ դատապարտելով Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ իրականացված ռազմական հարձակումը, միջազգային իրավունքի խախտումները։
Բանաձևն ընդունվեց միաձայն, հայտնում է Արմենպրեսը։
Փաստաթղթում հստակ արձանագրվել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի ու այնտեղ բնակվող հայերի նկատմամբ հակասում են միջազգային իրավունքի հիմքերին։ Պատգամավորները շեշտել են, որ հարատև խաղաղության հաստատումը տարածաշրջանում հնարավոր կլինի միայն այն դեպքում, երբ Հայաստանը և Ադրբեջանը փոխադարձաբար հարգեն միմյանց տարածքային ամբողջականությունը։
Բանաձևը հստակորեն դատապարտել է Ադրբեջանի իշխանությունների՝ «Արևմտյան Ադրբեջան» խոսույթի համատեքստում հնչող սպառնալիքներն ու հռետորաբանությունը։
Բանաձևում անդրադարձ կա նաև Բաքվի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարների ապօրինի պահմանն ու անհասկանալի դատավարություններին։ Խստորեն դատապարտելով Ադրբեջանի այս քաղաքականությունը՝ վերջինին կոչ է արվում ազատ արձակել բոլոր հայ գերիներին և երաշխավորել արդար դատավարություն։
Ներկայացուցիչների պալատը Ադրբեջանից պահանջում է ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանումը և կոչ է անում թույլատրել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելությանը մուտք գործել տարածք՝ վնասների գնահատման նպատակով։
Բանաձևը ողջունում է խաղաղության պայմանագրի նախաձեռնությունը և ընդգծում դրա ստորագրման հրատապությունը։ Կոչ է արվում բոլոր կողմերին հարգել այդ պայմանագրի դրույթները։
Ներկայացուցիչների պալատը Բելգիայի կառավարությանը հորդորում է աջակցել ռազմական հանցագործությունների միջազգային հետաքննությանը, ընդլայնել Բելգիայի հյուպատոսական ներկայությունը Հայաստանում, խորացնել մարդասիրական և ռազմական համագործակցությունը պաշտոնական Երևանի հետ։
Ընդունված բանաձևով ԵՄ-ին ևս կոչ է արվում կիրառել թիրախային պատժամիջոցներ մարդու իրավունքներ խախտողների նկատմամբ, ընդլայնել ԵՄ դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում, վերանայել ԵՄ-Ադրբեջան հարաբերությունները, եթե Բաքուն չցուցաբերի իրական պատրաստակամություն խաղաղության հասնելու ուղղությամբ։
Բանաձևի համահեղինակ, Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր Միշել դը Մաեգդը, խոսելով բանաձևի կարևորության մասին, նշել է, որ մի կողմից կա Ադրբեջանը, որն անընդհատ նոր նախապայմաններ է առաջ քաշում խաղաղության համար, մյուս կողմից կա Հայաստանը, որը բաց է երկխոսության համար և պահանջում է միայն մեկ բան՝ հարգել իր ինքնիշխանությունը։
«Մենք պետք է մնանք օրենքի և արդարության կողմում։ Բելգիան պետք է շարունակի աջակցել Հայաստանին և ավելի խորացնի իր համագործակցությունը նրա հետ։ Այս տեքստի քվեարկությունն այս գործընթացում կարևոր փուլ է, մեր երկու ժողովուրդների միջև բարեկամության ևս մեկ ապացույց»,- ասել է Մաեգդը։

17 июля во время пленарного заседания бельгийская Палата представителей единогласно приняла резолюцию, в которой осуждаются военные действия Азербайджана против армян Нагорного Карабаха и нарушение международного права, сообщает «Арменпресс».
В документе чётко указано, что действия Азербайджана против Нагорного Карабаха и его армянского населения противоречат основам международного права. Депутаты подчеркнули, что устойчивый мир в регионе возможен только при взаимном уважении территориальной целостности Армении и Азербайджана.
Резолюция чётко осуждает угрозы и риторику азербайджанских властей в контексте нарратива «Западный Азербайджан».
Также указано на незаконное содержание под стражей и непрозрачные судебные процессы в отношении бывших лидеров Нагорного Карабаха. Политика Баку в этом вопросе была строго осуждена, Азербайджану предложено немедленно освободить всех армянских пленных и обеспечить справедливое судебное разбирательство.
Палата представителей требует от Азербайджана сохранить культурное и религиозное наследие Нагорного Карабаха и призывает разрешить миссии ЮНЕСКО доступ в регион для оценки ущерба.
Резолюция приветствует инициативу по мирному договору и подчёркивает срочность его подписания, а также призывает все стороны уважать его положения.
Бельгийское правительство призывается поддержать международное расследование военных преступлений, расширить консульское присутствие в Армении и углубить гуманитарное и оборонное сотрудничество с Ереваном.
Принятая резолюция также обращается к ЕС с призывом ввести целевые санкции против нарушителей прав человека, расширить наблюдательную миссию ЕС в Армении и пересмотреть отношения с Азербайджаном в случае отсутствия реальных шагов к миру со стороны Баку.
Соавтор резолюции, депутат Мишель де Маегд, говоря о важности документа, отметил: «С одной стороны — Азербайджан, который выдвигает всё новые условия для мира, с другой — Армения, открытая для диалога и требующая только одного — уважения её суверенитета».
«Мы должны оставаться на стороне закона и справедливости. Бельгия должна продолжать поддерживать Армению и углублять сотрудничество с ней. Это голосование — важный шаг на этом пути и свидетельство дружбы между нашими народами», — заявил де Маегд.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление на Арцах, подвергнув его массированным артобстрелам. Уже на следующий день, 20 сентября, власти Арцаха согласились на предложение командования российских миротворцев о прекращении огня, приняв условия Баку — разоружение армии и роспуск Нагорно-Карабахской Республики. С 24 сентября началось массовое принудительное перемещение населения: более 100 000 человек покинули регион и направились в Армению. По некоторым данным, в Арцахе осталось менее 20 армян. 28 сентября президент Арцаха Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске республики, вступивший в силу с 1 января 2024 года.