2025թ․ հուլիսի 1-ին ավարտվել է պետական սուբսիդավորմամբ արևային կայանների ձեռքբերման ծրագիրը։
ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը պատասխանել է այն հարցին, թե ինչն է դարձել ծրագրի՝ («Բնակարանների և անհատական բնակելի տների էներգաարդյունավետ վերանորոգման աշխատանքների պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում արևային կայանների տեղադրման նպատակով ֆինանսական կառույցներից ներգրավված վարկերի տոկոսների սուբսիդավորում») դադարեցման պատճառը և արդյոք նախատեսվո՞ւմ է նոր սուբսիդավորման տարբերակ, հայտնում է Aysor.am-ը։
ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը նշել է, որ ծրագիր մեկնարկելու նոր մտադրություն չկա, քանի որ արևային էներգետիկայի չափազանց արագ զարգացումը համակարգում հանգեցրել է լուրջ խնդիրների։
«Հաշվի առնելով Հայաստանում (այդ թվում նաև Ծրագրի շնորհիվ) արևային էներգետիկայի առաջանցիկ տեմպերով աճը, որը նաև Էներգետիկ համակարգում առաջացրել է լրջագույն խնդիրներ` արևային կայանների տեղադրում սուբսիդավորելու նոր ծրագիր սկսելու պլաններ այս պահին չկան»,-ասել են նախարարությունից։
Ինչ վերաբերում է սուբսիդավորման ծրագրի վերագործարկման հնարավորությանը՝ նախարարությունից հայտնել են, որ «Ծրագրի վերականգնման (առանց արևային կայանների կոմպոնենտի) մասին ևս այս պահին որևէ կոնկրետություն չկա»։
Ծրագրով արևային համակարգ տեղադրելու համար կար պետական սուբսիդավորում սկսած 0% տոկոսադրույքից: Հնարավոր էր տեղադրել արևային համակարգ մինչև 10 մլն դրամ սահմանաչափով։

As of July 1, 2025, Armenia’s government has officially ended the solar panel subsidy program, which supported interest rate subsidies on loans for installing solar systems in homes, under the broader Energy Efficiency Renovation Program.
The Ministry of Territorial Administration and Infrastructure explained that there are no plans to restart the program or launch a new one, due to the “extremely fast-paced growth” of solar energy in Armenia, which has caused “serious issues in the energy system.”
According to the ministry, the sharp rise in solar installations—partly due to the success of the subsidy program—has led to systemic disruptions, making further subsidization unsustainable for now.
Regarding a potential reboot of the broader energy renovation program (excluding the solar component), the ministry stated there is currently no decision or clarity on the matter.
The terminated program allowed residents to install solar systems with subsidized loans, starting from 0% interest, up to a 10 million AMD limit.