ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակ Թեմի Բրյուսը, պատասխանելով Հարավային Կովկասում հաղորդակցային ուղիների ապաշրջափակման նախաձեռնությունների և այդ գործընթացներում ԱՄՆ-ի հնարավոր ներգրավվածության վերաբերյալ հարցին, ասել է, որ այդ հարցը «պետք է Սպիտակ տան հետ ճշտել»։
Նա նաև ասել է, որ ԱՄՆ–ն աջակցում է Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության խթանման ջանքերին, հայտնում է Արմենպրեսը։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե Վաշինգտոնն աջակցո՞ւմ է արդյոք հարավկովկասյան տարածաշրջանում հաղորդակցային ուղիների բացման հեռանկարների մասին օրեր առաջ Թուրքիայում Միացյալ Նահանգների դեսպան Թոմ Բարաքի կողմից արված հայտարարությանը՝ Պետդեպարտամենտի խոսնակը նշել է, որ այդ հարցն անհրաժեշտ է Սպիտակ տան հետ ճշտել՝ հասկանալու, թե երկրի նախագահի վարչակազմն ինչ է մտածում դրա մասին։
«Բայց կարող եմ պարզապես ասել ձեզ, որ մենք, իհարկե, աջակցում ենք Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության խթանման ջանքերին։ Եվ մենք հետևում ենք այնտեղի իրադարձություններին։ Մենք հետևում ենք։ Բայց ես ուզում եմ ձեզ համար ավելին իմանալ, քան դա, և մենք կանենք դա»,-ասել է Թեմի Բրյուսը։

The U.S. State Department spokesperson, Temi Bruce, responded to a question about initiatives to reopen communication routes in the South Caucasus and the possible involvement of the United States in these processes. Bruce said, "This is a matter to clarify with the White House."
She added that the United States supports efforts to promote peace and stability in the South Caucasus, according to Armenpress.
When asked whether Washington supports the recent remarks made by U.S. Ambassador Tom Barrack in Turkey regarding the prospects of opening communication routes in the region, the spokesperson reiterated that the question should be addressed to the White House to understand the position of the President's administration.
"But I can simply tell you that we certainly support efforts to promote peace and stability in the South Caucasus. And we are monitoring developments there. We are watching. But I want to find out more for you than that, and we will do so," said Temi Bruce.
Recently, U.S. Ambassador to Turkey Tom Barrack commented on the unblocking of regional communication routes, suggesting that in the U.S., such issues might be resolved through a long-term lease agreement, such as leasing a road for 100 years. He added, however, that cultural differences in the South Caucasus complicate the implementation of such an approach.