Ռուսաստանի հայերի միության ղեկավար Արա Աբրահամյանը մտահոգություն է հայտնել, որ աշխարհի տարբեր երկրներում ապրող հայերը զրկված են ընտրական իրավունքից։
Նա նշել է, որ Հայաստանի քաղաքացիները, ովքեր ապրում են արտերկրում, չեն կարող քվեարկել, եթե չգան Հայաստան, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Մենք արդեն նույնիսկ քվեարկելու իրավունք չունենք։ Եթե ուզում ենք քվեարկել, պետք է գնանք Հայաստան՝ տոմս գնենք, գնանք Հայաստան ու քվեարկենք։ Սա արդեն Հայաստանի քաղաքացիների իրավունքների խախտում է», – ասել է Աբրահամյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք հնարավոր է, որ Հայաստանի իշխանությունները Մոլդովայի օրինակը կիրառեն և սահմանափակեն արտերկրում ապրող հայերի մասնակցությունը ընտրություններին։
Հայաստանի ընտրական օրենսգրքի համաձայն՝ քվեարկությունը կատարվում է միայն երկրի տարածքում բացված տեղամասերում։ Սա նշանակում է, որ արտերկրում ապրող հայերը փաստացի հնարավորություն չունեն մասնակցելու ընտրություններին։

Глава Союза армян России Ара Абраамян выразил обеспокоенность тем, что армяне, проживающие в разных странах мира, фактически лишены избирательного права.
Он отметил, что граждане Армении, живущие за рубежом, не могут проголосовать, если не приедут в страну, передаёт «РИА Новости».
«У нас уже даже права голоса нет. Если хотим проголосовать, должны купить билет, приехать в Армению и только тогда голосовать. Это уже нарушение прав граждан Армении», — заявил Абраамян, отвечая на вопрос о возможности ограничения участия диаспоры в выборах по примеру Молдовы.
Согласно Избирательному кодексу Армении, голосование проводится исключительно на избирательных участках, открытых на территории страны. Это означает, что проживающие за границей граждане фактически не могут участвовать в выборах.