Անկախ պետությունների համագործակցության (ԱՊՀ) գլխավոր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը հայտնել է, որ ԱՊՀ-ից Հայաստանի դուրս գալու վերաբերյալ որևէ ազդակ չկա, և նման տարբերակը նա բացառել է։ Այս հայտարարությունը նա արել է ԱՊՀ տնտեսական խորհրդի 106-րդ նիստի ընթացքում։
«Ես ամբողջությամբ բացառում եմ այդ տարբերակը, նույնիսկ որևէ նշան չկա, որ Հայաստանը պատրաստվում է դուրս գալ ԱՊՀ-ից, նույնը վերաբերում է նաև Ադրբեջանին, նման բան չկա», –ասել է Լեբեդևը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք հնարավոր է Հայաստանի դուրս գալը ԱՊՀ-ից՝ հաշվի առնելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու և ԵՄ-ին միանալու հնարավորության վերաբերյալ, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Նա նաև ընդգծել է, որ Հայաստանը շարունակում է մասնակցել ԱՊՀ մարմինների նիստերին։
«Այսօր ԱՊՀ տնտեսական խորհրդի նիստին ներկա էր Հայաստանի լիազորված ներկայացուցիչը, ով հանդես եկավ հարցերի բովանդակության շուրջ, ուներ լիազորություն ստորագրելու մի շարք փաստաթղթեր»,–հավելել է Լեբեդևը։
Ավելի վաղ վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու տարբերակը ավելի հավանական է համարում, քան դրանում լիարժեք անդամակցությունը վերականգնելը։ Անցած տարվա դեկտեմբերին նա հայտարարել էր, որ Հայաստանի և ՀԱՊԿ-ի հարաբերությունները հասել են անդառնալիության կետի, իսկ սառեցումը տեղի է ունեցել իբր երկրի ինքնիշխանությանը սպառնացող վտանգի պատճառով։
Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան նշել է, որ նման քայլը չի նպաստում Հայաստանի անվտանգությանը, իսկ կազմակերպության լիարժեք մասնակցությանը վերադառնալը ժամանակ կպահանջի։

Генеральный секретарь Содружества Независимых Государств (СНГ) Сергей Лебедев сообщил, что не существует никаких признаков того, что Армения намерена выйти из СНГ. Он полностью исключил такую возможность на 106-м заседании Экономического совета СНГ.
«Я полностью исключаю этот вариант — даже намека нет на то, что Армения собирается выйти из СНГ. То же касается и Азербайджана — таких сигналов нет», — заявил Лебедев, отвечая на вопрос о возможном выходе Армении из СНГ, учитывая заявления премьер-министра Никола Пашиняна о выходе из ОДКБ и возможном сближении с ЕС, передаёт ТАСС.
Он также подчеркнул, что Армения продолжает участвовать в заседаниях органов СНГ.
«Сегодня на заседании Экономического совета СНГ присутствовал уполномоченный представитель Армении, который выступал по содержанию обсуждаемых вопросов и имел полномочия подписывать ряд документов», — добавил Лебедев.
Ранее премьер-министр Пашинян отметил, что вариант выхода из ОДКБ он считает более вероятным, чем восстановление полноценного членства. В декабре прошлого года он заявил, что отношения между Арменией и ОДКБ достигли точки невозврата, а заморозка произошла из-за угрозы суверенитету страны.
Официальный представитель МИД России Мария Захарова отметила, что подобный шаг не способствует обеспечению безопасности Армении, а возвращение к полноценному участию в ОДКБ потребует времени.