Եվրասիական տնտեսական միության երկրները կարող են սկսել ապրանքների էլեկտրոնային առևտուրը 2026 թվականի սկզբից՝ ստորագրելով համապատասխան համաձայնագիր մինչև 2025 թվականի ավարտը։
Ինչպես հայտնել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը, այդ փաստաթուղթը նպատակ ունի սահմանելու միության ներքին շուկայում ընդհանուր թափանցիկ կանոններ և արագացնելու նոր հաշվարկային համակարգի անցման գործընթացը։
Քննարկվել են առկա անհամաձայնությունները՝ կապված էլեկտրոնային առևտրի կարգավորման, սպառողների իրավունքների պաշտպանության, էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության կիրառման, ապրանքների շրջանառության պայմանների և միասնական կառույցի ձևավորման հարցերի հետ, հայտնում է «Վեստի Կավկազան»։
ԵԱՏՀ մաքսային-սակագնային և ոչ սակագնային կարգավորման վարչության փոխտնօրեն Ասկատ Բեկովը, որը վարել է հանդիպումը, ընդգծել է, որ փաստաթղթով սահմանվելիք միասնական և հստակ կանոնները կապահովեն ապրանքների ազատ տեղաշարժը։ Այս ամենը՝ համակցված թվայնացման հետ, էական խթան կհանդիսանա միության անդամ երկրների տնտեսությունների զարգացման համար։
Ասկատ Բեկովը հավելել է, որ համաձայնագիրը արդեն մշակվել է, և այժմ որոշվում է դրա ստորագրման վերջնական օրը։

The Eurasian Economic Union (EAEU) member states are preparing to begin electronic commerce in early 2026 by signing a corresponding agreement by the end of 2025.
According to the press service of the Eurasian Economic Commission, the agreement is intended to establish transparent common rules within the union’s internal market and accelerate the transition to a new accounting system.
Outstanding disagreements are still being addressed concerning e-commerce regulations, consumer protection, the use of electronic document management, product circulation conditions, and the creation of a unified structure, reports Vesti Kavkaza.
Askat Bekov, Deputy Director of the EEC’s Department of Customs Tariff and Non-Tariff Regulation and chair of the meeting, emphasized that the unified and clear rules defined in the document will ensure the free movement of goods. Coupled with digitalization, this will provide a major stimulus for the economic growth of EAEU member states.
Bekov also noted that the agreement has already been developed and that the final signing date is currently being determined.