Հայաստանն ու Բուլղարիան փոփոխություն են կատարել միջազգային փոխադրումների համաձայնագրում։ Հայկական կողմից արձանագրությունը ստորագրել է ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Վարդան Կոստանյանը, իսկ բուլղարական կողմից՝ փոխվարչապետ, տրանսպորտի և կապի նախարար Գրոզդան Կարաջովը։
Սոֆիայում կայացած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը պաշտոնական հանդիպումների շարք է ավարտել Բուլղարիայի փոխվարչապետ, տրանսպորտի և կապի նախարար Գրոզդան Կարաջովի հետ երկկողմ հանդիպմամբ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարևորել են հայ-բուլղարական հարաբերությունների խորացումը՝ առանձնահատուկ ընդգծելով փոխգործակցության անհրաժեշտությունը տրանսպորտի, ենթակառուցվածքների, կապի, հեռահաղորդակցության և մյուս փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում։ Կողմերը նաև նշել են համագործակցության ընդլայնման նոր հնարավորություններ ու պատրաստակամություն են հայտնել զարգացնել գործակցությունը տարբեր հարթակներում։
Նախարար Հայրապետյանն իր խոսքում շնորհակալություն է հայտնել հյուրընկալության և կառուցողական քննարկումների համար՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքներին և դրանց արդյունավետությանը։
Հանդիպման ժամանակ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վարդան Կոստանյանը ներկայացրել է Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային նախագիծը՝ անդրադառնալով նաև տարածաշրջանային նշանակություն ունեցող ենթակառուցվածքային այլ ծրագրերի։

19 Июль 2025 - 07:48 AMT
Армения и Болгария внесли изменения в двустороннее соглашение о международных перевозках. Протокол подписали заместитель министра территориального управления и инфраструктур Армении Вардан Костанян и вице-премьер, министр транспорта и связи Болгарии Гроздан Караджов.
В рамках рабочего визита в Софию министр высокотехнологичной промышленности Армении Мхитар Айрапетян завершил серию официальных встреч двусторонними переговорами с Грозданом Караджовым.
Стороны подчеркнули важность углубления армяно-болгарских отношений, особенно в сферах транспорта, инфраструктуры, связи, телекоммуникаций и других областей, представляющих взаимный интерес. Обсуждались также новые перспективы расширения сотрудничества и выражена готовность развивать взаимодействие на различных платформах.
Министр Айрапетян поблагодарил болгарскую сторону за гостеприимство и конструктивный диалог, особо отметив эффективность работы межправительственной комиссии.
Замминистра Костанян представил инвестиционный проект север-юг по строительству автокоридора, а также другие инфраструктурные программы регионального значения.