Արևմտյան երկրները չեն գնի այն ապրանքները Հայաստանից, որոնք այժմ մեծ պահանջարկ ունեն Ռուսաստանում, ասել է Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Ո՞ւր գնանք, Եվրոպական միությո՞ւն։ Ի՞նչ կարող ենք այնտեղ վաճառել։ Գիտեք, այնտեղ ստանդարտներն ուրիշ են։ Թեև մեր ծիրանները շատ պետք լինեն, ստանդարտներն այնտեղ ուրիշ են, սերտիֆիկատներն՝ ուրիշ։ Մեզ ահռելի ժամանակ է հարկավոր (ամեն ինչ համապատասխանեցնելու համար – խմբ.), դա այդքան հեշտ չէ… Փաթեթավորում, փոխադրում, պահպանում՝ բազմաթիվ հարցեր կան։ Իսկ այստեղ (Ռուսաստանում) ուղղակի բերում ենք, շուկայում վաճառում ենք, ժողովուրդն ուտում է՝ բոլորը երջանիկ են», – ասել է նա։
Նա ընդգծել է նաև, որ Ռուսաստանի կողմնակից հայերի շրջանում ոչ ոք դեմ չէ Արևմուտքի հետ գործակցությանը։
«Ես միշտ ասել եմ. լսեք, ո՞վ է դեմ (Արևմուտքի հետ գործակցությանը,- խմբ․)։ Եկեք, ես էլ եմ ուզում ամերիկացիներին, որ աշխատենք նրանց հետ։ Ես էլ եմ ուզում եվրոպացիներին։ Բայց կվերցնե՞ն մեզ։ Մեր խնդիրնե՞րը կլուծեն։ Մեր անվտանգությո՞ւնը կապահովեն։ Մեր հացահատիկի հարցը կլուծե՞ն, որն ամբողջությամբ Ռուսաստանից ենք գնում՝ գրեթե ներքին գներով։ Գազ ենք գնում։ Իրե՞նք կտան։ Խնդրեմ, այդ դեպքում խնդիր չկա», – ընդգծել է նա։
Միաժամանակ Աբրահամյանի կարծիքով՝ Հայաստանի քաղաքացիները ԵՄ-ի հետ առանց վիզայի ռեժիմի կարիք չունեն։
«Այնպես էլ գրեթե բոլոր հայերը ամերիկյան գրին քարտեր ունեն», – կատակել է նա։
Ապրիլին ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հաստատել է նախկինում խորհրդարանի կողմից ընդունված օրենքը, որով Հայաստանը հայտարարում է իր ձգտումը դեպի ԵՄ անդամակցություն, չնայած ԵՄ-ն պաշտոնական հրավեր չի արել։ Նշվում է՝ օրենքի ընդունումը չի նշանակում անդամակցության հայտ, այլ արտահայտում է ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների խորացման ձգտումը։
Հունվարին Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ Հայաստանի կողմից այդ օրենքի քննարկումը Մոսկվայում ընկալվում է որպես Եվրասիական տնտեսական միությունից դուրս գալու նախանշան, և որ ՌԴ-ն այդ հիմքով կկազմի իր տնտեսական քաղաքականությունը ՀՀ նկատմամբ։

Western countries will not purchase the types of goods from Armenia that are currently in high demand in Russia, stated Ara Abrahamyan, President of the Union of Armenians of Russia, as reported by RIA Novosti.
“Where should we go? The European Union? What can we sell there? You know, their standards are different. Even if they need our apricots, their standards and certifications are different. We need a lot of time to adjust everything—it's not that simple… Packaging, transport, storage—there are many issues. But here [in Russia], we just bring the goods, sell them at the market, people eat them, and everyone is happy,” he said.
Abrahamyan also emphasized that Armenians who support Russia are not opposed to cooperating with the West.
“I’ve always said—listen, who is against working with the West? Come on, I also want to work with Americans, with Europeans. But will they take us in? Will they solve our problems? Will they ensure our security? Will they address our grain needs, which we fully import from Russia at near-domestic prices? We buy gas—will they supply it? If so, no problem,” he stressed.
In his view, Armenian citizens do not need visa-free access to the EU.
“Almost all Armenians already have American green cards,” he joked.
*In April, Armenian President Vahagn Khachaturyan signed a law previously adopted by parliament declaring Armenia’s aspiration to join the European Union, despite the EU not issuing an official invitation. The law does not constitute a formal application but signals a desire to deepen ties with the EU.
In January, Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk stated that Armenia’s consideration of the law was viewed in Moscow as a sign of a potential withdrawal from the Eurasian Economic Union and that Russia would adjust its economic policies toward Armenia accordingly.*