Հայաստանի և Եվրոպական ներդրումային բանկի միջև կնքված 50 մլն եվրոյի համաձայնագիրը միտված է Սյունիքում ենթակառուցվածքների զարգացմանը։ Այդ մասին հայտնում է Էկոնոմիկայի նախարարությունը։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գլխավորած պատվիրակությունը մի շարք հանդիպումներ է անցկացրել Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Քսավիե Բեթելի, Եվրոպական հանձնաժողովի գործադիր փոխնախագահ Ռաֆայել Ֆիտոյի, հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրեն Խերտ Յան Կոպմանի, ինչպես նաև Եվրոպական ներդրումային բանկի նախագահ Նադիա Կալվինոյի և փոխնախագահ Թերեզա Չերվինսկայի հետ։
Հանդիպումների ժամանակ կարևորվել է Հայաստան–ԵՄ քաղաքական երկխոսության նոր, ավելի խորացված փուլի մեկնարկը։ Քննարկման առանցքում եղել են Հայաստան–ԵՄ համագործակցության հնարավորությունները, ՀԸԳՀ համաձայնագրի իրականացման ընթացքը, վիզաների ազատականացման հետագա քայլերը, թվային փոխակերպման ուղղությամբ ձեռնարկված նախաձեռնությունները, ինչպես նաև ԵՄ «Դիմակայունության և աճի պլանի» շրջանակում համատեղ ծրագրերի գործարկումը։
Շեշտադրվել է նաև Հայաստանի և ԵՄ-ի տնտեսական ու առևտրային կապերի ընդլայնման անհրաժեշտությունը՝ ներառյալ առևտրի դիվերսիֆիկացումը, որակի ենթակառուցվածքների կատարելագործումը և ներդրումային նախագծերի զարգացումը։ Զրուցակիցները հատուկ ուշադրություն են դարձրել Հայաստանի մասնակցությանը տարածաշրջանային նախաձեռնություններին, մասնավորապես՝ Սևծովյան տարածաշրջանի վերաբերյալ ԵՄ ռազմավարական մոտեցման ներքո։ Փոխվարչապետ Գրիգորյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» գաղափարն ու դրա տնտեսական և տարածաշրջանային հետևանքները՝ ընդգծելով դրա փոխկապակցվածությունը ԵՄ «Global Gateway» նախաձեռնության և կայուն զարգացման նպատակների հետ։
Այցի ընթացքում Եվրոպական ներդրումային բանկի կենտրոնական գրասենյակում տեղի է ունեցել «Հայաստան – Դիմակայուն Սյունիք ծրագիր» անվանումով 50 մլն եվրոյի վարկային պայմանագրի ստորագրման արարողությունը։ Փաստաթուղթը ստորագրել են ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը և ԵՆԲ փոխնախագահ Թերեզա Չերվինսկան։ Ծրագիրն ուղղված է Սյունիքի մարզի տնտեսական առաջընթացին ու ենթակառուցվածքների վերականգնմանը՝ ներառյալ ջրամատակարարումը, առողջապահական ու կրթական ոլորտները, ինչպես նաև տեղահանվածների և նրանց ընդունող համայնքների կարիքների ապահովումը և բարեկեցիկ կենսապայմանների ձևավորումը։

19 Июль 2025 - 10:22 AMT
Между Арменией и Европейским инвестиционным банком (ЕИБ) подписано соглашение о предоставлении кредита в размере 50 млн евро, направленное на развитие инфраструктуры в Сюникской области. Об этом сообщает Министерство экономики Армении.
Возглавляемая вице-премьером Мгером Григоряном армянская делегация провела в Люксембурге встречи с заместителем премьер-министра и министром иностранных дел Люксембурга Ксавье Беттелем, исполнительным вице-президентом Еврокомиссии Рафаэлем Фито, генеральным директором по вопросам соседства и расширения Гертом Яном Копманом, а также президентом ЕИБ Надей Кальвино и вице-президентом Терезой Червинской.
Во время встреч обсуждался запуск нового, более углубленного этапа политического диалога Армения–ЕС. В центре обсуждений были вопросы углубления сотрудничества, ход реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (СВРП), дальнейшие шаги по либерализации визового режима, инициативы в сфере цифровой трансформации и запуск совместных программ в рамках Плана устойчивости и роста ЕС.
Была подчеркнута необходимость расширения экономических и торговых связей между Арменией и ЕС, включая диверсификацию торговли, совершенствование инфраструктуры качества и развитие инвестиционных проектов. Особое внимание уделено участию Армении в региональных инициативах, в частности, в рамках стратегического подхода ЕС к Черноморскому региону. Вице-премьер Григорян представил концепцию правительства Армении «Перекресток мира», отметив ее экономические и региональные последствия и связь с инициативой ЕС «Global Gateway» и целями устойчивого развития.
В центральном офисе Европейского инвестиционного банка состоялась церемония подписания кредитного соглашения на сумму 50 млн евро по программе «Устойчивый Сюник в Армении». Документ подписали министр финансов Армении Ваге Ованнисян и вице-президент ЕИБ Тереза Червинска. Программа направлена на экономическое развитие и восстановление инфраструктуры Сюникской области, включая водоснабжение, здравоохранение, образование, а также удовлетворение потребностей перемещённых лиц и принимающих общин и улучшение условий жизни.