Հայաստանի և Եվրոպական ներդրումային բանկի միջև կնքված 50 մլն եվրոյի համաձայնագիրը միտված է Սյունիքում ենթակառուցվածքների զարգացմանը։ Այդ մասին հայտնում է Էկոնոմիկայի նախարարությունը։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գլխավորած պատվիրակությունը մի շարք հանդիպումներ է անցկացրել Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Քսավիե Բեթելի, Եվրոպական հանձնաժողովի գործադիր փոխնախագահ Ռաֆայել Ֆիտոյի, հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրեն Խերտ Յան Կոպմանի, ինչպես նաև Եվրոպական ներդրումային բանկի նախագահ Նադիա Կալվինոյի և փոխնախագահ Թերեզա Չերվինսկայի հետ։
Հանդիպումների ժամանակ կարևորվել է Հայաստան–ԵՄ քաղաքական երկխոսության նոր, ավելի խորացված փուլի մեկնարկը։ Քննարկման առանցքում եղել են Հայաստան–ԵՄ համագործակցության հնարավորությունները, ՀԸԳՀ համաձայնագրի իրականացման ընթացքը, վիզաների ազատականացման հետագա քայլերը, թվային փոխակերպման ուղղությամբ ձեռնարկված նախաձեռնությունները, ինչպես նաև ԵՄ «Դիմակայունության և աճի պլանի» շրջանակում համատեղ ծրագրերի գործարկումը։
Շեշտադրվել է նաև Հայաստանի և ԵՄ-ի տնտեսական ու առևտրային կապերի ընդլայնման անհրաժեշտությունը՝ ներառյալ առևտրի դիվերսիֆիկացումը, որակի ենթակառուցվածքների կատարելագործումը և ներդրումային նախագծերի զարգացումը։ Զրուցակիցները հատուկ ուշադրություն են դարձրել Հայաստանի մասնակցությանը տարածաշրջանային նախաձեռնություններին, մասնավորապես՝ Սևծովյան տարածաշրջանի վերաբերյալ ԵՄ ռազմավարական մոտեցման ներքո։ Փոխվարչապետ Գրիգորյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» գաղափարն ու դրա տնտեսական և տարածաշրջանային հետևանքները՝ ընդգծելով դրա փոխկապակցվածությունը ԵՄ «Global Gateway» նախաձեռնության և կայուն զարգացման նպատակների հետ։
Այցի ընթացքում Եվրոպական ներդրումային բանկի կենտրոնական գրասենյակում տեղի է ունեցել «Հայաստան – Դիմակայուն Սյունիք ծրագիր» անվանումով 50 մլն եվրոյի վարկային պայմանագրի ստորագրման արարողությունը։ Փաստաթուղթը ստորագրել են ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը և ԵՆԲ փոխնախագահ Թերեզա Չերվինսկան։ Ծրագիրն ուղղված է Սյունիքի մարզի տնտեսական առաջընթացին ու ենթակառուցվածքների վերականգնմանը՝ ներառյալ ջրամատակարարումը, առողջապահական ու կրթական ոլորտները, ինչպես նաև տեղահանվածների և նրանց ընդունող համայնքների կարիքների ապահովումը և բարեկեցիկ կենսապայմանների ձևավորումը։

A €50 million loan agreement has been signed between Armenia and the European Investment Bank (EIB) to support infrastructure development in Syunik province, as announced by Armenia’s Ministry of Economy.
The Armenian delegation, led by Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, held meetings in Luxembourg with key EU officials including Luxembourg’s Deputy Prime Minister and Foreign Minister Xavier Bettel, European Commission Executive Vice President Rafael Fitó, Director General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations Gert Jan Koopman, and EIB President Nadia Calviño and Vice-President Teresa Czerwińska.
The meetings focused on launching a new phase of political dialogue between Armenia and the EU. Topics included enhancing cooperation, the progress of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), further steps on visa liberalization, digital transformation efforts, and the implementation of joint initiatives under the EU’s Resilience and Growth Plan.
Discussions also highlighted the need to expand Armenia-EU economic and trade ties, emphasizing trade diversification, quality infrastructure improvement, and investment project development. Special attention was paid to Armenia’s involvement in regional initiatives, particularly within the EU’s strategic framework for the Black Sea region. Deputy PM Grigoryan presented the Armenian government’s Crossroads of Peace concept, outlining its economic and regional impact and alignment with the EU’s Global Gateway strategy and sustainable development goals.
The signing ceremony for the “Resilient Syunik in Armenia” project took place at the EIB’s headquarters. The agreement was signed by Armenia’s Finance Minister Vahe Hovhannisyan and EIB Vice-President Teresa Czerwińska. The project aims to advance Syunik’s economy and rehabilitate infrastructure, including water supply, healthcare, and education, while addressing the needs of displaced persons and host communities, and fostering improved living conditions.