Վրաստանը ուշադիր հետևում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ընթացող երկխոսությանը։ Այդ մասին հայտարարել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Մակա Բոճորիշվիլին Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Մակա Բոճորիշվիլու խոսքով՝ Վրաստանը անկեղծորեն շահագրգռված է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդմամբ, հայտնում է 1tv.ge-ն։
«Մենք միշտ ասել ենք և հիմա էլ կրկնում ենք՝ Վրաստանը անկեղծորեն հետաքրքրված է մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդմամբ։ Ուրախ ենք, որ ապրիլի 17-ին հնարավորություն ունեցանք հյուրընկալելու եռակողմ հանդիպում։ Դա առաջին հանդիպումն էր այս ձևաչափով, երբ երեք երկրի նախարարների տեղակալները հավաքվեցին Թբիլիսիում և քննարկեցին տարածաշրջանային նշանակության հարցեր։ Մենք կարծում ենք, որ ունենք ներուժ այս ձևաչափով համագործակցությունը շարունակելու երեք երկրների միջև։
Տարածաշրջանում ընթացող գործընթացները, անշուշտ, շատ կարևոր են։ Այս համատեքստում կարևոր է մեր երկրների միջև համագործակցությունը, գործընկերությունը։ Որպես հնարավորություն կարող ենք դիտարկել այն աշխարհաքաղաքական իրադրությունը, որը այսօր կա՝ հաշվի առնելով Վրաստանի և Ադրբեջանի շահերը՝ զարգացնելու լայնածավալ համագործակցություն տարածաշրջանի այլ երկրների հետ և առավել արդյունավետ օգտագործելու այն ներուժը, որն ունեն մեր երկրները», – ասել է Մակա Բոճորիշվիլին։

22 Июль 2025 - 14:40 AMT
Грузия внимательно следит за диалогом между Азербайджаном и Арменией. Об этом заявила министр иностранных дел Грузии Мака Бочоришвили на совместной пресс-конференции с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым, передаёт «1tv.ge».
По словам Бочоришвили, Грузия искренне заинтересована в укреплении мира и стабильности в регионе.
«Мы всегда говорили и сегодня вновь повторяем: Грузия искренне заинтересована в укреплении мира и стабильности в нашем регионе. Мы рады, что 17 апреля у нас была возможность принять трёхстороннюю встречу. Это была первая встреча в таком формате, когда заместители министров трех стран собрались в Тбилиси и обсудили важные региональные вопросы. Мы считаем, что существует потенциал для продолжения сотрудничества в этом формате между тремя странами», — отметила она.
Министр подчеркнула важность текущих процессов в регионе и взаимодействия между государствами. «Сложившаяся геополитическая ситуация открывает новые возможности для углубления широкого сотрудничества с другими странами региона. Это важно для эффективного использования потенциала, которым обладают наши государства, с учетом интересов Грузии и Азербайджана», — добавила Бочоришвили.
10 июля премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев провели встречу в Абу-Даби, где обсудили различные аспекты нормализации межгосударственных отношений. Стороны подтвердили, что двусторонние переговоры являются наиболее эффективным форматом для обсуждения всех вопросов и договорились продолжить ориентированный на результат диалог. Встреча продолжалась 5 часов.