ՌԴ Պետդումայի առաջին փոխնախագահ Կոնստանտին Զատուլինը, անդրադառնալով ՌԴ և Ադրբեջանի սրված հարաբերություններին, ասել է, թե ՌԴ-ն հասկացել է, որ Ադրբեջանն այն չէ, ինչ ներկայանում է։
«Այս էսկալացիան բազմաթիվ հետևանքներ կարող է ունենալ: Սակայն գլխավոր հետևանքն այն է, որ ՌԴ-ն գիտակցել է, ինչը շատ ավելի շուտ պետք է լիներ, որ Ադրբեջանն այն չէ, ինչ ներկայանում էր ՌԴ հետ հարաբերություններում: Մեզ ասում էին ռազմավարական գործընկերության, միության մասին և մենք դրական էինք վերաբերվում»,–ընդգծել է Զատուլինը, գրում է Lenta.ru-ն։
Ըստ նրա, Ադրբեջանն այլևս Ռուսաստանի լավագույն ընկերը ներկայանալու կարիքը չունի։
«Ադրբեջանը ձգտում է, ոլորելով Հայաստանի ձեռքերը, հասնել իր նպատակին՝ հրաժարվելով նախկին պայմանավորվածություններից, որոնք գրավոր են ամրագրված: Օրինակ՝ եթե բացվում է այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքը, դրա վերահսկողությունը ստանձնում են ռուս խաղաղապահներՆ: Նրանք այսօր մտածված սրում են հարաբերությունները, որպեսզի չհարցնեն Ռուսաստանին, օրինակ, ինչպես Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն է պլանավորում, հանձնեն այս ռազմավարական ճանապարհն ամերիկացիների վերահսկողությանը: Այս ծրագրերը ՀՀ վարչապետը չի թաքցնում», — ասել է նա.
Զատուլինը նաև նշել է, որ Ադրբեջանն իր ծրագրերն իրականացնում է Թուրքիայի աջակցությամբ։
«Միայն կարելի է քննարկել՝ ինչ չափով է սա ամբողջությամբ ադրբեջանական ծրագիր և որքանով արդեն թուրքական: Թուրքիան, առավել քան այն պետությունն է, որը մտադիր չէ լքել ՆԱՏՕ-ն: Եթե մենք այնքան զգուշանում ենք, որպեսզի ՆԱՏՕ-ն չմտնի Ուկրաինա, ապա ինչու մինչ օրս մենք այնքան պասիվ ենք եղել, երբ Թուրքիան հաստատվել է նախկին խորհրդային Կովկասում», — եզրափակել է պատգամավորը.
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել, է, որ դիմելու է միջազգային ատյաններին՝ կապված AZAL ինքնաթիռի կործանման հետ: Բացի դրանից, Ալիևը առաջին անգամ բացահայտ է աջակցել Ուկրաինային՝ կոչ անելով Կիեւին «չհամաձայնվել օկուպացիայի հետ»: Ըստ Ադրբեջանի նախագահի, այս հայտարարությունը «համընկնում է ուկրաինական ժողովրդի ակնկալիքներին»:

22 Июль 2025 - 15:05 AMT
Первый заместитель председателя Государственной думы РФ Константин Затулин прокомментировал обострение отношений между Москвой и Баку, заявив, что «Россия поняла, что Азербайджан — не тот, кем он себя представлял» в отношениях с РФ.
Он подчеркнул, что эскалация может иметь множество последствий, но ключевым является осознание Россией, хоть и запоздалое, что Азербайджан — не тот партнёр, которым он заявлялся. «Нам говорили о стратегическом партнёрстве, союзе, и мы относились к этому положительно», — отметил Затулин, передаёт «Lenta.ru ».
По его словам, Азербайджану больше не нужно выдавать себя за лучшего друга России.
«Азербайджан стремится, «скручивая руки» Армении, добиться своих целей — отказаться от ранее подписанных договорённостей, зафиксированных письменно. Например, если откроется так называемый Зангезурский коридор, его контроль возьмут на себя российские миротворцы. Сегодня они намеренно обостряют отношения, чтобы не спрашивать у России — как планирует премьер-министр Армении Никол Пашинян — о передаче этого стратегического маршрута под контроль американцев. Премьер Армении это не скрывает», — заявил он.
Затулин также отметил, что Азербайджан осуществляет свои планы при поддержке Турции. «Можно обсуждать, насколько это чисто азербайджанская инициатива и насколько уже турецкая. Турция более того государства, которое намерено остаться в НАТО. Если мы настолько опасаемся, что НАТО войдёт в Украину, то почему до сих пор мы были пассивны, когда Турция обосновалась в бывшем советском Кавказе?» — заключил депутат.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что обратится в международные инстанции по поводу крушения самолёта AZAL. Кроме того, Алиев впервые открыто поддержал Украину, призвав Киев «не соглашаться на оккупацию». По словам президента Азербайджана, это заявление «соответствует ожиданиям украинского народа».