Բաքվում շարունակվում է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի դեմ շինծու քրեական գործերով դատական ֆարսը, որի հերթական նիստում մերժվել են Վարդանյանի բողոքները։
Նրան շինծու մեղադրանքներ են ներկայացրել «մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների, ահաբեկչության, դրա ֆինանսավորման» և քրեական օրենսգրքով նախատեսված այլ ծանր հանցագործությունների համար։
Ռուբեն Վարդանյանը դիմել է դատարանին՝ հայտարարելով, որ նախաքննության փուլում ներգրավված թարգմանիչները եղել են ոչ մասնագիտական, ինչի պատճառով նա բողոք է հայտնել նրանց նկատմամբ, գրում է Minval.az-ը։
Վարդանյանի փաստաբան Ավրաամ Բերմանը՝ նշելով թարգմանիչների անունները, աջակցել է իր պաշտպանյալին։
Գլխավոր դատախազի ավագ օգնական Վուսալ Ալիևը մեկնաբանել է բողոքը՝ նշելով, որ ըստ Քրեական դատավարության օրենսգրքի, Ռուբեն Վարդանյանը չի նշել ոչ մի հստակ հանգամանք, որը կփաստեր թարգմանիչների ոչ մասնագիտացված լինելը, ինչպես նաև չի ներկայացրել որևէ ապացույց նրանց հնարավոր հետաքրքրվածության մասին։ Այս հիմքով նա միջնորդել է մերժել բողոքը։
Դատավոր Զեյնալ Աղաևը հայտարարել է, որ բողոքը մերժվել է առանց քննարկման։
Հետագայում Ռուբեն Վարդանյանը կրկին դիմել է դատարանին՝ նշելով, որ ինքն ու իր փաստաբանը ծանոթացել են այս տարվա փետրվարի 25-ի դատական նիստի արձանագրություններին և համաձայն չեն դրանց որոշ կետերի հետ։ Նա նշել է, որ իր կարծիքով, դատարանը խախտել է միջնորդության քննարկման կարգը, ինչի հիմքով նորից դիմել է դատարանի կազմը փոխելու պահանջով։
Փաստաբան Բերմանը կրկին աջակցել է իր պաշտպանյալին։
Պետական մեղադրող Ֆուադ Մուսաևը նշել է, որ պաշտպանական կողմն իրավունք ունի դիտողություններ ներկայացնել նիստերի արձանագրություններին, սակայն դրանցում որոշ տեղեկությունների բացակայությունը կամ միջնորդության մերժումը չեն կարող հիմք հանդիսանալ դատավորների կազմի փոփոխման համար։ Այդ պատճառով նա առաջարկել է բողոքը մերժել, ինչն էլ արվել է։
Ռուբեն Վարդանյանի գործն առանձին է քննվում Բաքվում պահվող մյուս հայ գերիների, այդ թվում Արցախի ղեկավարների գործից։

The trial against former Artsakh State Minister Ruben Vardanyan continues in Baku under what many describe as fabricated criminal charges. In the latest hearing, the court dismissed several of Vardanyan’s motions.
Vardanyan is accused of grave crimes under Azerbaijan’s criminal code, including “crimes against humanity,” “terrorism,” and “terrorism financing.”
He had filed a complaint asserting that translators used during the pre-trial phase were unqualified, prompting his lawyer, Abraham Berman, to support his claim by identifying the translators in question.
Senior Assistant to the Prosecutor General Vusal Aliyev responded that Vardanyan had not presented specific grounds or evidence proving the translators’ lack of qualifications or bias. On these grounds, he recommended rejecting the complaint.
Judge Zeynal Agayev ruled that the motion was dismissed without deliberation.
Later, Vardanyan submitted another request, noting that he and his attorney reviewed transcripts of a February 25 hearing and found them inaccurate. He argued the court had violated procedural rules and requested a change in the judicial panel. Once again, Berman supported the appeal.
State Prosecutor Fuad Musaev stated that while the defense may object to hearing transcripts, missing information or rejected motions are insufficient grounds to demand a new panel. The court agreed and denied the motion.
Ruben Vardanyan’s case is being handled separately from that of other Armenian detainees held in Baku, including former leaders of Artsakh.