Ամերիկայի հայկական համագումարի համանախագահներ Օսկար Թաթոսյանն ու Թալին Յակուբյանը, հաշվի առնելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հուլիսի 15-ի ելույթը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռուտեի հետ Սպիտակ տանն իր հանդիպման ժամանակ, որտեղ նա ենթադրել էր, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը կարող է մոտ լինել, նամակ են հղել ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին՝ կոչ անելով ազատ արձակել Ադրբեջանի կողմից պահվող բոլոր հայ պատանդներին, այդ թվում՝ «Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) քաղաքական ղեկավարությանը» և ապահովել վերադարձի իրավունքը։
Նամակում ընդգծվում էր, որ արցախահայության «վերադարձի և մշակութային գոյատևման իրավունքը» «չլուծված է մնում» և կոչ էր արվում Միացյալ Նահանգներին «քարոզել արդար և անաչառ լուծման օգտին», որը ներառում է «անվտանգ, կամավոր և արժանապատիվ վերադարձ»։
Բացի այդ, նամակում ընդգծվում էր, որ «լիարժեք, կայուն խաղաղությունը պետք է ներառի Հայաստանի Հանրապետության համար հուսալի անվտանգության երաշխիքներ, այդ թվում՝ ադրբեջանական ուժերի լիակատար դուրսբերում Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից և ցանկացած համաձայնագրի խախտման համար հստակ հետևանքներ»։
Համանախագահները եզրափակել են՝ ընդգծելով «տարածաշրջանային կայունության, մարդու իրավունքների, ինչպես նաև ԱՄՆ-Հայաստան տնտեսական զարգացման և անվտանգության կապերի ամրապնդման» կարևորությունը։
Պետքարտուղար Ռուբիոյին ուղղված այս նամակ հաջորդում է համանախագահների կողմից ավելի վաղ այս տարի նախագահ Թրամփին ուղղված նամակին, որում նաև կոչ էր արվում անհապաղ ազատ արձակել հայ պատանդներին, ապահովել հայ ժողովրդի համար անվտանգության ամուր երաշխիքներ, Ադրբեջանի կողմից խաղաղության համաձայնագրի խախտման դեպքում խիստ հետևանքների կիրառում, ինչպես նաև արցախահայերի վերադարձի հիմնարար իրավունքի երաշխավորում։
Ամերիկայի հայկական համագումարը հիմնադրվել է 1972 թվականին: Այն ամենամեծ համազգային, անկուսակցական, հասարակական կազմակերպությունն է Վաշինգտոնում, որն օժանդակում է հայկական հարցերի ճիշտ ըմբռնմանն ու լուսաբանմանը: Համագումարը 501(c)(3) կարգավիճակով հարկերից ազատված անդամակցական կազմակերպություն է:

Сопредседатели «Армянской ассамблеи Америки» Оскар Татосян и Талин Якубян направили письмо госсекретарю США Марко Рубио, ссылаясь на заявление президента Дональда Трампа от 15 июля на встрече с генсеком НАТО Марком Рютте в Белом доме, где он выразил мнение, что мир между Арменией и Азербайджаном может быть близок. В письме содержится призыв к Рубио содействовать освобождению всех армянских заложников, удерживаемых в Азербайджане, включая политическое руководство Нагорного Карабаха (Арцаха), и обеспечить право на возвращение.
В письме подчеркивается, что право арцахских армян на «возвращение и культурное выживание» остается нерешенным, и содержится призыв к США поддержать «справедливое и беспристрастное решение», включающее «безопасное, добровольное и достойное возвращение».
Также в письме отмечается, что «всеобъемлющий и устойчивый мир должен включать надежные гарантии безопасности для Республики Армения», в том числе «полный вывод азербайджанских войск с суверенной территории Армении» и «четкие последствия за нарушение любого соглашения».
Сопредседатели завершают письмо, подчеркнув важность «региональной стабильности, прав человека, а также укрепления экономических и оборонных связей между США и Арменией».
Это письмо Рубио стало продолжением предыдущего обращения сопредседателей к президенту Трампу, в котором также содержались призывы к немедленному освобождению армянских заложников, предоставлению армянскому народу надежных гарантий безопасности, жестким последствиям для Азербайджана в случае нарушения мирных соглашений и обеспечению фундаментального права арцахских армян на возвращение.
«Армянская ассамблея Америки», основанная в 1972 году, является крупнейшей всенациональной, беспартийной общественной организацией в Вашингтоне, содействующей правильному освещению и пониманию армянских вопросов. Организация имеет статус освобожденной от налогов 501(c)(3).