Ամերիկայի հայկական համագումարի համանախագահներ Օսկար Թաթոսյանն ու Թալին Յակուբյանը, հաշվի առնելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հուլիսի 15-ի ելույթը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռուտեի հետ Սպիտակ տանն իր հանդիպման ժամանակ, որտեղ նա ենթադրել էր, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը կարող է մոտ լինել, նամակ են հղել ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին՝ կոչ անելով ազատ արձակել Ադրբեջանի կողմից պահվող բոլոր հայ պատանդներին, այդ թվում՝ «Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) քաղաքական ղեկավարությանը» և ապահովել վերադարձի իրավունքը։
Նամակում ընդգծվում էր, որ արցախահայության «վերադարձի և մշակութային գոյատևման իրավունքը» «չլուծված է մնում» և կոչ էր արվում Միացյալ Նահանգներին «քարոզել արդար և անաչառ լուծման օգտին», որը ներառում է «անվտանգ, կամավոր և արժանապատիվ վերադարձ»։
Բացի այդ, նամակում ընդգծվում էր, որ «լիարժեք, կայուն խաղաղությունը պետք է ներառի Հայաստանի Հանրապետության համար հուսալի անվտանգության երաշխիքներ, այդ թվում՝ ադրբեջանական ուժերի լիակատար դուրսբերում Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից և ցանկացած համաձայնագրի խախտման համար հստակ հետևանքներ»։
Համանախագահները եզրափակել են՝ ընդգծելով «տարածաշրջանային կայունության, մարդու իրավունքների, ինչպես նաև ԱՄՆ-Հայաստան տնտեսական զարգացման և անվտանգության կապերի ամրապնդման» կարևորությունը։
Պետքարտուղար Ռուբիոյին ուղղված այս նամակ հաջորդում է համանախագահների կողմից ավելի վաղ այս տարի նախագահ Թրամփին ուղղված նամակին, որում նաև կոչ էր արվում անհապաղ ազատ արձակել հայ պատանդներին, ապահովել հայ ժողովրդի համար անվտանգության ամուր երաշխիքներ, Ադրբեջանի կողմից խաղաղության համաձայնագրի խախտման դեպքում խիստ հետևանքների կիրառում, ինչպես նաև արցախահայերի վերադարձի հիմնարար իրավունքի երաշխավորում։
Ամերիկայի հայկական համագումարը հիմնադրվել է 1972 թվականին: Այն ամենամեծ համազգային, անկուսակցական, հասարակական կազմակերպությունն է Վաշինգտոնում, որն օժանդակում է հայկական հարցերի ճիշտ ըմբռնմանն ու լուսաբանմանը: Համագումարը 501(c)(3) կարգավիճակով հարկերից ազատված անդամակցական կազմակերպություն է:

Co-chairs of the Armenian Assembly of America, Oscar Tatosian and Talin Yacoubian, have sent a letter to U.S. Secretary of State Marco Rubio following President Donald Trump’s July 15 remarks suggesting peace between Armenia and Azerbaijan could be near. The letter calls on Rubio to push for the release of all Armenian hostages held in Azerbaijan, including the political leadership of Nagorno-Karabakh (Artsakh), and to ensure the right of return.
The letter emphasizes that the “right of return and cultural survival of the Armenians of Artsakh” remains unresolved and urges the United States to “advocate for a fair and impartial resolution” that includes a “safe, voluntary, and dignified return.”
It also highlights that a “comprehensive and lasting peace must include reliable security guarantees for the Republic of Armenia,” specifically the “complete withdrawal of Azerbaijani forces from Armenia’s sovereign territory” and “clear consequences for violations of any agreements.”
The co-chairs conclude by stressing the importance of “regional stability, human rights, and strengthening U.S.-Armenia economic and security ties.”
This letter to Secretary Rubio follows an earlier one addressed to President Trump, where the co-chairs also called for the immediate release of Armenian hostages, robust security guarantees for the Armenian people, enforcement of serious consequences for any breach of peace agreements by Azerbaijan, and affirmation of the fundamental right of return for Armenians of Artsakh.
Founded in 1972, the Armenian Assembly of America is the largest non-partisan, nationwide Armenian-American advocacy organization in Washington, D.C., committed to advancing the understanding and representation of Armenian issues. It is a 501(c)(3) tax-exempt membership organization.