Իդրամն ու IDBank-ը մասնակցել են ամռան ամենասպասված միջոցառումներից մեկին՝ Sevan Startup Summit-ին։ Իդրամը միջոցառման վճարային պաշտոնական գործընկերն էր, իսկ IDBank-ը՝ Transformer Partner-ը։
Իդրամի թիմը հուլիսի 22-ին մի քանի ժամ հատուկ տաղավարում իրականացնում էր մենթորշիփ։ Իդրամի մասնագետները հանդիպում էին ստարտափերի հիմնադիրների և թիմերի հետ, կիսվում Ընկերության հաջողության փորձով, պատասխանում հարցերին ու կիսվում գործնական խորհուրդներով։
Կորպորատիվ բիզնես գործընթացների և թիմի զարգացման ղեկավար Հայկ Մուրադյանի խոսքով՝ Իդրամն էլ իր գործունեությունը սկսել է որպես ստարտափ, սակայն այսօր Հայաստանի առաջատար վճարային համակարգն է։
«Այսօր մենք կարևորում ենք սեփական փորձով կիսվելը նույն ճանապարհը սկսող ստարտափերի հետ։ Այս հանդիպումներին էլ պատմեցինք, օրինակ, ինչպես ձևավորել վաճառքի արդյունավետ համակարգեր և կառավարել դրանք, ինչպես նաև ստարտափի զարգացմանը զուգահեռ ադապտացնել վաճառքը տարբեր փուլերին», – ասել է Հայկ Մուրադյանը։
Բիզնես կարևորության և թվային վճարումների նախագծերի բաժնի ղեկավար Ալբերտ Թունյանն էլ հավատացած է, որ Իդրամն այսօր լավ օրինակ է, թե ինչպես ստարտափը կարող է դառնալ մեծ ու կայուն բիզնես Հայաստանում։
«Ձևավորել ենք բավականին մեծ էկոհամակարգ և Հայաստանում վճարային համակարգը տանում ենք մեր հետևից։ Պատահական չէ, որ այսօր մեզ ընտրում են 25,000-ից ավելի գործընկերներ, վստահում են և մշտապես համագործակցում տարբեր նախագծերի շրջանակներում։ Անցնելով նույն ճանապարհը՝ հասկանում ենք, որ սեփական փորձով գործնական խորհուրդները շատ կարևոր են և օգնում են ընկերություններին որոշ փուլեր անցնել ավելի արագ ու խնդիրները լուծել առանց լուրջ բարդությունների», – ասել է Թունյանը։
Հանդիպումներն անցնում էին արդյունավետ քննարկումներով, փորձի փոխանակմամբ ու նոր՝ արժեքավոր ծանոթություններով։ Sevan Startup Summit-ին Իդրամն ու IDBank-ն ունեն գեղեցիկ բրենդավորված տաղավար, որտեղ թիմի անդամները մասնակիցներին պատմում են պրոդուկտների և նորությունների մասին։ Իդրամն ունի նաև փոքրիկ անակնկալ․ մեկ օրվա ընթացքում տեղում 3 Իդրամ QR վճարում կատարած հաճախորդները կկարողանան մասնակցել ֆիլմի ցուցադրությանն ու երեկոյի ժամանցը տարբերվող կազմակերպել։

Idram and IDBank took part in one of the most anticipated events of the summer — the Sevan Startup Summit. Idram joined as the official payment partner, while IDBank participated as the Transformer Partner.
On July 22, the Idram team held mentorship sessions in a dedicated booth. Idram specialists engaged with startup founders and teams, shared the company’s experience, answered questions, and offered practical insights to support their growth.
According to Hayk Muradyan, Head of Corporate Business Processes and Team Development at Idram, the company itself started as a startup but has since grown into Armenia’s leading payment system. “Today, we find it important to share our experience with startups embarking on a similar journey. During these meetings, we discussed, for example, how to build and manage effective sales systems, and how to adapt those systems to the different stages of a startup’s growth,” said Hayk Muradyan.
Albert Tunyan, Head of Idram's Key Account and Digital Payments Projects Unit, believes that Idram is a strong example of how a startup can grow into a large and stable business in Armenia. “We’ve built a broad ecosystem and currently lead the payment system market in Armenia. It’s no coincidence that today more than 25,000 partners choose to work with us, trust us, and collaborate with us across various projects. Having gone through the same journey ourselves, we understand how valuable practical, experience-based advice can be — it helps startups move through key stages faster and overcome challenges more smoothly,” said Albert Tunyan.
The meetings were filled with productive discussions, knowledge sharing, and valuable new connections. At the Sevan Startup Summit, Idram and IDBank welcomed participants to a beautifully branded booth, where team members introduced visitors to the latest products and updates. Idram also prepared a pleasant surprise: attendees who made three Idram QR payments in a single day were invited to enjoy a special film screening and spend an unforgettable evening in a unique setting.