Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում շրջանառության մեջ է դրվել մի փաստաթուղթ, որով Փարիզի կառավարությանը և Եվրոպական միությանը կոչ է արվում ավելի մեծ ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ նպատակ ունենալով արագացնել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման գործընթացն ու հասնել Բաքվում ապօրինաբար պահվող հայ գերիների ազատ արձակմանը։
Նախաձեռնության համահեղինակներն են Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում «Հանրապետական աջ» խմբակցության ղեկավար, Ֆրանսիա–Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Լորան Վոքիեն և նույն խմբի փոխնախագահ Ալեքսանդր Մարտենը, գրում է Արմենպրեսը։
Բանաձևում նշվում է, որ Ֆրանսիան պատմական և քաղաքական դեր ունի խաղալու տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու ուղղությամբ Հայաստանի կողմից գործադրվող ջանքերին աջակցելու հարցում՝ որպես Հայաստանի բարեկամ, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ և Եվրոպական հարևանության քաղաքականության իրականացման առանցքային դերակատար։ Այս համատեքստում ընդգծվում է Հայաստան-Ֆրանսիա ռազմավարական գործընկերության փաստաթուղթ ստորագրելու անհրաժեշտությունը՝ հիմնված ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, անվտանգության և զարգացման վրա։
Բանաձևում ընդգծվում է նաև Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց անհապաղ ազատ արձակման պահանջը՝ շեշտելով, որ վերջիններիս նկատմամբ Ադրբեջանում ընթացող կեղծ դատավարություններն Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող բոլոր տարածքներում հայ բնակչության, հայկական պատմամշակութային և հոգևոր ժառանգության ոչնչացման և Հայաստանի գոյությունը ժխտող ադրբեջանական համակարգված քաղաքականության շարունակությունն են:
Վերոհիշյալ հանգամանքները հաշվի առնելով՝ ֆրանսիացի խորհրդարանականների ներկայացրած բանաձևը Ֆրանսիայի կառավարությանը և Եվրամիությանը կոչ է անում մեծացնել ճնշումն Ադրբեջանի նկատմամբ՝ Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումն արագացնելու, հայ ռազմագերիներին ազատ արձակելու հարցում, Ֆրանսիայի կառավարությունից պահանջում է վերջնականացնել և մոտ ժամկետներում Հայաստանի հետ ստորագրել ռազմավարական համագործակցության վերաբերյալ փաստաթուղթ, իսկ ԵՄ-ից պահանջում է մեծացնել Հայաստանի հետ քաղաքական, տնտեսական, ռազմական, կրթական, գիտական և մշակութային համագործակցություն ծավալները:

Во Французском национальном собрании в обращение внесён проект резолюции, в котором правительству Франции и Европейскому союзу предлагается усилить давление на Азербайджан с целью ускорения подписания мирного договора с Арменией и освобождения армянских пленных, незаконно удерживаемых в Баку.
Авторами инициативы выступили глава фракции «Республиканские правые» и председатель группы дружбы «Франция-Армения» Лоран Вокье, а также заместитель председателя этой группы Александр Мартен, сообщает «Арменпресс».
В резолюции указывается, что Франция, как друг Армении, постоянный член Совета Безопасности ООН и ключевой участник реализации Европейской политики соседства, играет историческую и политическую роль в поддержке усилий Армении по установлению мира в регионе. В этом контексте подчёркивается необходимость подписания соглашения о стратегическом партнёрстве между Арменией и Францией, основанного на демократии, правах человека, безопасности и развитии.
Документ также требует немедленного освобождения армянских военнослужащих и других лиц, удерживаемых в Азербайджане, осуждая сфабрикованные судебные процессы против них. Эти процессы охарактеризованы как продолжение политики Баку по отрицанию существования Армении и уничтожению армянского населения, а также историко-культурного и духовного наследия на всех подконтрольных Азербайджану территориях.
Учитывая изложенное, французские парламентарии призывают правительство Франции и ЕС усилить давление на Азербайджан с целью ускорения заключения мирного соглашения с Арменией и освобождения армянских пленных. Правительство Франции также призывается в ближайшие сроки подписать соглашение о стратегическом сотрудничестве с Арменией, а от ЕС требуют расширения политического, экономического, военного, образовательного, научного и культурного взаимодействия с Ереваном.