Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը մոլորեցնող հայտարարություն է արել՝ պնդելով, թե ունի «եզակի» պլան Հարավային Կովկասում տրանսպորտային շրջափակումը վերացնելու համար։
«ԱՄՆ-ն ոչ մի նոր բան չի առաջարկում, բացի նրանից, ինչ արդեն արվել է Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների համանախագահությամբ գործող մասնագիտական եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում», — ասել է Զախարովան, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա նշել է, որ եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեությունը կանգ է առել Արևմուտքի ապակառուցողական ազդեցության և ՀՀ իշխանությունների դիրքորոշման պատճառով։
Արևմուտքը փորձում է դուրս բերել Հայաստան–Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը տարածաշրջանային շրջանակից և ծառայեցնել այն իր շահերին։
«Բրյուսելի հերթական բարեպաշտ պատրվակների տակ թաքնված է բացառապես կոնյունկտուրային նպատակ։ Արևմտյան գործիչները ձգտում են խաղաղեցման գործընթացը Բաքվի և Երևանի միջև տեղափոխել իրենց ռելսեր՝ նորից հայտարարելու իրենց քաղաքական հաջողությունների մասին», — նշել է Զախարովան։
Նրա խոսքով՝ այն ժամանակ, երբ Հայաստանը և Ադրբեջանը ձգտում են կառուցողական և փոխընդունելի լուծումների՝ Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի նման տարածաշրջանային գործընկերների աջակցությամբ, Արևմտյան երկրները միջամտում են այդ գործընթացին՝ անտեսելով տարածաշրջանային պետությունների շահերը։
Զախարովան ընդգծել է, որ նման միջամտությունները կարող են խարխլել տարածաշրջանի անվտանգության համակարգը և վնասել տարածաշրջանային ինքնաբավության սկզբունքին։
Զախարովան հիշեցրել է, որ տարածաշրջանում գործող տրանսպորտային ենթակառուցվածքը համապատասխանում է ԱՊՀ չափանիշներին, իսկ Հայաստանի համար լրացուցիչ ուղենիշ են ԵԱՏՄ և ընդհանուր մաքսային տարածքի նորմերը։

Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova has criticized the United States for making what she called a misleading statement about having a "unique" plan to unblock transportation routes in the South Caucasus.
"The U.S. is not offering anything new beyond what has already been discussed within the expert trilateral working group co-chaired by the deputy prime ministers of Russia, Armenia, and Azerbaijan," Zakharova said, according to RIA Novosti.
She asserted that the group’s activities were stalled due to the West’s destructive influence and the position of the Armenian authorities.
According to Zakharova, the West is trying to remove the Armenia-Azerbaijan normalization process from its regional framework and instead tailor it to its own interests.
"Behind Brussels’ usual pious pretexts lies a purely opportunistic goal. Western actors aim to shift the peace process between Baku and Yerevan to their own platforms in order to once again claim political success," she said.
Zakharova stressed that while Armenia and Azerbaijan seek constructive, mutually acceptable solutions with the support of regional partners like Russia, Iran, and Türkiye, Western nations interfere in this process, ignoring the interests of regional states.
She warned that such interventions could destabilize the regional security architecture and undermine the principle of regional self-sufficiency.
Zakharova also noted that the existing transport infrastructure in the region aligns with Commonwealth of Independent States (CIS) standards, and that Armenia has additional reference frameworks through the Eurasian Economic Union (EAEU) and the shared customs area.
Earlier this week, U.S. Ambassador to Türkiye Tom Barak suggested that in the U.S., such unblocking issues could be resolved by leasing a road for 100 years, enabling all parties to use it. However, he added that cultural differences in the South Caucasus complicate the implementation of such a model.