Հռոմի պապ Լեոն XIV նամակ է հղել Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա–ին։ Նա կաթողիկոսության պատվիրակության մասնակցության համար՝ իր գահակալության առիթով մատուցված հանդիսավոր Սուրբ Պատարագին:
Նամակում Պապը գրել է. «Սա շոշափելի արտահայտություն է քրիստոնեական եղբայրության ու հավատքի միության», հայտնում է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը։
Հռոմի պապը նաև իր պատրաստակամությունն է հայտնել շարունակելու համագործակցությունը Արամ Ա Վեհափառ Հայրապետի, ինչպես նաև այլ հոգևոր առաջնորդների հետ՝ ուղղված եկեղեցու միության և ժողովուրդների միջև համակեցության ու փոխգործակցության ամրապնդմանը՝ ժամանակակից աշխարհի բաժանումներով լի պայմաններում։
2025 թվականի մայիսի 8-ին ընտրվել է նոր Հռոմի պապը՝ ընտրելով Լեոն XIV պապական անունը՝ դառնալով Հյուսիսային Ամերիկայում ծնված առաջին պապը։

25 Июль 2025 - 07:20 AMT
Папа Римский Лев XIV направил письмо Католикосу Великого Дома Киликии Араму I. Он поблагодарил за участие делегации Католикосата в торжественной литургии, посвящённой началу его понтификата.
«Это ощутимое выражение христианского братства и единства веры», — написал Папа, как сообщает Католикосат Великого Дома Киликии.
Папа также выразил готовность продолжить сотрудничество с Его Святейшеством Арамом I и другими духовными лидерами с целью укрепления церковного единства, содействия сосуществованию и сотрудничеству между народами в условиях современного мира, полного разделений.
8 мая 2025 года был избран новый Папа Римский, приняв имя Лев XIV. Он стал первым Папой, родившимся в Северной Америке.