Հռոմի պապ Լեոն XIV նամակ է հղել Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա–ին։ Նա կաթողիկոսության պատվիրակության մասնակցության համար՝ իր գահակալության առիթով մատուցված հանդիսավոր Սուրբ Պատարագին:
Նամակում Պապը գրել է. «Սա շոշափելի արտահայտություն է քրիստոնեական եղբայրության ու հավատքի միության», հայտնում է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը։
Հռոմի պապը նաև իր պատրաստակամությունն է հայտնել շարունակելու համագործակցությունը Արամ Ա Վեհափառ Հայրապետի, ինչպես նաև այլ հոգևոր առաջնորդների հետ՝ ուղղված եկեղեցու միության և ժողովուրդների միջև համակեցության ու փոխգործակցության ամրապնդմանը՝ ժամանակակից աշխարհի բաժանումներով լի պայմաններում։
2025 թվականի մայիսի 8-ին ընտրվել է նոր Հռոմի պապը՝ ընտրելով Լեոն XIV պապական անունը՝ դառնալով Հյուսիսային Ամերիկայում ծնված առաջին պապը։

Pope Leo XIV has sent a letter to Catholicos Aram I of the Great House of Cilicia, thanking him for the Catholicosate's delegation participating in the solemn Mass marking the beginning of his papacy.
"This is a tangible expression of Christian brotherhood and unity of faith," the Pope wrote, according to the Catholicosate of the Great House of Cilicia.
Pope Leo also expressed his willingness to continue cooperation with His Holiness Aram I and other spiritual leaders, with the aim of fostering church unity and promoting coexistence and collaboration among peoples in a world increasingly marked by division.