Վրացական Գեզի մաքսային տերմինալից դեպի Վերին Լարս ճանապարհ է ընկել հայկական կոնյակով 88 բեռնատար։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
«Միայն վերջին 2 օրում վրացական Գեզի մաքսային տերմինալից դեպի Վերին Լարս ճանապարհ է ընկել շշալցված կոնյակով բեռնված 88 բեռնատար»,- ասվում է գրառման մեջ։
Մինչ այդ Պապոյանը հրապարակել էր նաև ծիրանի արտահանման վերաբերյալ թվեր։ Նա հայտնել էր, որ հունիսի 1-ից հուլիսի 24-ը ՌԴ տարածք է մտել 2240 ծիրանով բեռնված բեռնատար, ևս 35-ը ճանապարհին են։
Ավելի վաղ հայ կոնյակագործները դժգոհում էին, որ վրացական կողմը խոչընդոտներ է ստեղծում Հայաստանից Ռուսաստան բեռնատարների անցման համար ՝ պնդելով, որ լաբորատոր ստուգումներ պետք է իրականացվեն հենց Վրաստանում։ Արդյունքում մարդիկ ստիպված են մի քանի շաբաթ կանգնել հայ-վրացական սահմանի անցակետի մոտ։
2024 թվականին «Կոնյակի սպիրտի արտահանման աջակցության ծրագրի» շրջանակում պետությունն աջակցություն է տրամադրել 3 շահառուի, արդյունքում արտահանվել է 7.5 մլն լիտր կոնյակի սպիրտ:

25 Июль 2025 - 09:29 AMT
С грузинского таможенного терминала Гези в сторону Верхнего Ларса отправились 88 фур, загруженных армянским бутилированным коньяком. Об этом сообщил министр экономики Армении Геворг Папоян на своей странице в Facebook.
«Только за последние два дня с грузинского таможенного терминала Гези в направлении Верхнего Ларса выехали 88 фур с бутилированным коньяком», — говорится в публикации.
Ранее Папоян также обнародовал статистику по экспорту абрикосов. По его словам, с 1 июня по 24 июля в Россию въехали 2240 фур, загруженных абрикосами, еще 35 находятся в пути.
Ранее производители армянского коньяка жаловались на то, что грузинская сторона создает препятствия при транзите армянских грузов в Россию, настаивая на проведении лабораторных проверок непосредственно в Грузии. В результате водители были вынуждены неделями простаивать на армяно-грузинской границе.
В 2024 году в рамках программы «Поддержка экспорта коньячного спирта» государство оказало помощь трём получателям, в результате чего было экспортировано 7,5 миллиона литров коньячного спирта.