ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է տվյալներ, համաձայն որոնց՝ 2025 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը կազմել է 9 մլրդ 668.6 մլն դոլար, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 45 տոկոսով պակաս է։
2025-ի հունիսին արտաքին առևտրի ծավալը մայիսի համեմատ աճել է 9.4 տոկոսով, սակայն 2024-ի հունիսի համեմատ արձանագրվել է 16.6 տոկոս նվազում։ Ամռան առաջին ամսում արտաքին առևտրաշրջանառությունն հասել է 1 մլրդ 731.5 մլն դոլարի, հայտնում է Արմենպրեսը։
Տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանից արտահանումը կազմել է 3 մլրդ 755.6 մլն դոլար, ինչը 2024-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 52.8 տոկոսով։ Միայն հունիսին արտահանման ծավալը կազմել է 729.8 մլն դոլար՝ մայիսի համեմատ աճելով 23.6 տոկոսով, սակայն անցած տարվա հունիսի համեմատ նվազելով 15.9 տոկոսով։
Ներմուծման ծավալներն այս տարվա առաջին վեց ամսում կազմել են 5 մլրդ 913 մլն դոլար, ինչը 38.6 տոկոսով պակաս է 2024-ի նույն ամիսների ցուցանիշից։ 2025-ի հունիսին ներմուծումն հասել է 1 մլրդ 001.7 մլն դոլարի՝ նախորդ ամսվա համեմատ աճելով 0.9 տոկոսով, իսկ անցյալ տարվա հունիսի համեմատ գրանցվել է 17.1 տոկոս նվազում։
Հայկական դրամի միջին փոխարժեքը ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ կազմել է 391.31 դրամ՝ հունվար-հունիսին, իսկ հունիսին՝ 384.22 դրամ։
ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ Ալթայում ՀՀ և ՌԴ վարչապետների հանդիպման ուշադրության կենտրոնում է եղել երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության նվազման հարցը։ Նա հավելել է, որ ՌԴ–ին մտահոգում է երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության կրճատումը։ Քննարկվել է, թե ինչ է անհրաժեշտ ձեռնարկել, որպեսզի այս ոլորտում իրավիճակը բարելավվի։

Foreign trade turnover in Armenia for January–June 2025 amounted to $9 billion 668.6 million, marking a 45 % drop compared to the same period in 2024, according to Armenpress.
During the first half of 2025, exports totaled $3 billion 755.6 million, a 52.8 % decrease, while imports reached $5 billion 913 million, down 38.6 % year‑on‑year.
In June, foreign trade increased 9.4 % from May but was still 16.6 % lower than in June 2024. June exports amounted to $729.8 million, up 23.6 % from May yet 15.9 % below June 2024 levels. Imports in June reached $1 billion 1.7 million, rising 0.9 % from May but declining 17.1 % year‑on‑year.
The average exchange rate of the Armenian dram against the U.S. dollar was AMD 391.31 during January–June, and AMD 384.22 in June.
Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk said that at the April meeting in Altai between Armenian and Russian prime ministers, the decline in bilateral trade was a central issue. He added that Russia is concerned about the trade drop and discussed measures to improve conditions.