Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի և Ռուսաստանի Դաշնության անասնաբուժական ու բուսասանիտարական վերահսկողության դաշնային ծառայության՝ Ռոսսելխոզնադզորի համատեղ առցանց տեսահսկման արդյունքում, հայկական ծաղկի ջերմոցային տնտեսություններում իրականացված ստուգումներից հետո ևս 5 ընկերություն ստացել է արտահանման թույլտվություն։
Ըստ ՍԱՏՄ-ի՝ թույլտվություն ստացած կազմակերպությունները գործունեություն են ծավալում մոտ 18 հեկտար տարածքում, և այժմ դրանց արտադրած ծաղիկները կարող են արտահանվել Ռուսաստան։
Ընդհանուր առմամբ, այս պահին արդեն 14 հայկական կազմակերպություն իրավունք ունի ծաղիկ արտահանել Ռուսաստանի Դաշնություն։
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը հերքել է տարածվող լուրերը, թե ծաղիկ արտահանող տնտեսվարողներն այլ երկրներից ծաղիկներ են ներմուծում Հայաստան ու դրանք վերաարտահանում Ռուսաստան։
Նախարարությունից փոխանցել են, որ արտերկրից ներկրվող ծաղիկների ծավալները չնչին են՝ համեմատած ՀՀ-ից Ռուսաստան արտահանվող ծաղիկների քանակի հետ, և ներմուծման հիմնական մասը կազմում են սածիլները:

26 Июль 2025 - 09:18 AMT
По результатам совместного онлайн-контроля Государственной службы безопасности пищевых продуктов Армении и Федеральной службы по ветеринарному и фитосанитарному надзору Российской Федерации (Россельхознадзор), еще 5 армянских тепличных хозяйств получили разрешение на экспорт цветов в Россию.
По данным Службы, эти компании работают примерно на 18 гектарах, и теперь их продукция может официально поставляться на российский рынок.
Таким образом, общее число армянских компаний, имеющих право на экспорт цветов в Россию, достигло 14.
Министерство экономики Армении опровергло распространяемую информацию о том, что экспортёры закупают цветы за рубежом и переправляют их в Россию. В ведомстве уточнили, что объемы ввоза цветов в страну незначительны по сравнению с экспортом, и основную часть импорта составляют саженцы.