Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վարդան Կոստանյանն անցկացրել է աշխատանքային հանդիպում՝ Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանի, ինչպես նաև մի շարք ոլորտային մասնագետների մասնակցությամբ։
Անցկացվել է աշխատանքային քննարկում՝ միտված Երևանում խմելու ջրի, ջրամատակարարման և ջրահեռացման ծառայությունների որակի բարձրացմանը։
Քննարկման ժամանակ անդրադարձ է կատարվել ջրանջատումների առկա խնդիրներին, ինչպես նաև կոյուղատար և սելավատար համակարգերի արդիականացման հնարավորություններին։
Քաղաքապետարանի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ օրակարգում ներառվել է նաև ամբողջ հանրապետությունում աղբահանության և կոշտ թափոնների կառավարման ինտեգրված համակարգի ներդրման նախագիծը։
Ներկայացվել են 2025 թվականի փետրվարի 13-ի կառավարության 143-Ն որոշմամբ հաստատված քայլերը՝ միտված հանրապետության տարածքը բաժանելու աղբահանության երեք գոտու և դրանցում ինտեգրված համակարգի գործարկմանը։
Այս համատեքստում նախարարությունը առաջարկել է Երևանի կոշտ թափոնների կառավարման բարեփոխումները դիտարկել ընդհանուր ինտեգրված համակարգի ներդրման ծրագրի շրջանակում՝ ապահովելու համակարգային մոտեցում ամբողջ երկրի մասշտաբով։
Հանդիպմանը ներկա են եղել Երևանի քաղաքապետի խորհրդական Կամո Արեյանը, Երևանի կառուցապատման ներդրումային ծրագրերի գրասենյակի ղեկավար Անետա Բաբայանը, Ջրային կոմիտեի նախագահ Կարեն Սեդրակյանը, նախագահի տեղակալ Դավիթ Մկրտչյանը, «Վեոլիա ջուր» ընկերության գլխավոր տնօրեն Մարիաննա Շահինյանը և ՏԿԵՆ տարածքային ծրագրերի աջակցության ու կոշտ թափոնների կառավարման վարչության պետ Նարինե Ավետյանը։

Заместитель министра территориального управления и инфраструктур Вардан Костанян провёл рабочую встречу с заместителем мэра Еревана Левоном Ованисяном и рядом профильных специалистов.
Цель обсуждения — улучшение качества услуг по водоснабжению, питьевой воде и канализации в Ереване.
Во время встречи рассматривались существующие проблемы с отключением воды, а также возможности модернизации канализационных и ливневых систем.
При участии представителей мэрии в повестку был включён также проект внедрения интегрированной системы управления отходами по всей Армении.
Были представлены шаги, утверждённые постановлением правительства № 143-Н от 13 февраля 2025 года, предусматривающие разделение страны на три зоны по сбору мусора и внедрение в них интегрированных систем.
В этом контексте министерство предложило рассматривать реформы в сфере управления твёрдыми отходами Еревана в рамках общей программы, чтобы обеспечить системный подход по всей стране.
Во встрече приняли участие советник мэра Еревана Камо Ареян, руководитель офиса инвестиционных программ в сфере градостроительства Анета Бабаян, председатель Водного комитета Карен Седракян, его заместитель Давид Мкртчян, генеральный директор компании «Веолия Джур» Марианна Шахинян и начальник управления поддержки территориальных программ и управления твёрдыми отходами Министерства Нарине Аветян.