Սկսվել են Տ-7-48 Գյումրի (Տ-7-58)–Արևիկ–Այգաբաց–Վարդաքար/Հ-21/ մարզային նշանակության ճանապարհի կմ0+000-կմ10+440 հատվածի՝ 10.4 կիլոմետրանոց շինարարական աշխատանքները։ Ծրագրի պատվիրատուն հանդիսանում է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը, իսկ շինաշխատանքների նախահաշվային արժեքը կազմում է 2 միլիարդ 792 միլիոն 596 հազար դրամ։
Ճանապարհը ընդգրկում է Գյումրու Նորավան թաղամասից՝ Լազոյի փողոցից մեկնարկող և Արևիկ, Այգաբաց, Վարդաքար ու Նոր Կյանք բնակավայրեր տանող տարածքը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Մարզպետ Դավիթ Առուշանյանը, Ախուրյան համայնքի ղեկավար Զավեն Մանուկյանի և աշխատակազմի ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ հետևել է մարզային նշանակության այս ճանապարհահատվածում իրականացվող շինարարությանը։ Շիրակի մարզպետը շեշտել է ճանապարհի վերակառուցման անհրաժեշտությունն ու կարևորությունը։
«Արթիկից դեպի Գյումրի երկրորդ ճանապարհ ենք ունենալու՝ ամբողջությամբ ասֆալտապատ։ Արևիկ և Այգաբաց բնակավայրերը նոր ճանապարհ են ունենալու, իրականում այդ բնակավայրերը մեծ են, քանի որ մոտ 1800 բնակիչ ունի Արևիկը, մոտ 800 բանկիչ՝ Այգաբացը։ Ընդհանուրը 10․4 կմ երկարությամբ ճանապարհը հիմնանորոգվելու է, երկշերտ ասֆալտ է լինելու։ Նախատեսված է նաև մայթերի կառուցում, լուսավորության ցանցերի տեղադրում։ Խոսել եմ շինարարի հետ, հորդորել եմ լինել պարտաճանաչ, որակով կառուցել և ժամկետների մեջ տեղավորվել, մարզի աշխատուժին ևս ներգրավել աշխատանքներում, որպեսզի մեր բնակիչներն աշխատանք ունենան։ Պետական միջոցներով կառուցվող ճանապարհ է, շատ կարևոր է, որ ոչ մի գումար չփոշիանա»,-նշել է մարզպետ Դավիթ Առուշանյանը։

30 Июль 2025 - 09:42 AMT
В Котайкской области начались строительные работы на участке км0+000–км10+440 региональной дороги Т-7-48 Гюмри (Т-7-58)–Аревик–Айгабац–Вардакар/Н-21. Заказчиком проекта выступает Министерство территориального управления и инфраструктур Армении. Сметная стоимость работ составляет 2 млрд 792 млн 596 тыс. драмов.
Дорога начинается от улицы Лазоя в районе Нораван города Гюмри и ведёт к сёлам Аревик, Айгабац, Вардакар и Нор Кянк, сообщает «Арменпресс».
Губернатор Ширакской области Давид Арушанян, в сопровождении главы общины Ахурян Завена Манукяна и других представителей, проинспектировал строительные работы. Он подчеркнул важность реконструкции дороги.
«Это будет вторая асфальтированная дорога из Артика в Гюмри. Аревик и Айгабац получат новые дороги — в Аревике проживает около 1800 человек, в Айгабаце — около 800. Вся дорога протяжённостью 10,4 км будет капитально отремонтирована, уложен двухслойный асфальт. Запланировано также строительство тротуаров и установка осветительных сетей», — отметил Арушанян.
Он добавил, что призвал подрядчика соблюдать сроки, обеспечивать высокое качество и привлекать к работам местную рабочую силу, чтобы жители получили работу. «Это дорога, строящаяся за государственные средства, важно, чтобы ни одна копейка не была растрачена впустую», — подчеркнул губернатор.