Վերջին 3 օրում Վրաստանի տարածքով Ռուսաստան է մտել հայկական կոնյակով 55 բեռնատար: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
«Այս ցուցանիշը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ կոնյակի արտահանման հիմնախնդիրը էականորեն լուծված է։
Առաջիկայում մեզ սպասվում է խաղողի առատ բերք, որի մթերումը, ինչպես անցած տարի, ևս պետք է բարձր մակարդակով կազմակերպենք՝ կառավարության, մթերողների և խաղող մշակողների հետ միասնաբար։ Ի գործ»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ նախարարը գրել էր․ «Վրաստանի գործընկերները մեզ են փոխանցել հերթական տվյալները, ըստ որի, օրվա ընթացքում վրացական Գեզի մաքսակետից կարող էին դուրս գալ շշալցված կոնյակով բեռնված 27 մեքենա։ Եվս 1 մեքենա չէր անցել փորձաքննությունը։ Այս վիճակագրությանը ևս մեկ բան է ապացուցում, որ Հայաստանից դուրս եկող շշալցված կոնյակի ճնշող մեծամասնությունը (այս դեպքում ավելի քան 96%-ը) ունի պատշաճ որակ»։
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը հակադարձել էր՝ նշելով, որ չպարզաբանվեց, թե ի՞նչն է դրդել վրացական կողմին ամիսներ շարունակ խոչընդոտելու հայկական կոնյակի արտահանումը՝ հավելելով, որ «Վրաստանը՝ հանդիսանալով տարանցիկ պետություն, չունի որևէ իրավասություն փորձաքննության ենթարկելու մեր արտադրանքը»։ Ըստ նրա՝ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներից ևս պարզ է դառնում, որ նախորդ տարվա համեմատ ունենք կոնյակի և ալկոհոլային խմիչքների արտահանման նվազում։

31 Июль 2025 - 08:02 AMT
За последние три дня через территорию Грузии в Россию въехали 55 грузовиков, загруженных армянским коньяком. Об этом на своей странице в Facebook сообщил министр экономики Армении Геворг Папоян.
«Этот показатель в очередной раз доказывает, что проблема экспорта коньяка существенно решена.
Впереди нас ожидает обильный урожай винограда, и, как и в прошлом году, его переработку необходимо организовать на высоком уровне — совместно с правительством, переработчиками и виноградарями. За дело!», — отметил он.
Ранее министр сообщил, что по данным грузинской стороны, за один день через грузинский пограничный пункт Гези прошло 27 машин с бутылированным коньяком, и только одна не прошла экспертизу. По его словам, это доказывает, что подавляющее большинство (более 96%) армянского коньяка соответствует стандартам качества.
В ответ депутат от оппозиционной фракции «Армения» Гарник Даниелян заявил, что так и не было объяснено, почему Грузия на протяжении нескольких месяцев препятствовала экспорту армянского коньяка. Он подчеркнул, что как транзитная страна, Грузия не имеет полномочий подвергать продукцию экспертизе. Также, по его словам, данные Статкомитета Армении указывают на снижение экспорта коньяка и алкогольных напитков по сравнению с прошлым годом.