Վերջին 3 օրում Վրաստանի տարածքով Ռուսաստան է մտել հայկական կոնյակով 55 բեռնատար: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
«Այս ցուցանիշը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ կոնյակի արտահանման հիմնախնդիրը էականորեն լուծված է։
Առաջիկայում մեզ սպասվում է խաղողի առատ բերք, որի մթերումը, ինչպես անցած տարի, ևս պետք է բարձր մակարդակով կազմակերպենք՝ կառավարության, մթերողների և խաղող մշակողների հետ միասնաբար։ Ի գործ»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ նախարարը գրել էր․ «Վրաստանի գործընկերները մեզ են փոխանցել հերթական տվյալները, ըստ որի, օրվա ընթացքում վրացական Գեզի մաքսակետից կարող էին դուրս գալ շշալցված կոնյակով բեռնված 27 մեքենա։ Եվս 1 մեքենա չէր անցել փորձաքննությունը։ Այս վիճակագրությանը ևս մեկ բան է ապացուցում, որ Հայաստանից դուրս եկող շշալցված կոնյակի ճնշող մեծամասնությունը (այս դեպքում ավելի քան 96%-ը) ունի պատշաճ որակ»։
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը հակադարձել էր՝ նշելով, որ չպարզաբանվեց, թե ի՞նչն է դրդել վրացական կողմին ամիսներ շարունակ խոչընդոտելու հայկական կոնյակի արտահանումը՝ հավելելով, որ «Վրաստանը՝ հանդիսանալով տարանցիկ պետություն, չունի որևէ իրավասություն փորձաքննության ենթարկելու մեր արտադրանքը»։ Ըստ նրա՝ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներից ևս պարզ է դառնում, որ նախորդ տարվա համեմատ ունենք կոնյակի և ալկոհոլային խմիչքների արտահանման նվազում։

In the past three days, 55 trucks carrying Armenian brandy have entered Russia through Georgia, Economy Minister Gevorg Papoyan announced on Facebook.
“This number once again proves that the issue of brandy export has been substantially resolved.
We expect a plentiful grape harvest soon, and as we did last year, we must ensure its efficient processing—through joint efforts with the government, producers, and grape growers. Let’s get to work,” his post reads.
Earlier, Papoyan wrote that Georgian authorities informed Armenia that 27 trucks loaded with bottled brandy had passed through the Georgian customs checkpoint of Gezi in one day, with only one truck failing inspection. This, he said, confirms that over 96% of Armenia’s bottled brandy exports meet quality standards.
Opposition MP Garnik Danielyan countered that no explanation has been provided as to why Georgia had obstructed Armenian brandy exports for months. He added that as a transit country, Georgia has no authority to conduct product inspections. He also pointed out that according to Armenia’s statistical data, brandy and alcoholic beverage exports have decreased compared to last year.