Ամերիկացի սենատոր, Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչ Սթիվ Դեյնսը The Wall Street Journal պարբերականում հրապարակված իր հոդվածում ընդգծել է, որ Հարավային Կովկասը և Կենտրոնական Ասիան դառնում են կայուն զարգացման և միջազգային համագործակցության ռազմավարական ուղղություն։
Սենատորի կարծիքով՝ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը կարող է նոր հնարավորություններ ստեղծել թե՛ Հարավային Կովկասի երկրների, թե՛ միջազգային համագործակցության համար։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ձգտում են ավելի անկախ արտաքին քաղաքականության և հեռանկարներ են տեսնում միջազգային հանրության հետ մերձեցման մեջ։ Նա հատուկ ուշադրություն է դարձրել Միջին միջանցքին՝ այն բնութագրելով որպես Արևելքի և Արևմուտքի միջև խոստումնալից ուղի։
Մայիսի 31–ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱՄՆ սենատոր Սթիվ Դեյնզի գլխավորած պատվիրակության հետ Երևանում կայացած հանդիպմանը քննարկել է քննարկել է Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր: Դեյնսն այցելել էր նաև Ադրբեջան։

Американский сенатор от Республиканской партии Стив Дейнс в своей статье, опубликованной в The Wall Street Journal, подчеркнул, что Южный Кавказ и Центральная Азия становятся стратегическим направлением устойчивого развития и международного сотрудничества.
По мнению сенатора, подписание мирного договора между Баку и Ереваном может создать новые возможности как для стран Южного Кавказа, так и для глобального взаимодействия.
Он отметил, что Армения и Азербайджан стремятся к более независимой внешней политике и видят перспективу в сближении с международным сообществом. Отдельно он выделил Срединный коридор, охарактеризовав его как многообещающий маршрут между Востоком и Западом.
31 мая премьер-министр Никол Пашинян встретился в Ереване с делегацией во главе с сенатором США Стивом Дейнсом, чтобы обсудить перспективы развития армяно-американских отношений и вопросы региональной безопасности. Дейнс также посетил Азербайджан.