Ամերիկացի սենատոր, Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչ Սթիվ Դեյնսը The Wall Street Journal պարբերականում հրապարակված իր հոդվածում ընդգծել է, որ Հարավային Կովկասը և Կենտրոնական Ասիան դառնում են կայուն զարգացման և միջազգային համագործակցության ռազմավարական ուղղություն։
Սենատորի կարծիքով՝ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը կարող է նոր հնարավորություններ ստեղծել թե՛ Հարավային Կովկասի երկրների, թե՛ միջազգային համագործակցության համար։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ձգտում են ավելի անկախ արտաքին քաղաքականության և հեռանկարներ են տեսնում միջազգային հանրության հետ մերձեցման մեջ։ Նա հատուկ ուշադրություն է դարձրել Միջին միջանցքին՝ այն բնութագրելով որպես Արևելքի և Արևմուտքի միջև խոստումնալից ուղի։
Մայիսի 31–ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱՄՆ սենատոր Սթիվ Դեյնզի գլխավորած պատվիրակության հետ Երևանում կայացած հանդիպմանը քննարկել է քննարկել է Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր: Դեյնսն այցելել էր նաև Ադրբեջան։

U.S. Republican Senator Steve Daines emphasized in his article published by The Wall Street Journal that the South Caucasus and Central Asia are emerging as strategic hubs for sustainable development and international cooperation.
According to Daines, the signing of a peace treaty between Baku and Yerevan could create new opportunities for the countries of the South Caucasus and for broader international engagement.
He noted that both Armenia and Azerbaijan are striving for more autonomous foreign policies and see future potential in closer ties with the international community. He also drew special attention to the Middle Corridor, describing it as a promising East-West trade route.
On May 31, Prime Minister Nikol Pashinyan met with a U.S. delegation led by Senator Steve Daines in Yerevan to discuss the development of Armenia-U.S. relations and regional security issues. Daines also visited Azerbaijan.