Oգոստոսի 13–ից ՀՀ–ում կսկսի գործելկոնյակիորակի ստուգման իզոտոպային առաջին լաբորատորիան։ Այդ մասին այսօր ՀՀ կառավարության նիստի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
«Իզոտոպային ստուգում իրականացնող լաբորատորիայի կարողությունները, ճիշտ է, դեռ շատ համեստ են լինելու օրական 3–4 նմուշ, սակայն վերջապես այս 34 տարվա ընթացքում այս հարցը կկարողանանք լուծել։ Երեք հիմնական իզոտոպերի միջոցով կկարողանանք պարզել կոնյակը խաղողի սպիրտից է արտադրված, թե ոչ, որ կարողանանք արտահանել»,– նշել է Պապոյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նախարարը հավելել է, որ նորաբաց լաբորատորիան պետք է միջազգային հավատարմագրում ստանա, որպեսզի նրա վկայությունները ընդունելի լինեն նաև այլ երկրներում։
«Եթե դա չկարողանանք անել, մենք իրավիճակի կառավարումը մեր ձեռքից բաց ենք թողնելու»,– նշել է նախարարը։
Ըստ Պապոյանի՝ մինչև 2030 թվականը կառավարությունը նախատեսում է 98 միլիարդ դրամ հատկացնել արտահանման խթանման ուղղությամբ։ Նա ընդգծել է, որ կոնյակի արտահանման գործընթացում մինչ այժմ խնդիր է եղել, քանի որ տեղում լաբորատոր փորձաքննության հնարավորություն չի եղել, ինչն էլ բացասաբար է անդրադարձել միջազգային հեղինակության վրա։
«Հիմա այլ երկիր ինձ լաբորատոր փորձաքննության վիճակագրություն է ուղարկում, ըստ որի կոնյակով բեռնված ու սահմանին երկար ժամանակ մնացած մեր բեռնատարների 95 տոկոսը դրական արդյունք են ցույց տվել։ Իրականում մենք հաճախ չգիտենք ինչ ենք արտադրում, մինչդեռ պարզվում է` լավ էլ որակով արտադրանք ենք թողարկում։ Ես ինքս հաճելիորեն զարմացած եմ»,– ասել է Պապոյանը։
Նախարարը գրել էր, որ վերջին երեք օրերի ընթացքում Վրաստանի տարածքով դեպի Ռուսաստան է անցել հայկական կոնյակով բեռնված 55 բեռնատար։
Ավելի քան մեկ ամիս Վրաստանի մաքսային մարմինները կանգնեցրել էին հայկական կոնյակով բեռնատարները՝ ուղարկելով դրանց բովանդակությունը լաբորատոր փորձաքննության, թեև ապրանքը ուղղված է եղել ոչ թե վրացական շուկա, այլ տարանցվել է Ռուսաստան և այլ երկրներ։ Նախարար Պապոյանը վրացի պաշտոնյաների հետ բանակցությունների արդյունքում նշել է, որ կողմերը հասել են փոխընդունելի տարանցիկ ռեժիմի մշակման համաձայնության։
2025 թվականի առաջին եռամսյակում Հայաստանում կոնյակի արտադրությունն անկում է ապրել մոտ 40 տոկոսով՝ կազմելով 3 միլիոն 249 հազար լիտր։

Armenia will launch its first isotope laboratory for testing brandy quality on August 13. The announcement was made by Minister of Economy Gevorg Papoyan during a cabinet meeting.
“Though the lab’s daily capacity will be modest—just 3 to 4 samples—it finally resolves a 34-year-old issue. With three key isotopes, we can determine whether the brandy is made from grape spirit, enabling exports,” Papoyan said, according to Sputnik Armenia.
The minister emphasized that the new lab must obtain international accreditation to ensure its certifications are recognized abroad. “If we fail to do that, we’ll lose control of the situation,” he warned.
Papoyan noted that the government plans to allocate 98 billion drams toward export promotion by 2030. He stressed that the lack of in-country lab certification has previously hindered Armenian brandy exports and hurt its international reputation.
“A foreign country sent me lab data showing that 95% of our brandy shipments held at the border eventually passed testing. We often don’t know what we’re producing, but it turns out our product is quite good. I was genuinely surprised,” he said.
Papoyan added that in the past three days alone, 55 Armenian trucks loaded with brandy had passed through Georgia en route to Russia.
For over a month, Georgian customs held up Armenian brandy shipments for lab testing, despite the goods not being intended for the Georgian market. Papoyan said negotiations with Georgian officials led to an agreement on a mutually acceptable transit regime.
In the first quarter of 2025, brandy production in Armenia fell by nearly 40%, totaling 3.249 million liters.